University of Bristol
Immersive Arts (Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα) MA
University of Bristol - Πανεπιστήμιο του Bristol

Οι δημιουργικές τεχνολογίες, τα διαδραστικά και καθηλωτικά μέσα μεταμορφώνουν τους τρόπους με τους οποίους βιώνουμε και εμπλεκόμαστε με τον πολιτισμό. Η Εικονική Πραγματικότητα (VR), η Επαυξημένη Πραγματικότητα (AR) και η Μικτή Πραγματικότητα (MR) χρησιμοποιούνται σε ένα ευρύ φάσμα βιομηχανιών, από παιχνίδια και ψυχαγωγία, θέατρο και ζωντανές εκδηλώσεις, μουσεία και πολιτιστική κληρονομιά, μάρκετινγκ, διαφήμιση και τουρισμό, αρχιτεκτονική και σχεδιασμό, μέχρι προσομοίωση και υγειονομική περίθαλψη. Αυτό το ΠΜΣ θα σας δώσει τη δυνατότητα να μεταφράσετε τη μάθηση και την εμπειρία σας στις δημιουργικές τέχνες (π.χ. συγγραφή, θέατρο, κινηματογράφος ή μουσική παραγωγή) στη δημιουργία ελκυστικού καθηλωτικού περιεχομένου και στο σχεδιασμό καινοτόμων διαδραστικών εμπειριών. Θα σας εξοπλίσουμε με τις τεχνικές δεξιότητες και γνώσεις για να επιτύχετε σε αυτόν τον συναρπαστικό και ταχέως αναπτυσσόμενο τομέα. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος σπουδών, θα διδαχθείτε από κορυφαίους ακαδημαϊκούς παγκοσμίως, πρωτοπόρους διανοητές και θα συνεργαστείτε στενά με συνεργάτες της δημιουργικής βιομηχανίας. Αυτό το ΠΜΣ εφοδιάζει τους σπουδαστές με τα εξής εφόδια:

δημιουργικές δεξιότητες και γνώσεις για εργασία με εικονική πραγματικότητα, επαυξημένη πραγματικότητα και διαδραστικά μέσα κριτικές, θεωρητικές και πρακτικές δεξιότητες στις δημιουργικές τεχνολογίες και την καθηλωτική αφήγηση, οι οποίες στηρίζουν τις αποτελεσματικές εμπειρίες διευρυμένης πραγματικότητας (XR). ικανότητα ολιστικής θεώρησης των διαδικασιών δημιουργίας, παράδοσης και κατανάλωσης ψηφιακού περιεχομένου, ως συνέχεια, προκειμένου να παράγονται διαδραστικά μέσα για ένα ευρύ φάσμα κοινού, ενώ παράλληλα ικανοποιούνται οι τεχνολογικοί περιορισμοί και οι ζωντανές αναφορές της βιομηχανίας. ικανότητα συνεργασίας μεταξύ των κλάδων για την παραγωγή συναρπαστικών εμπειριών εμβύθισης για ποικίλα πλαίσια, μέσω της συνεργασίας με τους φοιτητές του MSc Immersive Technologies (Virtual and Augmented Reality) για να συνδυάσουν τις δεξιότητες στις δημιουργικές τέχνες και την επιστήμη των υπολογιστών/την ανάπτυξη λογισμικού. δεξιότητες στην υπεύθυνη καινοτομία και την επιχειρηματικότητα, ώστε να γίνουν η επόμενη γενιά ηγετών στις νεοφυείς επιχειρήσεις του κλάδου της εμβυθιστικής τεχνολογίας. Οι δημιουργικές βιομηχανίες, οι βιομηχανίες εμβύθισης και τα μέσα προβολής ευδοκιμούν στο Μπρίστολ και την περιοχή, γεγονός που καθιστά την πόλη ιδανικό μέρος για σπουδές στις εμβυθιστικές τέχνες. Το ΠΜΣ έχει σχεδιαστεί από κοινού με εταίρους της βιομηχανίας και συνδέεται στενά με την εξαιρετική έρευνα αιχμής του Πανεπιστημίου στις τεχνολογίες εμβύθισης και τις δημιουργικές πρακτικές, όπως για παράδειγμα το MyWorld. Η διδασκαλία θα έχει ερευνητικό προσανατολισμό, θα δίνει στους φοιτητές γνώσεις για τα αναδυόμενα μέσα και τον τρόπο με τον οποίο εξελίσσονται οι δημιουργικές βιομηχανίες, ενώ παράλληλα θα δίνει έμφαση στις πρακτικές προσεγγίσεις της μάθησης. Οι φοιτητές θα λαμβάνουν επαγγελματική καθοδήγηση και θα έχουν σημαντικές ευκαιρίες να συνεργαστούν με το εξαιρετικό δίκτυο συνεργατών του Πανεπιστημίου στον τομέα αυτό, με οργανισμούς όπως το Bristol Old Vic, η Aardman, το Watershed/Pervasive Media Studio και το Knowle West Media Centre.

• Graduate Degrees Law, Econ, Medicine, English
    • Undergraduate Degrees Law, Econ, Medicine, English

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςImmersive Arts (Virtual and Augmented Reality), MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Immersive Arts (Εικονική και επαυξημένη πραγματικότητα) MA

Channel Islands £13600 έτος 1
EU £27200 έτος 1
Διεθνή £27200 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Bristol στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 37 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Bristol

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Bristol

Το Πανεπιστήμιο του Μπρίστολ είναι ένα παραδοσιακό ερευνητικό πανεπιστήμιο από κόκκινο τούβλο που βρίσκεται στο Μπρίστολ της Αγγλίας. Αυτό το πανεπιστήμιο δεν έχει μια πανεπιστημιούπολη που να χαρακτηρίζεται ως η κύρια πανεπιστημιούπολη, αλλά αντίθετα διαθέτει μια ομάδα κτιρίων στο κέντρο της πόλης που αναφέρεται ως "Πανεπιστημιακός περίβολος". Με έξι διαφορετικές σχολές και 29 ξεχωριστές σχολές, είναι βέβαιο ότι θα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον για σχεδόν κάθε φοιτητή στο Μπρίστολ.

Λίστα με 408 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Bristol - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Bristol

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Οπτικά Εφέ και Κινούμενη Εικόνα": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Bristol student life