University of Birmingham
Προχωρημένη Χημική Μηχανική με Μάστερ Ενέργειας MSc
University of Birmingham - Πανεπιστήμιο του Birmingham

Αυτό το μεταπτυχιακό πρόγραμμα Advanced Chemical Engineering with Energy Masters επικεντρώνεται σε προηγμένα θέματα χημικής μηχανικής που ενημερώνουν τη σύγχρονη βιομηχανία μηχανικών διεργασιών. Οι τρεις κύριοι ερευνητικοί μας τομείς - ενέργεια, μηχανική διαμόρφωσης και τεχνολογία υγείας - καθοδηγούν το πρόγραμμα, με έμφαση στην ενέργεια.

Η χημική μηχανική είναι δυναμική και εξελίσσεται και σήμερα εκτείνεται πολύ πέρα από τις ρίζες της στην επεξεργασία πετρελαίου και φυσικού αερίου. Παρέχει λύσεις σε προβλήματα που αντιμετωπίζουν πολλοί τομείς, όπως ο εφοδιασμός και η αποθήκευση ενέργειας, τα τρόφιμα, τα ταχέως κινούμενα καταναλωτικά αγαθά, τα φαρμακευτικά προϊόντα και η υγειονομική περίθαλψη.

Η σχολή Χημικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου του Μπέρμιγχαμ επικεντρώνεται στην έρευνα σε τρεις τομείς, απαντώντας σε τρία μείζονα ερωτήματα παγκόσμιας σημασίας:

• Ενέργεια - Πώς μπορούμε να αναδιαμορφώσουμε τον ενεργειακό εφοδιασμό και την αποθήκευση ενέργειας με βιώσιμο τρόπο;
  • Formulation Engineering - Πώς μπορούμε να αναπτύσσουμε και να παράγουμε προϊόντα όπως τρόφιμα ή φαρμακευτικά προϊόντα με νέες ιδιότητες με βιώσιμο τρόπο;
  • Τεχνολογία της υγειονομικής περίθαλψης - Πώς μπορούμε να διατηρήσουμε έναν υγιή γηράσκοντα πληθυσμό;

Αυτό το πρόγραμμα επικεντρώνεται στη διερεύνηση των βασικών πτυχών της χημικής μηχανικής που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να απαντήσουμε σε αυτά τα τρία ερωτήματα, με έμφαση στην παραγωγή, τη διανομή, την αποθήκευση και τη χρήση της ενέργειας.

Οι βασικές ενότητες θα σας δώσουν μια προηγμένη κατανόηση των προηγμένων αρχών και εννοιών της χημικής μηχανικής που σχετίζονται με πολλούς τομείς εφαρμογών. Το ευρύ φάσμα προαιρετικών μαθημάτων θα σας επιτρέψει να αναπτύξετε τεχνογνωσία σε εξειδικευμένους τομείς, με έμφαση στην ενέργεια.

Το ερευνητικό πρόγραμμα (μόνο για το ΠΜΣ) θα σας επιτρέψει να διεξάγετε ανεξάρτητη έρευνα με τις κορυφαίες ερευνητικές ομάδες της σχολής. Οι απόφοιτοί μας είναι καλά προετοιμασμένοι για μια καριέρα σε διάφορους κλάδους και έχουν την ευκαιρία να επωφεληθούν από την αυξανόμενη παγκόσμια ζήτηση για χημικούς μηχανικούς σε πολλούς τομείς, συμπεριλαμβανομένης της ενέργειας.

• (no subscore less than 6.0)

Για τους ξένους φοιτητές ενδέχεται να ισχύουν απαιτήσεις για την αγγλική γλώσσα.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςAdvanced Chemical Engineering with Energy Masters, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Θα πρέπει να έχετε ή να αναμένετε να αποκτήσετε πτυχίο 2:1 με άριστα σε σχετικό αντικείμενο (π.χ. Χημικός Μηχανικός ή Χημικός με επαρκή Μαθηματικά).

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Birmingham στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Birmingham

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Birmingham

Το Πανεπιστήμιο του Μπέρμιγχαμ είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που εδρεύει στο Edgbaston του Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Στόχος του πανεπιστημίου είναι να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος στην παροχή εκπαίδευσης και το πρόγραμμα σπουδών του να αναδιαμορφώνεται συνεχώς από τις νέες αποκαλύψεις της έρευνας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε λογική απόσταση τριών μιλίων από το κέντρο του Μπέρμιγχαμ, το οποίο δεν αργεί να προσεγγιστεί με λεωφορείο, αν ο φοιτητής αποφασίσει ότι θα ήθελε να περάσει εκεί μέρος του ελεύθερου χρόνου του.

Λίστα με 469 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Birmingham - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Birmingham

• Life as an international student at Birmingham
  • Why do students choose to study at the University of Birmingham? We asked some!
  • BA Social Work: Student feedback
  • 61 Questions with English student Charlotte
  • Students from Turkey at the University of Birmingham

Χημική Φυσική MChemPhys Πανεπιστήμιο του Edinburgh