The University of Manchester
Έρευνα για τον καρκίνο και μοριακή βιοϊατρική MSc
The University of Manchester - Πανεπιστήμιο του Manchester

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £30122 - £40073 £20370 - £39639 £22368 - £42249

Το μάθημα MSc Cancer Research and Molecular Biomedicine (Έρευνα για τον Καρκίνο και Μοριακή Βιοϊατρική) θα σας προσφέρει ενδελεχή κατάρτιση σε αυτόν τον τομέα, παράλληλα με την πρακτική άσκηση σε εργαστήρια.

Αντί να παρακολουθείτε παραδοσιακές διαλέξεις για το θέμα που επιλέξατε, θα μαθαίνετε μέσω μιας διαδραστικής προσέγγισης που περιλαμβάνει σεμινάρια, εργαστήρια και φροντιστήρια σε μικρές ομάδες. Αυτό θα σας προσφέρει μεταβιβάσιμες δεξιότητες στον πειραματικό σχεδιασμό, τη στατιστική και την επιστημονική επικοινωνία, προετοιμάζοντάς σας για τις σχετικές πτυχές μιας επιστημονικής σταδιοδρομίας. Καθώς πρόκειται για ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών με επίκεντρο την έρευνα, θα αναλάβετε επίσης το δικό σας ερευνητικό έργο στο εργαστήριο ενός κορυφαίου ερευνητή.

Θα παρακολουθήσετε τρεις ενότητες και στη συνέχεια θα επικεντρωθείτε σε μια ερευνητική πρακτική άσκηση στα εργαστήρια κορυφαίων ερευνητών στον τομέα του καρκίνου.

Θα αποκτήσετε ερευνητική εμπειρία και επαγγελματικές δεξιότητες, ίσως σε έναν τομέα διαφορετικό από τον πρώτο σας τίτλο σπουδών, πριν αποφασίσετε για μια μελλοντική σταδιοδρομία στη βιομηχανία ή την ακαδημαϊκή έρευνα. Αυτό θα σας επιτρέψει να κάνετε μια τεκμηριωμένη επιλογή σχετικά με τον ερευνητικό τομέα στον οποίο θέλετε να στραφείτε.

Επιλέγετε την ερευνητική πρακτική άσκηση από έναν κατάλογο που σας παρέχει ο διευθυντής του προγράμματός σας στο εργαστήριο έμπειρων επιστημόνων του καρκίνου που εργάζονται σε διαδικασίες που σχετίζονται με την καρκινογένεση. Σε αυτά περιλαμβάνονται:

• κατανόηση των μηχανισμών ελέγχου του κυτταρικού κύκλου και του τρόπου με τον οποίο διαταράσσονται κατά τον σχηματισμό ενός όγκου,
  • διερεύνηση των επιλογών κυτταρικής μοίρας των φυσιολογικών κυττάρων και πώς αυτές διαφέρουν στα καρκινικά κύτταρα,
  • διερεύνηση του τρόπου με τον οποίο τα κυτταρικά σήματα ρυθμίζουν τη γονιδιακή έκφραση σε διαφορετικούς τύπους κυττάρων και πώς αυτή η ροή πληροφοριών διακυβεύεται στα καρκινικά κύτταρα.
  • Αν θέλετε να διευρύνετε την τεχνογνωσία σας πέρα από τη μοριακή έρευνα του καρκίνου, μπορείτε να αναλάβετε μια ερευνητική πρακτική άσκηση σε έναν άλλο τομέα της μοριακής βιοϊατρικής.

Ερευνούμε τους μηχανισμούς που διέπουν μια σειρά ασθενειών, όπως η υπέρταση, η αρθρίτιδα, η νόσος του Αλτσχάιμερ και ο διαβήτης, και στοχεύουμε στην ανάπτυξη τρόπων πρόληψης και θεραπείας αυτών των ασθενειών. Οι ερευνητικές μας σελίδες παρέχουν περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα ερευνητικά μας ενδιαφέροντα.

Διδακτορικό δίπλωμα με ολοκληρωμένο μεταπτυχιακό

Αν σκοπεύετε να εκπονήσετε διδακτορικό μετά το μεταπτυχιακό σας, το ολοκληρωμένο διδακτορικό μας πρόγραμμα θα σας δώσει τη δυνατότητα να συνδυάσετε το μεταπτυχιακό σας πρόγραμμα διδασκαλίας με ένα συναφές διδακτορικό έργο στη βιολογία, την ιατρική ή την υγεία.

Διαπιστευμένο από το Γενικό Φαρμακευτικό Συμβούλιο (GPhC) προκειμένου να προχωρήσει στην προ-εγγραφική εκπαίδευση φαρμακοποιού και στη συνέχεια να εγγραφεί ως φαρμακοποιός. Επισημαίνεται ότι το 5ετές ολοκληρωμένο πρόγραμμα σπουδών MPharm περιλαμβάνει εκπαίδευση προ-εγγραφής.

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

• All other courses
    • Manchester Business School East - Undergraduate Degrees
    • Manchester Business School - Graduate Degrees
    • (no subscore less than 6.0)
    • (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCancer Research and Molecular Biomedicine, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Απαιτείται πτυχίο με άριστα (τουλάχιστον Upper Second) ή ισοδύναμο πτυχίο του εξωτερικού στις εξής ειδικότητες: βιολογικές επιστήμες, ιατρικές επιστήμες.

Με επαρκή αποδεικτικά στοιχεία σχετικών μονάδων που έχουν ληφθεί σχετικά με τον καρκίνο. Παρακαλούμε σημειώστε ότι γενικά δεν μπορούμε να εξετάσουμε υποψηφίους με πτυχίο ιατρικής (MBChB/MBBS/MD) ή φαρμακευτικής για το πρόγραμμα αυτό, εκτός εάν είναι σε θέση να αποδείξουν ότι έχουν σημαντική εργαστηριακή ή ερευνητική εμπειρία. Εάν το προπτυχιακό σας πτυχίο είναι στην ιατρική ή τη φαρμακευτική, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας πριν από την υποβολή της αίτησης, παρέχοντας λεπτομέρειες σχετικά με τις εργαστηριακές δεξιότητες και την εμπειρία σας που σχετίζονται με τη βιολογία.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Manchester στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 40 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Manchester

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Manchester

Το Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και έχει ως όραμα την προώθηση της εκπαίδευσης, της γνώσης και της σοφίας για το καλό της κοινωνίας. Η κύρια τοποθεσία του Πανεπιστημίου του Μάντσεστερ φιλοξενεί την πλειονότητα των σχολών του και αναφέρεται από τους φοιτητές του ως "η πανεπιστημιούπολη", αν και στην πραγματικότητα το Μάντσεστερ δεν έχει πανεπιστημιούπολη, αλλά αντίθετα είναι διάσπαρτο σε όλη την πόλη του Μάντσεστερ.

Λίστα με 622 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Manchester - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Manchester

• What makes Manchester special?
  • International students | Aranzazu Carmona Orbezo
  • Chendrawaty Indah Jopoetro: international student profile - The Indonesian Society
  • Fiona’s story: Equity and Merit Scholarships at The University of Manchester
  • The University of Manchester welcomes our new students