Queen's University of Belfast
Βία, τρομοκρατία και ασφάλεια MA
Queen's University of Belfast - Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Η πολιτική βία, η τρομοκρατία και οι εμφύλιες συγκρούσεις έχουν επηρεάσει σοβαρά τη ζωή εκατομμυρίων ανθρώπων σε όλο τον κόσμο. Επιπλέον, η κληρονομιά της 11ης Σεπτεμβρίου, η άνοδος ομάδων όπως το ISIS στη Συρία και το Ιράκ και η εμφάνιση ακροδεξιών ομάδων στη Δύση έχουν φέρει τα ερωτήματα σχετικά με τη φύση, την εξέλιξη, τα αίτια και τις συνέπειες της μη κρατικής πολιτικής βίας στο προσκήνιο των ακαδημαϊκών, πολιτικών, μέσων ενημέρωσης και λαϊκών συζητήσεων. Ομοίως, οι απαντήσεις ασφαλείας σε αυτές τις προκλήσεις κατέχουν εξέχουσα θέση στην παγκόσμια πολιτική. Οι κυβερνήσεις ακολουθούν στρατηγικές ασφαλείας για να διατηρήσουν την τάξη και να προστατεύσουν τους πολίτες τους. Ωστόσο, πολλές κυβερνήσεις συμμετέχουν επίσης στις συγκρούσεις και την πολιτική βία διατηρώντας την εξουσία και διατηρώντας τις συστημικές αδικίες.

Το μάθημα αυτό σας παρέχει τα εργαλεία για να κατανοήσετε και να ασχοληθείτε κριτικά με αυτά τα ζητήματα. Σας εξοπλίζει με τα θεμέλια και τις πιο σύγχρονες έρευνες και μεθοδολογίες στους τομείς των μελετών τρομοκρατίας, των μελετών ασφάλειας και της ανάλυσης συγκρούσεων. Το πρόγραμμα αυτό βοηθά τους φοιτητές να αναπτύξουν μια κριτική και αναλυτική προσέγγιση στη μελέτη της χρήσης της πολιτικής βίας και της τρομοκρατίας στην ιστορία και στον σύγχρονο κόσμο. Το μάθημα στη Βία, την Τρομοκρατία και την Ασφάλεια αμφισβητεί επίσης την αποδεκτή σοφία και ανοίγει τη συζήτηση σχετικά με το ρόλο της βίας σε σχέση με την πολιτική εξουσία στα τέλη του 20ού και στις αρχές του 21ου αιώνα. Αξιολογεί τις κρατικές αντιδράσεις στην απειλή της τρομοκρατίας και την πρόκληση για την ασφάλεια.

Το πρόγραμμα αυτό σας παρέχει τις βασικές μεταβιβάσιμες δεξιότητες και τις εις βάθος γνώσεις θεωριών και θεμάτων στους τομείς της βίας, της ασφάλειας και της τρομοκρατίας για την ανάπτυξη της σταδιοδρομίας σας σε οποιοδήποτε στάδιο, από φοιτητές που προέρχονται απευθείας από προπτυχιακές σπουδές με περιορισμένη ή και καθόλου προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία, έως εκείνους που επιδιώκουν συνεχή επαγγελματική ανάπτυξη. Το πρόγραμμα αυτό σας δίνει τη δυνατότητα να διευρύνετε τους ορίζοντές σας, παρέχοντάς σας ανταγωνιστικό πλεονέκτημα σε μια παγκόσμια αγορά πτυχιούχων σε μια ευρεία ποικιλία τομέων, όπως ο τομέας της ασφάλειας, συμπεριλαμβανομένων των υπηρεσιών πληροφοριών, των κυβερνητικών υπηρεσιών και των δημόσιων γραφείων, του στρατού, των ΜΚΟ, των ακαδημαϊκών ιδρυμάτων, των επιχειρήσεων και των εταιρειών και των μέσων μαζικής ενημέρωσης, μεταξύ πολλών άλλων δυνατοτήτων.

Απαιτείται η απόδειξη βαθμολογίας IELTS* 6,5, με βαθμολογία τουλάχιστον 5,5 σε οποιοδήποτε συστατικό, ή ισοδύναμου τίτλου αποδεκτού από το Πανεπιστήμιο (*που έχει ληφθεί εντός των τελευταίων 2 ετών). Οι ξένοι φοιτητές που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση στο Queen's University Belfast (και για τους οποίους τα αγγλικά δεν είναι η πρώτη τους γλώσσα), πρέπει να είναι σε θέση να αποδείξουν ότι γνωρίζουν καλά τα αγγλικά προκειμένου να επωφεληθούν πλήρως από το πρόγραμμα σπουδών ή την έρευνά τους. Οι υπήκοοι χωρών εκτός ΕΟΧ πρέπει επίσης να πληρούν τις μεταναστευτικές απαιτήσεις του UK Visas and Immigration (UKVI) όσον αφορά την αγγλική γλώσσα για σκοπούς θεώρησης. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας για υπηκόους του ΕΟΧ και μη υπηκόους ΕΟΧ βλέπε: www.qub.ac.uk/EnglishLanguageReqs.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση και τις υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές, ανατρέξτε στη διεύθυνση http://www.qub.ac.uk/Study/PostgraduateStudy/FundingandScholarships/.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςViolence, Terrorism and Security, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κανονικά πτυχίο με βαθμό άριστα 2,2 (τουλάχιστον 57%) ή ανώτερο, ή ισοδύναμο προσόν αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο σε αντικείμενο κοινωνικών, ανθρωπιστικών ή καλλιτεχνικών επιστημών, ή πτυχίο με βαθμό άριστα 2,2 (τουλάχιστον 57%) ή ανώτερο, ή ισοδύναμο προσόν αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο σε οποιοδήποτε αντικείμενο με σχετική επαγγελματική εμπειρία.

Οι υποψήφιοι που δεν πληρούν αυτή την προϋπόθεση εισόδου μπορούν, κατά την κρίση του αρμόδιου υπεύθυνου του προγράμματος, να εξεταστούν για εισαγωγή βάσει σχετικής εργασιακής εμπειρίας. Σημειώστε ότι στην περίπτωση αυτή μπορεί να ζητηθεί γραπτή εργασία.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ (QUB) είναι ένα δημόσιο ίδρυμα που απολαμβάνει διεθνούς φήμης για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου λειτουργίας του ως εκπαιδευτικού κέντρου, και αυτό αντικατοπτρίζεται σήμερα στις εντυπωσιακές κατατάξεις των Πανεπιστημίων του από τους Times Higher Education και την QS. Με τη σημαντική φήμη του πανεπιστημίου για την ερευνητική του προβολή και τα ακαδημαϊκά του αποτελέσματα, καθώς και με τη ζωή στην πόλη που προσφέρει η πρωτεύουσα της Ιρλανδίας, το QUB αξίζει να το λάβει υπόψη του κάθε φοιτητής που ελπίζει να διαπρέψει στον τομέα του και παράλληλα να δημιουργήσει όμορφες αναμνήσεις κατά τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας.

Λίστα με 326 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Εγκληματολογία MSc Πανεπιστήμιο του Staffordshire
(Staffordshire University)
- - - £16750 - Στόουκ ον Τρεντ Oncampus πλήρους απασχόλησης