Manchester Metropolitan University
Τραπεζική και χρηματοοικονομική (έτος ίδρυσης) BSc (Hons)
Manchester Metropolitan University - Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗ Το έτος θεμελίωσης παρέχει το ιδανικό περιβάλλον για να προωθήσετε τις ακαδημαϊκές σας ικανότητες προτού συνεχίσετε στο πλήρες πρόγραμμα σπουδών. Οι βασικές δεξιότητες και γνώσεις που αποκτάτε κατά τη διάρκεια του έτους σας δίνουν μια εξαιρετική βάση και μια ευρεία έκθεση σε μια σειρά θεμάτων στο πλαίσιο της τριπλά διαπιστευμένης σχολής μας για τις επιχειρήσεις.

Θα αναπτύξετε τις δεξιότητες σπουδών σας, συμπεριλαμβανομένης της ακαδημαϊκής συγγραφής και της προσωπικής και επαγγελματικής ανάπτυξης, ώστε να ξεκινήσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για το πτυχίο σας.

Θα μάθετε περισσότερα για τις επιχειρήσεις σε παγκόσμιο και εθνικό πλαίσιο, καθώς και για τις προσεγγίσεις της ηγεσίας και της διαχείρισης σε οργανισμούς. Το έτος θεμελίωσης σας δίνει επίσης τη δυνατότητα να αναπτύξετε τις αναλυτικές σας δεξιότητες και να μάθετε πώς να ενσωματώνετε δεδομένα για να προσθέσετε πραγματική αξία στην επίτευξη των οργανωτικών στόχων.

Αυτό το μάθημα έχει σχεδιαστεί για να σας προετοιμάσει για τις σπουδές σας στο πτυχίο μας στον τομέα των τραπεζών και των χρηματοοικονομικών. Θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε τις δεξιότητες και τις γνώσεις που χρειάζεστε για να σπουδάσετε για ένα πτυχίο με άριστα, ακόμη και αν δεν πληροίτε επί του παρόντος τις ακαδημαϊκές απαιτήσεις.

Μόλις περάσετε, θα είστε έτοιμοι να ξεκινήσετε τις σπουδές σας. Αυτό σημαίνει ότι το πτυχίο σας θα διαρκέσει τέσσερα χρόνια, ή πέντε χρόνια αν περιλαμβάνει πρακτική άσκηση ή ένα έτος σπουδών στο εξωτερικό.

Το πτυχίο μας BSc (Hons) Banking and Finance σας προσφέρει τις δεξιότητες και τις γνώσεις που χρειάζεστε για να ξεκινήσετε την καριέρα σας σε τομείς όπως η προσωπική τραπεζική, η διαχείριση πλούτου ή η εταιρική χρηματοδότηση (για να αναφέρουμε μερικούς). Θα ξεκινήσετε να αποκτάτε μια καλή βάση στη χρηματοοικονομική θεωρία και πρακτική, πριν εξερευνήσετε σε μεγαλύτερο βάθος εξειδικευμένους τομείς - από τη λιανική τραπεζική και τα εταιρικά χρηματοοικονομικά, μέχρι τη διαχείριση κινδύνων και τα ιδρύματα με τη μεγαλύτερη επιρροή στον κλάδο.

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΟΦΕΛΗ

• Τριπλή διαπίστευση - η σχολή μας κατέχει το παγκοσμίως αναγνωρισμένο τρίπτυχο διαπίστευσης από την EQUIS, την AACSB και την AMBA, τοποθετώντας μας μεταξύ των καλύτερων σχολών επιχειρήσεων στον κόσμο.

• Ενσωμάτωση στην πανεπιστημιακή ζωή - αναπτύξτε τις δεξιότητες σπουδών σας, εξοικειωθείτε με την πανεπιστημιούπολη του Μάντσεστερ και λάβετε την υποστήριξη που χρειάζεστε για να προετοιμαστείτε για ένα πλήρες πρόγραμμα σπουδών.

• Υποστήριξη χρηματοδότησης - μπορείτε να υποβάλετε αίτηση για φοιτητική χρηματοδότηση (π.χ. δάνειο διδάκτρων, φοιτητικό δάνειο και υποτροφία συντήρησης φοιτητών) με τον ίδιο τρόπο όπως και οι άλλοι φοιτητές.

• Βελτιώστε την απασχολησιμότητά σας - μέσω δραστηριοτήτων όπως πρακτική άσκηση, εθελοντισμός ή εκμάθηση μιας νέας γλώσσας. Με το βραβευμένο μας πρόγραμμα "Rise at Manchester Met" μπορείτε να κερδίσετε επιπλέον ακαδημαϊκές μονάδες για το πτυχίο σας.

• Εμπεριεκτική φοιτητική εμπειρία - θα γίνετε μέλος ενός Τμήματος Λογιστικής, Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής που εξυμνεί την ποικιλομορφία στο προσωπικό και τους φοιτητές του, επιτρέποντάς μας να σας προσφέρουμε μια μεταμορφωτική εκπαιδευτική εμπειρία.

• Υποστήριξη αυτοπροσώπως και διαδικτυακά - πρωτοβουλίες υποστήριξης των φοιτητών, συμπεριλαμβανομένων των συνεδριών drop-in, των μαγνητοσκοπήσεων διαλέξεων και της ειδικής υποστήριξης, τόσο εντός όσο και εκτός διαδικτύου.

• All other courses
    • Foundation / Pathway Courses
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςBanking and Finance (Foundation Year), BSc (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Το Μητροπολιτικό Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ είναι ένα ίδρυμα που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και ιδρύθηκε το 1970 στην πόλη του Μάντσεστερ. Βρίσκεται στην καρδιά της πόλης, οι φοιτητές μπορούν να επωφεληθούν πλήρως από το γεγονός ότι απέχουν λιγότερο από δέκα λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης. Από ακαδημαϊκής άποψης, το πανεπιστήμιο προσφέρει όλα τα πιο συνηθισμένα προγράμματα Φιλελευθέρων Τεχνών, αλλά και κάποια λιγότερο συχνά εμφανιζόμενα αντικείμενα, όπως η Εγκληματολογία και η Κοινωνιολογία. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να περιμένουν να απολαύσουν την ησυχία και την ιδιωτικότητα του έβδομου ορόφου του πανεπιστημίου, ο οποίος είναι αποκλειστικά αφιερωμένος στις μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Λίστα με 278 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Χρηματοοικονομικά": 7235 Ακαδημαϊκό έτος 2021/22 - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • What to Expect on Arrivals Day: Birley