Lancaster University
Διεθνείς επιχειρήσεις και στρατηγική MSc
Lancaster University - Πανεπιστήμιο Lancaster

Η διαχείριση της διεθνούς ανάπτυξης αποτελεί βασική πρόκληση για τις επιχειρήσεις, είτε πρόκειται για μικρότερα επιχειρηματικά εγχειρήματα είτε για μεγαλύτερες καθιερωμένες επιχειρήσεις. Τα στελέχη αυτών των επιχειρήσεων πρέπει να αντιμετωπίσουν πολύπλοκα ζητήματα που σχετίζονται με τις άμεσες ξένες επενδύσεις και τα ποικίλα ρυθμιστικά περιβάλλοντα, τη στρατηγική τοποθέτηση σε διαφορετικές αγορές, τη δημιουργία και τη διαχείριση οργανωτικών δομών που υποστηρίζουν τις διεθνείς επιχειρήσεις και την ανάληψη ηγεσίας για δραστηριότητες πέρα από τα εθνικά σύνορα.

Το πρόγραμμα MSc International Business and Strategy έχει σχεδιαστεί για να εφοδιάσει τους αποφοίτους με τις βασικές ικανότητες που απαιτούνται για τη δραστηριοποίηση σε πολυεθνικές επιχειρήσεις. Στο πρόγραμμα, θα αναπτύξετε ζωτικές δεξιότητες και ικανότητες που είναι απαραίτητες για τη διαχείριση της διεθνούς ανάπτυξης. Αυτό περιλαμβάνει οργανική ανάπτυξη μέσω της έξυπνης τοποθέτησης προϊόντων και υπηρεσιών σε διαφορετικές αγορές, μέχρι τη διαχείριση συγχωνεύσεων και εξαγορών.

Καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος, θα συνεργάζεστε εντατικά με τους συμφοιτητές σας και με τους διεθνούς φήμης εμπειρογνώμονες μας, οι οποίοι διεξάγουν το πρόγραμμα. Παράλληλα με τις βασικές ενότητες, θα συμμετέχετε σε ένα πρόγραμμα επαγγελματικής ανάπτυξης με τους εξειδικευμένους συνεργάτες μας που ασχολούνται με την επαγγελματική σταδιοδρομία.

Το πρόγραμμα "Διεθνείς επιχειρήσεις και στρατηγική" περιλαμβάνει συνολικά 180 πιστωτικές μονάδες. Η ενότητα της διπλωματικής εργασίας αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος του προγράμματος και αξίζει 50 πιστωτικές μονάδες. Οι περισσότερες ενότητες χρησιμοποιούν περισσότερους από έναν τύπους αξιολόγησης, συμπεριλαμβανομένων επίσημων εξετάσεων, ατομικών δοκιμίων και εργασιών, ομαδικών εκθέσεων και ανάλυσης μελετών περιπτώσεων.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInternational Business and Strategy, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

**2:1 πτυχίο Hons (Ηνωμένο Βασίλειο ή ισοδύναμο) σε οποιαδήποτε ειδικότητα**

Μπορούμε επίσης να εξετάσουμε μη τυποποιημένους υποψηφίους, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για πληροφορίες.

Ιδανικά, οι φοιτητές θα έχουν ποικίλες επαγγελματικές εμπειρίες με τη μορφή πρακτικής άσκησης, εθελοντισμού και μόνιμης απασχόλησης. Αυτές οι εμπειρίες προσθέτουν ποικιλομορφία και δυναμική δέσμευση μεταξύ της ομάδας.

Ενδέχεται να σας ζητήσουμε να προσκομίσετε έναν αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών αγγλικής γλώσσας, ανάλογα με την εθνικότητά σας και το πού έχετε σπουδάσει στο παρελθόν.

Συνήθως απαιτείται εξέταση IELTS (Academic) με συνολική βαθμολογία τουλάχιστον 6,5 και τουλάχιστον 6,0 σε κάθε στοιχείο της εξέτασης. Εξετάζουμε επίσης και άλλα προσόντα αγγλικής γλώσσας.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Lancaster στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 34 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Lancaster

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Lancaster

Το Πανεπιστήμιο του Λάνκαστερ ιδρύθηκε το 1964 και βρίσκεται στο αγροτικό περιβάλλον του Λάνκαστερ. Η πανεπιστημιούπολη παρέχει μια σειρά από ανέσεις για τους φοιτητές της, όπως τράπεζες και ταχυδρομείο. Από ακαδημαϊκής άποψης, όλα τα μαθήματα και τα προγράμματα αυτού του πανεπιστημίου είναι διαπιστευμένα και εγκεκριμένα από το MARP, διασφαλίζοντας ότι τα προγράμματα σπουδών που παρέχονται εδώ είναι υψηλού επιπέδου. Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, οι φοιτητές έχουν πρόσβαση σε διάφορους χώρους μελέτης και αναψυχής που προορίζονται για τη βελτίωση της ευεξίας τους, όπως μαθήματα διαλογισμού και τάι τσι, καθώς και περιπάτους στο δάσος.

Λίστα με 452 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Lancaster - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Lancaster

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Διεθνείς Επιχειρήσεις": 3880 Ακαδημαϊκό έτος 2021/22 - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Things to know before you come to Lancaster University
  • Why did you come to Lancaster to study a postgraduate degree?
  • Things I wish I knew before coming to Lancaster University
  • 40 Questions with Lancaster University student Erin
  • My Favourite Spots in Lancaster

International Business Management MA (Hons) Πανεπιστήμιο Heriot-Watt