Cornwall College
Διάσωση και Διαχείριση Έκτακτης Ανάγκης FdSc
Cornwall College - Cornwall College

Το πρόγραμμα αυτό, το οποίο αναπτύχθηκε σε συνεργασία με τον τομέα της πολιτικής ανθεκτικότητας και της αντιμετώπισης εκτάκτων αναγκών, τις τοπικές αρχές, τις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης και τον εθελοντικό τομέα, ταιριάζει σε όσους επιθυμούν να σταδιοδρομήσουν στις υπηρεσίες έκτακτης ανάγκης ή σε όσους επιθυμούν να αναπτύξουν σταδιοδρομία στον τομέα της διάσωσης και της διαχείρισης εκτάκτων αναγκών, στο Ηνωμένο Βασίλειο και στο εξωτερικό.

Αυτό το καινοτόμο βασικό πτυχίο έχει ως στόχο να σας προσφέρει μια ολοκληρωμένη βάση στους τομείς της διαχείρισης καταστάσεων έκτακτης ανάγκης, της εμπλοκής της κοινότητας, της φροντίδας θυμάτων, του σχεδιασμού και της τεχνικής αντιμετώπισης περιστατικών έρευνας και διάσωσης και καταστάσεων έκτακτης ανάγκης.

Το πρόγραμμα είναι πολύ σεβαστό στον κλάδο και με σκληρή δουλειά και τους απαιτούμενους βαθμούς UCAS θα αποτελέσει ένα εξαιρετικό εφαλτήριο για την παρακολούθηση προγραμμάτων παραϊατρικής επιστήμης.

Η δύναμη αυτού του προγράμματος έγκειται στο προσωπικό που το υλοποιεί. Ο διαχειριστής του προγράμματος έχει 30ετή πείρα ως αστυνομικός, με εξειδίκευση στην έρευνα, διάσωση και διαχείριση έκτακτης ανάγκης σε περιβάλλον πολλαπλών υπηρεσιών, και είναι σήμερα πρόεδρος της ομάδας έρευνας και διάσωσης της Κορνουάλης. Άλλοι διδάσκοντες περιλαμβάνουν έναν εν ενεργεία πυροσβέστη, έναν παραϊατρικό και έναν εκπαιδευτή διάσωσης και αναρρίχησης. Όλοι οι διδάσκοντες είναι εμπειρογνώμονες στους τομείς τους και η συσσωρευμένη εμπειρία τους θα σας προσφέρει σημαντική βοήθεια.

Το πρόγραμμα σπουδών συνδυάζει ακαδημαϊκή έρευνα και βιωματική μάθηση για να μπορέσετε να αναπτύξετε νέες δεξιότητες και γνώσεις, τις οποίες θα μπορείτε να εφαρμόσετε σε ένα ευρύ φάσμα καταστάσεων. Το βασικό πτυχίο θα σας εφοδιάσει με τις δεξιότητες και τις γνώσεις που απαιτούνται για την παροχή επιχειρησιακής υποστήριξης, τη βελτίωση της διυπηρεσιακής συνεργασίας και τη συνέχιση των σπουδών σας στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Δεν υπάρχουν επίσημες εξετάσεις και η αξιολόγηση γίνεται μέσω ενός συνδυασμού δοκιμίων, εκθέσεων, παρουσιάσεων και πρακτικών αξιολογήσεων.

Πιθανή εξέλιξη BSc (Hons) Emergency Sector Management & Interoperability (Επίπεδο 6 μόνο)

Πιθανές σταδιοδρομίες Παραϊατρικός Πυροσβέστης Λιμενικός Οργανισμοί ανθρωπιστικής βοήθειας Τοπικές αρχές ή πολιτικές έκτακτες ανάγκες Σχεδιασμός έκτακτης ανάγκης

Υποστήριξη μαθητών και ποιμαντική υποστήριξη Είμαστε υπερήφανοι για το μαθητοκεντρικό, φιλικό και υποστηρικτικό μας περιβάλλον. Η εξειδικευμένη ομάδα υποστήριξής μας είναι διαθέσιμη για τακτικές ή έκτακτες ανάγκες 1:1 μάθησης ή ποιμαντικής υποστήριξης.

Απαιτήσεις προσόντων

σε ένα σχετικό θέμα συν έναν βαθμό Β σε επίπεδο A σε ένα θέμα που βασίζεται σε έκθεση. Εάν τα γαλλικά εξεταστούν στο επίπεδο A απαιτείται βαθμός B.

Irish Leaving Certificate: Ιρλανδικό πιστοποιητικό αποφοίτησης: Αποδεκτό μόνο του και σε συνδυασμό με άλλα προσόντα

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςRescue and Emergency Management, FdSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Διάσωση και Διαχείριση Έκτακτης Ανάγκης FdSc

Ιρλανδία £8600 έτος 1
EU £8600 έτος 1
Διεθνή £10000 έτος 1
Channel Islands £10000 έτος 1

Σχετικά με το Cornwall College

Το Cornwall College (επίσης γνωστό ως Cornwall College Group) είναι ένας όμιλος περαιτέρω εκπαίδευσης που λειτουργεί από οκτώ τοποθεσίες σε όλη την Κορνουάλη και το Ντέβον. Συλλογικά, ο όμιλος κολεγίων προσφέρει στους υποψήφιους σπουδαστές περισσότερα από 2.000 επαγγελματικά και τεχνικά προσόντα, χωρίς να συμπεριλαμβάνεται η πρόσβαση που παρέχουν στην εκπαίδευση GCSE και στην πρακτική άσκηση.

Λίστα με 49 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Cornwall College - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Cornwall College

• Study Carpentry at Cornwall College Camborne