Cardiff University
Πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες MA
Cardiff University - Πανεπιστήμιο του Cardiff

Αντανακλώντας τη σύγχρονη γνώση, θεωρία, πρακτική και έρευνα γύρω από τις δημιουργικές βιομηχανίες, αυτό το πρόγραμμα θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε τις δεξιότητες που απαιτούνται για να αντιμετωπίσετε τις προκλήσεις αυτού του συναρπαστικού τομέα.

Με την υποστήριξη έρευνας αιχμής και επαγγελματικής πρακτικής, το ΠΜΣ "Δημιουργικές και Πολιτιστικές Βιομηχανίες" προσφέρει μια ισορροπία μεταξύ θεωρίας και επαγγελματικής μελέτης.

Σας παρέχουμε εννοιολογικές γνώσεις και επαγγελματικές δεξιότητες που θα σας επιτρέψουν να εντοπίσετε τους αναδυόμενους τομείς ευκαιριών στις δημιουργικές βιομηχανίες. Θα γίνετε ένας ευέλικτος και αντανακλαστικός επαγγελματίας με τις δεξιότητες και τις γνώσεις να προσαρμόζεστε στις μεταβαλλόμενες απαιτήσεις του δημιουργικού εργασιακού χώρου.

Θα διερευνήσετε την επίδραση που έχουν τα διαφορετικά πολιτικά, οικονομικά, κοινωνικά και πολιτιστικά πλαίσια στον τρόπο λειτουργίας αυτών των βιομηχανιών, ώστε να μπορείτε να εφαρμόζετε κριτική σκέψη σε επαγγελματικά σενάρια για να αυξήσετε την αποτελεσματικότητά σας στην επιλεγμένη σταδιοδρομία σας.

• Μάθετε πώς να διαχειρίζεστε την παραγωγή μέσων ενημέρωσης

Θα μάθετε επίσης για την πρακτική και τη θεωρία της ψηφιακής δημιουργικότητας και τις δεξιότητες και τις γνώσεις που απαιτούνται για τη διαχείριση των ψηφιακών και κοινωνικών μέσων σε ένα δημιουργικό πλαίσιο, καθώς και για τη διερεύνηση των καινοτόμων τρόπων με τους οποίους οι δημιουργικοί επαγγελματίες συνδέονται με το κοινό τους, υιοθετώντας ψηφιακές, καθηλωτικές και μικτές μεθόδους μέσων.

Εκτός από την απόκτηση πολύτιμων πρακτικών και επαγγελματικών δεξιοτήτων και εργασιακής εμπειρίας στον κλάδο, θα αναλάβετε μια ατομική έρευνα. Αυτό θα λειτουργήσει τόσο ως κριτική της τρέχουσας κατάστασης του επιλεγμένου πεδίου ενδιαφέροντός σας όσο και ως μέσο για την ανάπτυξη των δικών σας επαγγελματικών δεξιοτήτων που είναι κατάλληλες για τις μελλοντικές σας επαγγελματικές φιλοδοξίες.

• Συνεργασία με τον δημιουργικό τομέα

Ένα βασικό μέρος του ΠΜΣ Πολιτιστικές και Δημιουργικές Βιομηχανίες, και αυτό που κάνει το πρόγραμμα να ξεχωρίζει, είναι ο χαρακτήρας του ως προς τη βιομηχανία, συμπεριλαμβανομένης μιας ενότητας επαγγελματικής πρακτικής άσκησης. Συνεργαζόμαστε άμεσα με εξωτερικούς συνεργάτες από την πολιτιστική και δημιουργική βιομηχανία και αξιοποιούμε την έδρα μας στην καρδιά του Κάρντιφ.

Συμμετέχουν επιχειρήσεις, οργανισμοί και επαγγελματίες της δημιουργικής βιομηχανίας που βρίσκονται στην αιχμή του δόρατος σε εργαστήρια, επιτόπιες επισκέψεις και προσκεκλημένες διαλέξεις καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Το πρόγραμμα είναι κατάλληλο για πτυχιούχους που επιθυμούν να σταδιοδρομήσουν στον πολιτιστικό ή δημιουργικό τομέα ή για επαγγελματίες που επιθυμούν να ενισχύσουν τις υπάρχουσες γνώσεις και τις προοπτικές σταδιοδρομίας τους. Το πρόγραμμα θα προετοιμάσει επίσης τους φοιτητές για διδακτορική έρευνα στις πολιτιστικές και δημιουργικές βιομηχανίες σε γενικές γραμμές.

• MBA
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCultural and Creative Industries, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Τυπικά, θα πρέπει να έχετε είτε:

πτυχίο 2:1 με άριστα, ή ισοδύναμο πτυχίο διεθνώς, σε τομείς των τεχνών, των ανθρωπιστικών ή των κοινωνικών επιστημών.

αναγνωρισμένο από το πανεπιστήμιο ισότιμο ακαδημαϊκό προσόν

ή σχετική επαγγελματική πείρα που αποδεικνύεται από συστατική επιστολή.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις προϋποθέσεις εισαγωγής, παρακαλούμε επισκεφθείτε τη σελίδα του μαθήματος στον ιστότοπό μας:

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Cardiff στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 34 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Cardiff

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Cardiff

Το Πανεπιστήμιο του Κάρντιφ ιδρύθηκε το 1883 και βρίσκεται στο αστικό περιβάλλον της πόλης Κάρντιφ της Ουαλίας. Μερικά από τα πιο προφανή πλεονεκτήματα του πανεπιστημίου περιλαμβάνουν την έρευνα που οδηγεί παγκοσμίως, ένα ενημερωμένο και ενεργό γραφείο υπηρεσιών σταδιοδρομίας και την κεντρική τοποθεσία. Το Κάρντιφ είναι μια ζωντανή, σύγχρονη πόλη με νεανικό και ποικιλόμορφο πληθυσμό, γνωστή για την αποδοχή ανθρώπων από όλα τα κοινωνικά στρώματα.

Λίστα με 334 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Cardiff - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Student life at Cardiff University
  • Student Megan tells you all about Chemistry at Cardiff
  • Cardiff University - Adult Nursing (BN)