University of Oxford
Μαθηματική και Θεωρητική Φυσική MSc
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το πρόγραμμα σπουδών παρέχει υψηλού επιπέδου, διεθνώς ανταγωνιστική εκπαίδευση στη μαθηματική και θεωρητική φυσική, μέχρι το επίπεδο της σύγχρονης έρευνας.

Το μάθημα επικεντρώνεται στους κύριους τομείς της σύγχρονης μαθηματικής και θεωρητικής φυσικής: θεωρία στοιχειωδών σωματιδίων, συμπεριλαμβανομένης της θεωρίας χορδών, θεωρία συμπυκνωμένης ύλης (κβαντικής και μαλακής ύλης), θεωρητική αστροφυσική, φυσική πλάσματος και φυσική συνεχών μέσων (συμπεριλαμβανομένης της δυναμικής ρευστών και συναφών τομέων που συνήθως συνδέονται με μαθήματα εφαρμοσμένων μαθηματικών στο σύστημα του Ηνωμένου Βασιλείου) και μαθηματικές δομές που διέπουν τη φυσική θεωρία. Εάν είστε φοιτητής φυσικής με έντονο ενδιαφέρον για τη θεωρητική φυσική ή φοιτητής μαθηματικών που επιθυμεί να εφαρμόσει μαθηματικά υψηλού επιπέδου σε φυσικά συστήματα και τα μαθηματικά που τα στηρίζουν, τόσο καθαρά όσο και εφαρμοσμένα, αυτό είναι ένα μάθημα για εσάς.

Το πρόγραμμα σπουδών προσφέρει σημαντική ευελιξία και δυνατότητα επιλογής- θα μπορείτε να επιλέξετε μια πορεία που θα ανταποκρίνεται στις πνευματικές σας προτιμήσεις ή στις επιλογές σας για επαγγελματική σταδιοδρομία. Η ρύθμιση αυτή σας εξυπηρετεί αν προτιμάτε μια ευρεία θεωρητική εκπαίδευση σε όλα τα γνωστικά πεδία ή αν έχετε ήδη θέσει σταθερά τις βλέψεις σας σε ένα από τα γνωστικά πεδία, αν και σας ενθαρρύνουμε να εξερευνήσετε πέρα από τα όρια των επιμέρους τομέων.

Το ΠΜΣ προσφέρει σημαντική ευκαιρία για ανεξάρτητη μελέτη και έρευνα με τη μορφή προαιρετικής διπλωματικής εργασίας, η οποία μπορεί να αξίζει μία ή δύο μονάδες, ανάλογα με την ποσότητα της εργασίας που απαιτείται.

Πρότυπο μάθησης και διδασκαλίας

Θα πρέπει να παρακολουθήσετε μαθήματα αξίας τουλάχιστον δέκα μονάδων, όπου μία μονάδα αντιστοιχεί σε μάθημα διάλεξης διάρκειας 16 ωρών ή ισοδύναμο.

Ανάλογα με το πόσα μαθήματα παρακολουθείτε συνολικά και πώς κατανέμονται μεταξύ των εξαμήνων, μπορείτε να περιμένετε να παρακολουθήσετε δύο, τρία ή τέσσερα (ή, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, πέντε) μαθήματα διαλέξεων ανά εξάμηνο. Κάθε μάθημα διαλέξεων περιλαμβάνει περίπου δύο μονόωρες διαλέξεις την εβδομάδα που συμπληρώνονται από περίπου τέσσερα μαθήματα 90 λεπτών ανά εξάμηνο.

Ο υπόλοιπος χρόνος μελέτης σας θα πρέπει να αφιερωθεί στην αυτοδιδασκαλία, στην εμπέδωση της ύλης που καλύπτεται στις διαλέξεις, στην επεξεργασία των φύλλων προβλημάτων που τίθενται για κάθε μάθημα και στην ανεξάρτητη εκπόνηση της διπλωματικής σας εργασίας, αν έχετε επιλέξει να την εκπονήσετε.

Διπλωματική εργασία

Μπορείτε να επιλέξετε να εκπονήσετε διπλωματική εργασία ως μέρος των δέκα ενοτήτων σας.

Η διπλωματική εργασία πραγματοποιείται υπό την καθοδήγηση ενός επιβλέποντα καθηγητή και συνήθως περιλαμβάνει έρευνα και συγγραφή σε έναν συγκεκριμένο τομέα των μαθηματικών ή της φυσικής, χωρίς την απαίτηση (χωρίς όμως να αποκλείεται η δυνατότητα) της απόκτησης πρωτότυπων αποτελεσμάτων. Η διπλωματική εργασία δίνει στους φοιτητές την ευκαιρία να αναπτύξουν ευρύτερες μεταβιβάσιμες δεξιότητες στις διαδικασίες οργάνωσης, επικοινωνίας και παρουσίασης της εργασίας τους, και θα τους εφοδιάσει καλά για περαιτέρω έρευνα ή για μια ευρεία ποικιλία άλλων σταδιοδρομιών.

Για διατριβές μιας ενότητας μπορείτε να περιμένετε περίπου μια συνάντηση μιας ώρας με τον επιβλέποντα της διατριβής σας στο τέλος του πρώτου εξαμήνου, ακολουθούμενη από μια ακόμη συνάντηση μιας ώρας στο δεύτερο εξάμηνο. Οι διπλές διδακτορικές διατριβές θα έχουν περίπου διπλάσιο αριθμό συναντήσεων.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςMathematical and Theoretical Physics, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Θεωρητική Φυσική": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Θεωρητική Φυσική MPhys Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ
(Queen's University of Belfast)
- - - £20800 - Μπέλφαστ Oncampus πλήρους απασχόλησης