University of Oxford
Διεπιστημονική βιοεπιστήμη BBSRC DTP DPhil
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Η Διεπιστημονική Σύμπραξη Διδακτορικής Εκπαίδευσης στις Βιοεπιστήμες της Οξφόρδης (DTP) είναι ένα τετραετές πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών που υποστηρίζεται από το Ερευνητικό Συμβούλιο Βιοτεχνολογίας και Βιολογικών Επιστημών (BBSRC).

Το πρόγραμμα που παρέχει καινοτόμο κατάρτιση για πτυχιούχους βιοεπιστημών, φυσικών επιστημών ή υπολογιστικών και μαθηματικών επιστημών που επιθυμούν να διεξάγουν έρευνα αιχμής στις βιοεπιστήμες.

Οι ερευνητικοί τομείς του προγράμματος περιλαμβάνουν την ενοποιητική βιολογία ζώων και φυτών, τη μηχανιστική μοριακή και κυτταρική βιολογία και τις βιοεπιστήμες για τα τρόφιμα, τη βιομηχανία και την υγεία (συμπεριλαμβανομένης της επιστήμης των καλλιεργειών, της υγείας και της ευζωίας των ζώων, της συνθετικής βιολογίας, της βιομηχανικής βιοτεχνολογίας και της ανάπτυξης καινοτόμων προσεγγίσεων για την ανακάλυψη φαρμάκων και τη φαρμακευτική παραγωγή).

Η πλειονότητα των ερευνητικών έργων που αναλαμβάνονται από τους φοιτητές της Σύμπραξης Διδακτορικής Εκπαίδευσης (DTP) αφορούν "μετασχηματιστικές τεχνολογίες", οι οποίες περιλαμβάνουν προηγμένες τεχνικές απεικόνισης και ανάλυσης δεδομένων, την ανάπτυξη και εφαρμογή νέων και αναδυόμενων μεθόδων και τεχνολογιών, μαθηματική μοντελοποίηση, προσεγγίσεις omic και συστημικής βιολογίας, καθώς και καινοτόμες προσεγγίσεις για την αντιμετώπιση των τριών R. Η DTP δεν υποστηρίζει έρευνα που επικεντρώνεται σε ανθρώπινες ασθένειες και διαδικασίες ασθενειών ή μη φυσιολογικές καταστάσεις. Το DTP υποστηρίζει την έρευνα σε κτηνοτροφικά είδη και διαχειριζόμενες εκτάσεις (π.χ. γεωργία) και υποστηρίζει μελέτες σε άγρια είδη μόνο όταν αυτά λειτουργούν ως κατάλληλο μοντέλο για την ευρύτερη κατανόηση των βιολογικών διεργασιών.

Το μάθημα διευθύνεται από το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης σε συνεργασία με εννέα ερευνητικούς οργανισμούς παγκόσμιας κλάσης - το Ινστιτούτο Pirbright, το οποίο παρέχει τις εθνικές δυνατότητες του Ηνωμένου Βασιλείου για τη μελέτη και τον έλεγχο των ιογενών ασθενειών των ζώων, το Πανεπιστήμιο Oxford Brookes και πέντε ερευνητικούς οργανισμούς στο Harwell Campus της Οξφόρδης (Diamond Light Source, ISIS Neutron and Muon Source, STFC Central Laser Facility και το Research Complex at Harwell), οι οποίοι παρέχουν τις εθνικές δυνατότητες του Ηνωμένου Βασιλείου για την επιστήμη των συγχρότρων, των νετρονίων και των λέιζερ, και το νέο Ινστιτούτο Rosalind Franklin, το οποίο υποστηρίζει την ανάπτυξη νέων μεθόδων για την έρευνα στις επιστήμες της ζωής σε τομείς όπως η απεικόνιση, η φασματοσκοπία και η δομική βιολογία.

Το DTP συνεργάζεται επίσης με το Novo Nordisk Research Centre Oxford, ένα καινοτόμο ινστιτούτο ανακάλυψης στόχων και μεταφραστικής έρευνας και το Ινστιτούτο Ineos Oxford Institute, το οποίο επικεντρώνεται στην αντιμετώπιση της παγκόσμιας πρόκλησης της μικροβιακής αντοχής. Το πρόγραμμα κατάρτισης του DTP βασίζεται στην εμπειρογνωμοσύνη και των εννέα οργανισμών-εταίρων και οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις εγκαταστάσεις και την εμπειρογνωμοσύνη που είναι διαθέσιμες σε αυτούς τους οργανισμούς κατά τη διάρκεια της αρχικής φάσης κατάρτισης. Όλοι οι σπουδαστές έχουν έναν κύριο επιβλέποντα σε έναν από τους δέκα οργανισμούς-εταίρους και έναν δευτερεύοντα επιβλέποντα εντός της σύμπραξης, ο οποίος παρέχει πρόσθετη υποστήριξη και εμπειρογνωμοσύνη.

Θα παρακολουθήσετε ένα τετραετές πρόγραμμα διδακτορικής εκπαίδευσης. Κατά το πρώτο εξάμηνο θα εγκατασταθείτε στο Κέντρο Εκπαίδευσης Διδακτόρων (DTC) του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης και θα παρακολουθήσετε ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα εκπαίδευσης που περιλαμβάνει εκπαίδευση σε ερευνητικές δεξιότητες όπως μαθηματικά και στατιστική, προγραμματισμό, απεικόνιση και ανάλυση εικόνας, βιοπληροφορική και μοντελοποίηση βιολογικών διαδικασιών και συστημάτων. Μπορείτε επίσης να έχετε πρόσβαση σε μια ευρεία ποικιλία πρόσθετης κατάρτισης που παρέχεται στο πλαίσιο της σύμπραξης καθ' όλη τη διάρκεια των διδακτορικών σας σπουδών.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInterdisciplinary Bioscience BBSRC DTP, DPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Βιολογικές Επιστήμες (Γενική Βιολογία)": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Κυτταρική Δομική Βιολογία DPhil Πανεπιστήμιο του Oxford
(University of Oxford)
- - - - - Οξφόρδη Oncampus πλήρους απασχόλησης