University of Oxford
Ελληνική ή Ρωμαϊκή Ιστορία MPhil
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

MSt

Το μονοετές ΠΜΣ είναι ένα εντατικό και υψηλής πίεσης πρόγραμμα σπουδών που έχει σχεδιαστεί κυρίως για τους φοιτητές που επιθυμούν να προετοιμαστούν για διδακτορική διατριβή μέσω ενός συντομότερου προγράμματος σπουδών από το διετές ΠΜΣ στην Αρχαία Ιστορία.

Για αυτό το πτυχίο θα γράψετε μια διατριβή και θα ολοκληρώσετε δύο άλλες επιλογές.

A. Επιλογή γλώσσας

Καθώς η γνώση της αρχαίας ελληνικής ή/και της λατινικής γλώσσας αποτελεί προϋπόθεση για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Αρχαία Ιστορία, πολλοί φοιτητές του ΠΜΣ επιλέγουν μία από αυτές τις γλώσσες ως γλωσσική επιλογή: και οι δύο είναι διαθέσιμες σε στοιχειώδες και μεσαίο επίπεδο.

Για όσους τα ελληνικά και τα λατινικά είναι ήδη χρήσιμα, υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσουν μια από τις κύριες γλώσσες της επιστήμης της αρχαίας ιστορίας, τα γαλλικά, τα ιταλικά ή τα γερμανικά, ή να θέσουν τις βάσεις σε μια άλλη αρχαία γλώσσα σχετική με τα ενδιαφέροντά τους, όπως τα εβραϊκά, τα αραμαϊκά ή τα κοπτικά.

Η διδασκαλία γίνεται με τη μορφή πανεπιστημιακών μαθημάτων ή/και ατομικών ή μικρών ομάδων διδασκαλίας.

Η γλωσσική επιλογή αξιολογείται στο τέλος του έτους με γραπτή εξέταση.

B. Δεύτερη επιλογή

Η δεύτερη επιλογή μπορεί να επιλεγεί από έναν κατάλογο θεμάτων με βάση τις μεθόδους και τις τεχνικές της επιστήμης, όπως η ελληνική ή ρωμαϊκή νομισματική, η ελληνική ή ρωμαϊκή επιγραφική και η παπυρολογική τεκμηρίωση, ή από έναν δεύτερο κατάλογο θεμάτων για συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους ή θέματα, μεταξύ των οποίων η ελληνική ιστορία περίπου 650-479 π.Χ., Η αθηναϊκή δημοκρατία στην κλασική εποχή- ο Μέγας Αλέξανδρος και οι διάδοχοί του 336-301 π.Χ.- ρωμαϊκή ιστορία 146 π.Χ.-46 π.Χ.- ρωμαϊκή ιστορία 138-312 μ.Χ.- η οικονομία της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας- οι επαρχίες της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας- οι ελληνικές ή/και ρωμαϊκές θρησκείες- η ελληνική ή/και λατινική ιστοριογραφία- ο κόσμος του Αυγουστίνου. (Για ολόκληρο τον, πολύ πιο εκτενή, κατάλογο, δείτε το Εγχειρίδιο Μεταπτυχιακών Σπουδών).

Η δεύτερη επιλογή αξιολογείται με ένα ζευγάρι προ-υποβαλλόμενων δοκιμίων.

MPhil

Αυτό το διετές MPhil είναι το μάθημα που παρακολουθεί η πλειονότητα των μεταπτυχιακών φοιτητών στην Αρχαία Ιστορία. Πρόκειται για ένα πτυχίο εντατικής ερευνητικής κατάρτισης που έχει σχεδιαστεί για να σας εξοπλίσει με μια σειρά από γνώσεις και δεξιότητες στην ελληνική ή/και ρωμαϊκή ιστορία- αλλά θα αποδειχθεί διεγερτικό και ευχάριστο για όσους έχουν ως στόχο απλώς να εμβαθύνουν στην κατανόηση των τρεχουσών συζητήσεων και εξελίξεων στην Αρχαία Ιστορία.

Στο πλαίσιο του μαθήματος, θα έχετε τρεις επιλογές.

Μία από αυτές τις επιλογές είναι η γλώσσα. Καθώς η γνώση της αρχαίας ελληνικής ή/και της λατινικής γλώσσας αποτελεί προϋπόθεση για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στην Αρχαία Ιστορία, πολλοί φοιτητές του MPhil επιλέγουν μία από αυτές τις γλώσσες ως γλωσσική επιλογή: και οι δύο είναι διαθέσιμες σε στοιχειώδες και μεσαίο επίπεδο. Για όσους τα ελληνικά και τα λατινικά είναι ήδη χρήσιμα, υπάρχει η δυνατότητα να αποκτήσουν μια από τις κύριες γλώσσες της επιστήμης της Αρχαίας Ιστορίας, τα γαλλικά, τα ιταλικά ή τα γερμανικά- ή να θέσουν τις βάσεις σε μια άλλη αρχαία γλώσσα σχετική με τα ενδιαφέροντά τους, όπως τα εβραϊκά, τα αραμαϊκά ή τα κοπτικά.

Η διδασκαλία της γλώσσας γίνεται με τη μορφή μαθημάτων ή/και ατομικών ή μικρών ομάδων.

Μία από τις άλλες επιλογές επιλέγεται από έναν κατάλογο θεμάτων με βάση τις μεθόδους και τις τεχνικές της επιστήμης, όπως η ελληνική ή ρωμαϊκή νομισματική, η ελληνική ή ρωμαϊκή επιγραφική και η παπυρολογική τεκμηρίωση. Η άλλη επιλέγεται από έναν δεύτερο κατάλογο θεμάτων σχετικά με συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους ή θέματα. Τέλος, ορισμένοι φοιτητές επωφελούνται από μια διάταξη με την οποία εσείς και ο επιβλέπων καθηγητής σας μπορείτε να αναπτύξετε μια εξατομικευμένη επιλογή σε έναν τομέα της αρχαίας ιστορίας ειδικά σχετικό με τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά σας. (Για ολόκληρο τον, πολύ πιο εκτενή, κατάλογο, δείτε το Εγχειρίδιο Μεταπτυχιακών Σπουδών).

Η διδασκαλία αυτών των επιλογών θα παρέχεται μέσω μαθημάτων, σεμιναρίων ή φροντιστηρίων ανάλογα με την περίπτωση.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGreek and or Roman History, MPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ιστορία της Τέχνης και Ελληνικά MA (Hons) Πανεπιστήμιο του St Andrews
86% 0% 0% £30160 194 Σεντ Άντριους Oncampus πλήρους απασχόλησης
Αρχαία Ιστορία και Ελληνικά MA (Hons) Πανεπιστήμιο του St Andrews