University of Oxford
Συγκριτική λογοτεχνία και κριτική μετάφραση MSt
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στη Συγκριτική Λογοτεχνία και την Κριτική Μετάφραση είναι ένα εννεάμηνο, διεπιστημονικό πρόγραμμα σπουδών, το οποίο έχει σχεδιαστεί για να σας προσφέρει κριτική, θεωρητική και ερευνητική εμπειρογνωμοσύνη στα διασταυρούμενα πεδία της συγκριτικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας και των μεταφραστικών σπουδών.

Για να παρακολουθήσετε το μάθημα, πρέπει να είστε σε θέση να εργάζεστε με δύο γλώσσες και λογοτεχνίες, μεταξύ των αραβικών, κινεζικών, αγγλικών, γαλλικών, γερμανικών, νεοελληνικών, εβραϊκών, χίντι, ιταλικών, ιαπωνικών, κορεατικών, πολωνικών, πορτογαλικών, ρωσικών, σανσκριτικών, ισπανικών, τουρκικών και ουρντού. Εάν ενδιαφέρεστε να σπουδάσετε συγκριτικά δύο ευρωπαϊκές γλώσσες, μπορείτε επίσης να υποβάλετε αίτηση για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στις σύγχρονες γλώσσες.

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών συνδέεται με το ερευνητικό κέντρο της Οξφόρδης στη Συγκριτική Κριτική και Μετάφραση (OCCT) και βασίζεται στην πρόσφατη αύξηση της επιστημονικής συνειδητοποίησης της σημασίας της μετάφρασης για τη συγκριτική και παγκόσμια λογοτεχνική μελέτη. Αυτό εννοείται με τον όρο "κριτική μετάφραση": όχι εκπαίδευση μεταφραστών, αλλά μάλλον ενδιαφέρον για τον ρόλο που διαδραματίζει η μετάφραση και η επανεγγραφή στη λογοτεχνική ιστορία και εγρήγορση για τις χρήσεις της μετάφρασης στην κριτική πρακτική.

Θα έχετε τη δυνατότητα να συμμετάσχετε στην πλούσια ερευνητική κουλτούρα του OCCT. Αυτό περιλαμβάνει τη ζωηρή ομάδα συζητήσεων υπό την καθοδήγηση μεταπτυχιακών φοιτητών, τα τακτικά ερευνητικά σεμινάρια και εργαστήρια, τις δημόσιες εκδηλώσεις της Ημέρας Μετάφρασης της Οξφόρδης και τις διαλέξεις του επισκέπτη καθηγητή Weidenfeld στη Συγκριτική Ευρωπαϊκή Λογοτεχνία (πρόσφατοι επισκέπτες ήταν οι Javier Cercas, Ali Smith, Mario Vargas Llosa, Elif Shafak και Umberto Eco).

Δομή του μαθήματος

Το ΠΜΣ αποτελείται από ένα μάθημα κορμού, δύο μαθήματα επιλογής και μια διατριβή. Παράλληλα με την εβδομαδιαία διδασκαλία των μαθημάτων κορμού και των μαθημάτων επιλογής, θα πρέπει να αναμένετε περίπου 30 ώρες αυτοδύναμης μελέτης κάθε εβδομάδα.

Κύριο μάθημα

Το βασικό μάθημα θα σας εισαγάγει σε βασικά θέματα της συγκριτικής και παγκόσμιας λογοτεχνίας και των μεταφραστικών σπουδών και θα σας δώσει τις δεξιότητες που απαιτούνται για να αναπτύξετε τα δικά σας επιχειρήματα και να επιδιώξετε πρωτότυπη έρευνα. Διδάσκεται με εβδομαδιαία διάλεξη και σεμινάριο τις εβδομάδες ένα έως έξι των εξαμήνων Michaelmas (φθινόπωρο) και Hilary (άνοιξη). Θα κάνετε παρουσιάσεις στα σεμινάρια (συνήθως δύο φορές κάθε εξάμηνο) και θα γράψετε μια σύντομη πρακτική εργασία στο τέλος του εξαμήνου Michaelmas: αυτές οι διαμορφωτικές εργασίες δεν θα επηρεάσουν το αποτέλεσμα του πτυχίου σας.

Ο παρακάτω κατάλογος παρέχει μια ένδειξη των θεμάτων που καλύπτονται στο βασικό μάθημα, αν και πρέπει να σημειώσετε ότι μπορεί να διαφέρει από έτος σε έτος:

ιστορίες σύγκρισης

θεωρίες σύγκρισης

κόσμοι της σύγκρισης

στοιχεία

είδη και μορφές

μετανάστευση, ταξίδια και συναντήσεις

μεταφραστικές σπουδές και συγκριτικές λογοτεχνίες

μετάφραση και διαμεσότητα

μετάφραση και κυκλοφορία

μεταγλωσσικά και πολύγλωσσα κείμενα

αμετάφραστα και καθολικά

μεταφραστικές κριτικές πρακτικές.

.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςComparative Literature and Critical Translation, MSt, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Συγκριτικές Λογοτεχνικές Σπουδές": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Συγκριτική Λογοτεχνία/Οικονομία MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Glascow
85% 5% 1% - 191 Γλασκώβη Oncampus πλήρους απασχόλησης
Συγκριτική Λογοτεχνία/Ιταλικά MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Glascow