University of Leeds
Τραπεζική και Διεθνής Χρηματοοικονομική MSc
University of Leeds - Πανεπιστήμιο του Leeds

Παρακάτω μπορείς να δεις τις κριτικές για το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, από 20 αποφοίτους του προγράμματος Banking and International Finance MSc στο Πανεπιστήμιο του Leeds για κάθε μία από τις ερωτήσεις της έρευνας σε σύγκριση με το μέσο όρο για όλα τα προγράμματα σπουδών στην τοποθεσία: UK σχετικά με: Οικονομικά.

Μισθός Αποφοίτων Οικονομικά

Σημαντικό: Τα παρακάτω στοιχεία για τους μισθούς δεν αφορούν συγκεκριμένα προγράμματα σπουδών, αλλά περιέχουν στοιχεία για όλους τους φοιτητές σε : Οικονομικά στο πανεπιστήμιο. Λόγω της μεθοδολογίας συλλογής δεδομένων τα μισθολογικά δεδομένα βασίζονται κυρίως σε δεδομένα προπτυχιακών φοιτητών.

Διάμεσος μισθός £32000 £36000 £48000
Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £28000 - £35500 £27500 - £45000 £36500 - £63000

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε Οικονομικά (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £23465 - £32837 £21492 - £35900 £25913 - £47649

Οι ολοκληρωμένες χρηματοπιστωτικές αγορές και οι παγκόσμιες επιχειρήσεις συμβάλλουν σημαντικά στη σύγχρονη τραπεζική, η οποία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τα διεθνή χρηματοοικονομικά.

Το μάθημα αυτό σας παρέχει μια ολοκληρωμένη επισκόπηση των κεντρικών θεμάτων στον τραπεζικό τομέα και τα διεθνή χρηματοοικονομικά. Θα αποκτήσετε κατανόηση των δυνάμεων που επηρεάζουν τις χρηματοπιστωτικές αγορές, καθώς και των θεωριών που διέπουν την εμπορική και διεθνή τραπεζική.

Θα αποκτήσετε γνώσεις και δεξιότητες που μπορούν να εφαρμοστούν στην πράξη και θα τις δοκιμάσετε σε πραγματικά σενάρια μέσω πρακτικών ασκήσεων.

Θα διδαχθείτε από ακαδημαϊκούς με υψηλά προσόντα, οι οποίοι διαθέτουν ερευνητική και συμβουλευτική τεχνογνωσία στον τομέα της πίστωσης, των τραπεζών και των χρηματοοικονομικών. Η ισχυρή ερευνητική κουλτούρα και οι άριστοι δεσμοί με τη βιομηχανία, το εμπόριο και τους επαγγελματικούς φορείς θα σας δώσουν τη σπάνια ευκαιρία να αποκτήσετε πραγματική κατανόηση των σημερινών προκλήσεων και ζητημάτων που αντιμετωπίζουν τα διεθνή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα του κόσμου.

Το παρακάτω παράδειγμα βασίζεται σε όλους τους αποφοίτους Banking and International Finance MSc από Πανεπιστήμιο του Leeds

30% Διοικητικά επαγγέλματα
25% Γραμματεία και συναφή επαγγέλματα
15% Επαγγελματίες των μέσων μαζικής ενημέρωσης
10% Συνεργαζόμενοι επαγγελματίες στον τομέα των επιχειρήσεων και των δημόσιων υπηρεσιών
5% Βιβλιοθηκονόμοι και συναφείς επαγγελματίες
5% Συνεργάτες επιστήμης, μηχανικής και τεχνολογίας
5% Συνεργάτες επαγγελματίες πρόνοιας και στέγασης

Βαθμολόγηση & χρόνος μελέτης

Οι μέθοδοι αξιολόγησης δίνουν έμφαση όχι μόνο στις γνώσεις, αλλά και στην ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει επίσημες εξετάσεις, ομαδικές εργασίες, εκθέσεις, ασκήσεις προσομοίωσης σε υπολογιστή, δοκίμια και γραπτές εργασίες, ομαδικές και ατομικές παρουσιάσεις και ημερολόγια αναστοχασμού. Αυτή η ποικιλομορφία σας επιτρέπει να αναπτύξετε ένα ευρύ φάσμα δεξιοτήτων ως προετοιμασία για την επαγγελματική ζωή.

Κατανομή διαβάθμισης

Οι μαθητές του μαθήματος έλαβαν τους ακόλουθους βαθμούς

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

• Graduate Degrees taught
    • no components less than 6.0
    • Graduate Degrees research
    • no components less than 5.5
    • No components less than 5.5

Υπάρχει ένας αριθμός υποτροφιών μερικών διδάκτρων για φοιτητές από το Ηνωμένο Βασίλειο, την ΕΕ και το εξωτερικό https://business.leeds.ac.uk/directory/lubs-scholarships
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςBanking and International Finance, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο πτυχίου με βαθμό 2:1 (hons) σε συναφές αντικείμενο, όπως λογιστική, χρηματοοικονομικά ή μαθηματικά, και κατά κανόνα οικονομικό υπόβαθρο. Επισκεφθείτε τον ιστότοπό μας για τις πλήρεις προϋποθέσεις εισαγωγής, συμπεριλαμβανομένων των εναλλακτικών προσόντων που δεχόμαστε.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Leeds στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Κατατάξεις του πανεπιστημίου Πανεπιστήμιο του Leeds σε σχετικές θεματικές κατατάξεις.

Επιχειρήσεις

Επιχειρήσεις
    URAP Κατάταξη Πανεπιστημίου βάσει Ακαδημαϊκής Απόδοσης - ανά Τομέα
    [Δημοσίευση 22 Ιουλίου, 2023]

Προβολή του συνόλου των 33 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Leeds

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Leeds

Το Πανεπιστήμιο του Leeds είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και εδρεύει στο Leeds του West Yorkshire της Αγγλίας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται περίπου ένα μίλι βόρεια του κέντρου της πόλης του Λιντς και είναι επίσης κοντά στις δημοφιλείς φοιτητικές γειτονιές Hyde Park, Woodhouse και Headingley.

Λίστα με 368 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Leeds - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Leeds

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Χρηματοοικονομικά": 6285 Ακαδημαϊκό έτος 2021/22 - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Being a Postgraduate International Student at the University of Leeds