University of Leeds
Προηγμένη κλινική πρακτική (μαθητεία) MSc
University of Leeds - Πανεπιστήμιο του Leeds

Το πρόγραμμα αυτό απευθύνεται σε έμπειρους επαγγελματίες υγείας και κοινωνικής φροντίδας που είτε εργάζονται σήμερα σε ρόλο προηγμένης κλινικής πρακτικής είτε έχουν αποκτήσει εκπαιδευόμενο ρόλο προηγμένης κλινικής πρακτικής πριν από την έναρξη του προγράμματος. Έχει σχεδιαστεί για να υποστηρίξει την ανάπτυξή σας στο πλαίσιο των τεσσάρων πυλώνων της προηγμένης πρακτικής.

• Κλινική πρακτική
  • Ηγεσία και διαχείριση
  • Εκπαίδευση
  • Έρευνα

Η προηγμένη κλινική πρακτική ενσωματώνει την ικανότητα διαχείρισης της κλινικής φροντίδας σε συνεργασία με τα άτομα, τις οικογένειες και τους φροντιστές. Περιλαμβάνει την ανάλυση και τη σύνθεση σύνθετων προβλημάτων σε ένα ευρύ φάσμα ρυθμίσεων, επιτρέποντας καινοτόμες λύσεις για την ενίσχυση της εμπειρίας των ανθρώπων και τη βελτίωση των αποτελεσμάτων. Θα πρέπει να επιδείξετε βασικές ικανότητες και κλινική επάρκεια σε συγκεκριμένο τομέα.

Το πρόγραμμα στοχεύει να διατηρήσει το φόρτο αξιολόγησης σε διαχειρίσιμο επίπεδο, διασφαλίζοντας παράλληλα ότι είστε επαρκώς προετοιμασμένοι για το ρόλο σας. Ως εκ τούτου, όποτε είναι δυνατόν, οι μέθοδοι αξιολόγησης θα υποστηρίζουν την καθημερινή πρακτική και θα εξετάζουν τις πρακτικές γνώσεις και δεξιότητες που εφαρμόζονται στην πράξη. Στόχος είναι η αξιολόγηση να είναι χρήσιμη στο χώρο εργασίας, καθώς και να παρέχει αποδείξεις ότι έχετε επιτύχει τα μαθησιακά αποτελέσματα της ενότητας. Στις διάφορες ενότητες που θα αποτελέσουν αυτό το πρόγραμμα χρησιμοποιούνται διάφορες μέθοδοι αξιολόγησης. Η ποικιλία των αξιολογήσεων κάθε φοιτητή θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από τις προαιρετικές ενότητες που θα επιλέξει. Εκτός από τις αξιολογήσεις της ενότητας, θα πρέπει να συμπληρώσετε μια σειρά από βασικές κλινικές ικανότητες καθώς και ειδικές ικανότητες που καθορίζονται από τον εργοδότη σας.

• Graduate Degrees taught
    • no components less than 6.0
    • Graduate Degrees research
    • no components less than 5.5
    • No components less than 5.5

Αυτό το μάθημα δεν είναι ανοικτό σε διεθνείς αιτήσεις.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςAdvanced Clinical Practice (Apprenticeship), MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι πρέπει;

Να είστε εγγεγραμμένοι σε κατάλληλο επαγγελματικό φορέα υγείας/κοινωνικής φροντίδας.

Κατέχετε πτυχίο σε κλάδο σχετικό με την υγεία/κοινωνική φροντίδα από αναγνωρισμένο ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. (Συνήθως πρόκειται για πτυχίο με βαθμό 2:1 ή ανώτερο. Ωστόσο, θα ληφθούν υπόψη κατάλληλοι υποψήφιοι που δεν έχουν πτυχίο Honours ή δεν έχουν βαθμό 2:1).

Να εργάζεται σε ρόλο προηγμένης πρακτικής ή ως εκπαιδευόμενος προηγμένος κλινικός ιατρός κατά την έναρξη και καθ' όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Να έχετε μια ικανοποιητική αίτηση και συνέντευξη

Επιπλέον, πριν υποβληθούν στην τελική αξιολόγηση, οι μαθητές θα πρέπει να αποδείξουν ότι έχουν επιτύχει το GCSE Αγγλικής Γλώσσας / Αγγλικής Λογοτεχνίας και Μαθηματικών με βαθμό 4 ή ανώτερο (ή βαθμό C ή ανώτερο, εάν απονεμήθηκε σύμφωνα με το προηγούμενο σύστημα βαθμολόγησης GCSE), ή έχουν επιτύχει Λειτουργικές Δεξιότητες Επιπέδου 2 στα Αγγλικά και τα Μαθηματικά (ή οποιαδήποτε συμφωνημένη ισοδυναμία).

Υπάρχουν ευκαιρίες για πιστοποίηση προηγούμενης πιστοποιημένης μάθησης (APCL).

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Leeds στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 33 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Leeds

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Leeds

Το Πανεπιστήμιο του Leeds είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και εδρεύει στο Leeds του West Yorkshire της Αγγλίας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται περίπου ένα μίλι βόρεια του κέντρου της πόλης του Λιντς και είναι επίσης κοντά στις δημοφιλείς φοιτητικές γειτονιές Hyde Park, Woodhouse και Headingley.

Λίστα με 368 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Leeds - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Leeds

• Being a Postgraduate International Student at the University of Leeds
  • Study a PhD in the UK as an International Student at Leeds