University of Dundee
Ισλαμική Τραπεζική και Χρηματοοικονομική MSc MSc
University of Dundee - Πανεπιστήμιο του Dundee

Αυτό το πτυχίο διδάσκεται σε συνεργασία με τους συναδέλφους μας στο Al-Maktoum College του Dundee. Έχουμε μεγάλη ιστορία και εμπειρία στη διδασκαλία των παραδοσιακών χρηματοοικονομικών και οικονομικών και αξιοποιούμε την τεχνογνωσία στα ισλαμικά χρηματοοικονομικά και τις ευρύτερες ισλαμικές σπουδές που προσφέρονται στο Al-Maktoum. Λίγα πτυχία αυτού του είδους υπάρχουν στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Θα αναπτύξετε την κατανόηση της εφαρμογής του ισλαμικού εμπορικού δικαίου σε σχέση με τα ισλαμικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα και τα χρηματοπιστωτικά προϊόντα, καθώς και την εμφάνιση και τους μηχανισμούς λειτουργίας των ισλαμικών κεφαλαιαγορών.

Τα θέματα που θα καλύψετε περιλαμβάνουν τις λειτουργίες των ισλαμικών τραπεζών και των ισλαμικών χρηματοπιστωτικών αγορών, καθώς και τη φύση του κινδύνου και τη διαχείρισή του στα ισλαμικά χρηματοπιστωτικά ιδρύματα.

Θα εξερευνήσετε σύγχρονα θέματα και συζητήσεις στον τομέα της ισλαμικής χρηματοδότησης και θα αποκτήσετε κατανόηση των στρατηγικών διεθνοποίησης και των στρατηγικών αποφάσεων στις επιχειρήσεις.

Θα έχετε επίσης την ευκαιρία να επιλέξετε προαιρετικές ενότητες που συνδέονται πιο συγκεκριμένα με τον τραπεζικό τομέα.

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςIslamic Banking and Finance MSc, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Dundee στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Dundee

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Dundee

Το Πανεπιστήμιο του Dundee είναι ένα δημόσια χρηματοδοτούμενο ίδρυμα στη μικρή και ποικιλόμορφη πόλη Dundee της Σκωτίας. Ιδιαίτερα γνωστό για το ερευνητικό του έργο στους τομείς της υγείας και της κλιματικής αλλαγής, οι φοιτητές-ερευνητές εδώ αισθάνονται ότι μπορούν να κάνουν τη διαφορά στο εσωτερικό και στο εξωτερικό. Οι φοιτητές ανακαλύπτουν μια φιλική, ασφαλή και φιλόξενη πόλη στο Dundee, όπου οι κάτοικοι μπορούν να φτάσουν στις περισσότερες από τις υποχρεώσεις τους είτε με ποδήλατο είτε ακόμη και με τα πόδια.

Λίστα με 387 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Dundee - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Student life at the University of Dundee
  • The University of Dundee is...
  • Students from Africa Studying and Living in Dundee | University of Dundee