University of Birmingham
Συγκριτική λογοτεχνία και κριτικές θεωρίες MA
University of Birmingham - Πανεπιστήμιο του Birmingham

Το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα στη Συγκριτική Λογοτεχνία και τις Κριτικές Θεωρίες είναι ένα διεπιστημονικό, διακρατικό πρόγραμμα. Προσκαλεί τους φοιτητές να εμπλακούν σε κρίσιμες συζητήσεις σχετικά με τους διαφορετικούς τρόπους με τους οποίους οι πολιτισμοί στο χώρο και στο χρόνο έχουν κατανοήσει τη σχέση μεταξύ της λογοτεχνίας και του κόσμου, την έννοια της αναπαράστασης και το ρόλο του συγγραφέα στο πολιτισμικό πεδίο .

Οι επιτυχόντες απόφοιτοι του προγράμματος θα είναι εκπαιδευμένοι στη συγκριτική και κριτική θεωρία και θα έχουν μια ισχυρή βάση σε μια σειρά από παγκόσμιες λογοτεχνίες και πολιτισμούς στο χρόνο και στο χώρο.

Οι φοιτητές θα αποκτήσουν γνώσεις για ένα φάσμα διακρατικών κριτικών θεωριών και συζητήσεων σχετικά με την παγκόσμια λογοτεχνία, καθώς και εξοικείωση με συγκριτικές προσεγγίσεις σε παγκόσμια λογοτεχνικά και πολιτιστικά κείμενα και παραδόσεις. Θα αναπτύξουν δεξιότητες κριτικής ανάγνωσης και ανάλυσης, προχωρημένες ερευνητικές δεξιότητες και την ικανότητα να αναπτύσσουν και να συγγράφουν ένα βιώσιμο επιστημονικό έργο.

Δεδομένου ότι το ΠΜΣ CLCT είναι βαθιά διεπιστημονικό, οι φοιτητές θα ενθαρρύνονται να παρακολουθήσουν μαθήματα σε μια σειρά από ανθρωπιστικές και κοινωνικές επιστήμες. Θα ασχοληθούν με τη σύγκριση επιστημονικών κλάδων και τρόπων γνώσης σε μια παγκόσμια τροχιά, παράλληλα με πιο επίσημες συγκρίσεις κειμένων και θεωρητικών παραδόσεων μεταξύ πολιτισμών.

Με τη διακρατική του εστίαση και την έμφαση στην κριτική αμφισβήτηση των υφιστάμενων λογοτεχνικών κανόνων, το πρόγραμμα ανταποκρίνεται στο κίνημα "Αποαποικιοποίηση του προγράμματος σπουδών" που βρίσκεται σε εξέλιξη σε πολλά πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου.

Οι φοιτητές μπορούν να επιλέξουν να εργαστούν με υλικό των Ειδικών Συλλογών που αφορά τον πολιτισμό των χειρογράφων, τις λογοτεχνίες της Εγγύς και Μέσης Ανατολής και τις σχέσεις λόγου/εικόνας.

Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για να προετοιμάσει τους φοιτητές για μελλοντικές σπουδές σε διδακτορικό επίπεδο στις διεπιστημονικές και διαπεριφερειακές λογοτεχνικές σπουδές, καθώς και για να προετοιμάσει τους φοιτητές για μια σειρά από σταδιοδρομίες εκτός του ακαδημαϊκού χώρου που απαιτούν διαπολιτισμική εξειδίκευση.

Είναι ιδιαίτερα σημαντικό για: διεθνείς φοιτητές που αναζητούν μια εισαγωγή στον ακαδημαϊκό χώρο του Ηνωμένου Βασιλείου- φοιτητές που ενδιαφέρονται για σταδιοδρομία σε διεθνείς ΜΚΟ, στις Διεθνείς Σχέσεις ή στην πολιτική που απαιτούν γλωσσικές δεξιότητες και πολιτιστικές γνώσεις- όσους ενδιαφέρονται για φιλανθρωπικές οργανώσεις Τεχνών και Ανθρωπιστικών Επιστημών- φοιτητές που αναζητούν εξειδίκευση σε συγκεκριμένες γλώσσες, περιοχές και λογοτεχνικές και πολιτιστικές μεθοδολογίες.

• (no subscore less than 6.0)

Μπορείτε να ικανοποιήσετε τις απαιτήσεις μας για την αγγλική γλώσσα με δύο τρόπους: με την κατοχή τίτλου σπουδών αγγλικής γλώσσας στο κατάλληλο επίπεδο- για αυτό το μάθημα ζητάμε IELTS 6.5, με ελάχιστο 6.5 σε όλα τα στοιχεία. παρακολουθώντας και ολοκληρώνοντας επιτυχώς ένα από τα μαθήματα αγγλικών μας για διεθνείς φοιτητές
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςComparative Literature and Critical Theories, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Θα χρειαστείτε πτυχίο ανώτερης δεύτερης τάξης Honours (2:1) ή ισοδύναμο, αν σπουδάσατε εκτός Ηνωμένου Βασιλείου.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Birmingham στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Birmingham

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Birmingham

Το Πανεπιστήμιο του Μπέρμιγχαμ είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που εδρεύει στο Edgbaston του Μπέρμιγχαμ της Αγγλίας. Στόχος του πανεπιστημίου είναι να βρίσκεται στην αιχμή του δόρατος στην παροχή εκπαίδευσης και το πρόγραμμα σπουδών του να αναδιαμορφώνεται συνεχώς από τις νέες αποκαλύψεις της έρευνας. Η κύρια πανεπιστημιούπολη βρίσκεται σε λογική απόσταση τριών μιλίων από το κέντρο του Μπέρμιγχαμ, το οποίο δεν αργεί να προσεγγιστεί με λεωφορείο, αν ο φοιτητής αποφασίσει ότι θα ήθελε να περάσει εκεί μέρος του ελεύθερου χρόνου του.

Λίστα με 469 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Birmingham - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Birmingham

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Συγκριτικές Λογοτεχνικές Σπουδές": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Life as an international student at Birmingham
  • Why do students choose to study at the University of Birmingham? We asked some!
  • BA Social Work: Student feedback
  • 61 Questions with English student Charlotte
  • Students from Turkey at the University of Birmingham

Συγκριτική Λογοτεχνία/Οικονομία MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Glascow