University of Bedfordshire
Μικροβιολογία στη Δημόσια Υγεία MSc
University of Bedfordshire - Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Το 2019, ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συμπεριέλαβε τους "Παθογόνους παράγοντες υψηλής απειλής", την "Πανδημία γρίπης", την "Αντοχή στα αντιμικροβιακά φάρμακα", τον "Δάγκειο πυρετό", τον "HIV" και την "Απροθυμία εμβολιασμού" στις δέκα μεγαλύτερες απειλές για την παγκόσμια υγεία. Το 2020, οι κοινωνίες σε όλο τον κόσμο υπέστησαν τις βαθιές συνέπειες της ταχείας εξάπλωσης του νέου ιού SARS-CoV2. Αυτά τα παγκόσμια προβλήματα αναδεικνύουν την ανάγκη για επαγγελματίες που κατανοούν πλήρως το ρόλο των μικροοργανισμών στη δημόσια υγεία, προκειμένου να ανταποκρίνονται κατάλληλα σε τέτοιου είδους απειλές.

Το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα σπουδών Μικροβιολογία στη Δημόσια Υγεία καλύπτει το ρόλο των μικροοργανισμών στην υγεία και την ασθένεια του ατόμου και της κοινωνίας. Επικεντρωνόμαστε στην επιστήμη των μικροοργανισμών και στο φάσμα των στρατηγικών που χρησιμοποιούνται για την προστασία της δημόσιας υγείας, συμπεριλαμβανομένης της επιδημιολογίας, των πληροφοριών για τη δημόσια υγεία, του εμβολιασμού, της αντιμικροβιακής χημειοθεραπείας, της διαγνωστικής μικροβιολογίας και της διερεύνησης επιδημιών. Θα σας πάμε πέρα από τη μελέτη των μικροοργανισμών ως αιτιών μόλυνσης και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να ανιχνευθούν και να ελεγχθούν, στον τρόπο με τον οποίο η επιδημιολογία και οι πληροφορίες μπορούν να ενημερώσουν για την προστασία της δημόσιας υγείας.

Αυτό το ενδιαφέρον και μοναδικό διεπιστημονικό μάθημα δεν ήταν ποτέ πιο επίκαιρο από ό,τι εν μέσω μιας παγκόσμιας πανδημίας: εκπαιδεύουμε τους φοιτητές μας να μελετούν κριτικά και να εφαρμόζουν την κατανόηση της μικροβιολογίας σε παγκόσμια ζητήματα δημόσιας υγείας. Οι φοιτητές επωφελούνται από τις εξαιρετικές νέες επιστημονικές εγκαταστάσεις και υποστηρίζονται από εμπειρογνώμονες, επιτρέποντάς τους να αναπτύξουν επαγγελματικές και μεταβιβάσιμες δεξιότητες για μια σειρά από σταδιοδρομίες σε διάφορους τομείς.

Γιατί να επιλέξετε αυτό το μάθημα;

• Μελέτη των μικροοργανισμών που επηρεάζουν την υγεία και τις ασθένειες με έμφαση στις εφαρμογές, συμπεριλαμβανομένης της διάγνωσης, της επιδημιολογίας και του ελέγχου των μολυσματικών ασθενειών.
  • Εξερευνήστε πώς οι εξελίξεις στη μοριακή βιολογία έχουν αλλάξει τη διάγνωση των λοιμωδών νόσων και έχουν επηρεάσει τη διερεύνηση και τη διαχείριση των κρουσμάτων.
  • να αποκτήσουν πρακτική εμπειρία στο σχεδιασμό και τη διεξαγωγή επιστημονικής έρευνας με βάση τη βιβλιοθήκη και το εργαστήριο και να ενθαρρυνθούν να σκεφτούν την ευρύτερη σημασία της
  • να διερευνήσετε πώς η πολιτική και η πρακτική της δημόσιας υγείας επηρεάζει την ευημερία και την ασφάλειά μας
  • Να προκαλέσετε τον εαυτό σας αναλαμβάνοντας ένα ερευνητικό έργο μικροβιολογίας ή μια διατριβή στον τομέα της δημόσιας υγείας (ανάλογα με τα ειδικά σας ενδιαφέροντα), δίνοντάς σας τη δυνατότητα να εξετάσετε λεπτομερώς ένα συγκεκριμένο θέμα και να αναπτύξετε βασικές μεταβιβάσιμες δεξιότητες στην έρευνα και την επιστημονική συγγραφή.
  • Επωφεληθείτε από ένα πρόγραμμα σπουδών που σας προετοιμάζει για μια καριέρα στη φαρμακευτική ή βιοτεχνολογική βιομηχανία ή σε βιομηχανίες που σχετίζονται με την υγεία, συμπεριλαμβανομένου του NHS και της δημόσιας υγείας, καθώς και στην ακαδημαϊκή έρευνα.

• Foundation / Pathway Courses

Για πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση μεταπτυχιακών σπουδών, επισκεφθείτε τη διεύθυνση: https://www.beds.ac.uk/howtoapply/postgraduatestudy/postgraduate-fees-and-funding
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςMicrobiology in Public Health, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Καλό πτυχίο με άριστα (κατώτερη δεύτερη τάξη ή ανώτερη) σε σχετικό αντικείμενο που σχετίζεται με τις επιστήμες της ζωής ή την υγεία.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 16 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire είναι ένα δημόσιο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Bedfordshire και το Buckinghamshire της Αγγλίας. Μία από τις κύριες πανεπιστημιουπόλεις, στο Luton, φιλοξενεί τις σχολές του πανεπιστημίου για τις επιχειρήσεις, τα μέσα ενημέρωσης, την τέχνη και το σχεδιασμό, τις θετικές επιστήμες, την πληροφορική, τη νομική, την ψυχολογία και τις κοινωνικές επιστήμες. Η πανεπιστημιούπολη του Bedford απέχει μόλις είκοσι λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης και φιλοξενεί τις σχολές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Φυσικής Αγωγής, Αθλητισμού και Επιστημών Άσκησης και Τουρισμού.

Λίστα με 306 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Μικροβιολογία": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Help and advice: Student life