University of Bedfordshire
Δημιουργική ψηφιακή παραγωγή ταινιών MA
University of Bedfordshire - Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Αναμειγνύοντας επιδέξια τη θεωρία και την πράξη, αυτό το μάθημα σας δίνει πρακτική εμπειρία στην παραγωγή ταινιών σε επαγγελματικό επίπεδο, από τη συγγραφή σεναρίου μέχρι τη μεταπαραγωγή. Σας προετοιμάζει για να εργαστείτε στις τηλεοπτικές και κινηματογραφικές βιομηχανίες ή να γράψετε τη δική σας ιστορία ως ανεξάρτητος κινηματογραφιστής. Το μάθημα σας ενθαρρύνει να εξερευνήσετε τον κόσμο της κινηματογραφικής παραγωγής, συμπεριλαμβανομένων των cross-media προσεγγίσεων στην αφήγηση ιστοριών, της συγγραφής σεναρίων, του σχεδιασμού και της ανάπτυξης της παραγωγής, της ψηφιακής κινηματογραφικής παραγωγής, των τεχνικών μοντάζ και μεταπαραγωγής, της ιστορίας και της θεωρίας του κινηματογράφου. Επίσης, ολοκληρώνετε μια τελική διπλωματική εργασία ή έργο. Εάν επιλέξετε να εκπονήσετε ένα έργο, αναλαμβάνετε την πρόκληση να δημιουργήσετε τη δική σας ταινία - είτε μυθοπλασίας, είτε ένα ντοκιμαντέρ, είτε ένα υβριδικό έργο.

Γιατί να επιλέξετε αυτό το μάθημα;

• Αποκτήστε τις εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες που χρειάζεστε για να εργαστείτε επαγγελματικά και να τα πάτε καλά στον ταχέως εξελισσόμενο τομέα της ψηφιακής κινηματογραφικής παραγωγής.
  • Μελετήστε με μια δυναμική, έμπειρη ομάδα αναγνωρισμένων κινηματογραφιστών, ακαδημαϊκών εμπειρογνωμόνων και δημοσιευμένων μελετητών
  • Αναπτύξτε το βιομηχανικό σας δίκτυο και τις μελλοντικές σας δυνατότητες απασχόλησης μέσω της συνάντησης με κορυφαίους κινηματογραφιστές, μοντέρ ταινιών και στελέχη της βιομηχανίας
  • να αποκτήσετε μια σειρά από σημαντικές μεταβιβάσιμες δεξιότητες που σχετίζονται με την εργασία στον τομέα της ραδιοτηλεόρασης, της δημοσιογραφίας, της διοίκησης των τεχνών ή των μέσων ενημέρωσης, της κυβερνητικής ρύθμισης των μέσων ενημέρωσης, της έρευνας, του μάρκετινγκ, των πωλήσεων και της διαφήμισης.
  • να επωφεληθείτε από ένα πτυχίο που σας δίνει τα εφόδια για να συνεχίσετε με ερευνητικά πτυχία MPhil και PhD

• Foundation / Pathway Courses

Για πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση μεταπτυχιακών σπουδών, επισκεφθείτε τη διεύθυνση: https://www.beds.ac.uk/howtoapply/postgraduatestudy/postgraduate-fees-and-funding
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCreative Digital Film Production, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να έχουν καλό προπτυχιακό πτυχίο σε επίπεδο Honours ή ισοδύναμο.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να διαθέτουν αρχικό πτυχίο στον τομέα των τεχνών, των ανθρωπιστικών ή των κοινωνικών επιστημών ή σημαντική εμπειρία στον κλάδο των μέσων ενημέρωσης.

Όλοι οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν μια δισέλιδη πρόταση για ένα ντοκιμαντέρ που θα ήθελαν να γυρίσουν και να αποδείξουν την ικανότητά τους να χρησιμοποιούν εικόνες για να αφηγούνται ιστορίες μέσω μιας ταινίας προβολής.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 16 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

Το Πανεπιστήμιο του Bedfordshire είναι ένα δημόσιο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στο Bedfordshire και το Buckinghamshire της Αγγλίας. Μία από τις κύριες πανεπιστημιουπόλεις, στο Luton, φιλοξενεί τις σχολές του πανεπιστημίου για τις επιχειρήσεις, τα μέσα ενημέρωσης, την τέχνη και το σχεδιασμό, τις θετικές επιστήμες, την πληροφορική, τη νομική, την ψυχολογία και τις κοινωνικές επιστήμες. Η πανεπιστημιούπολη του Bedford απέχει μόλις είκοσι λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης και φιλοξενεί τις σχολές Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Φυσικής Αγωγής, Αθλητισμού και Επιστημών Άσκησης και Τουρισμού.

Λίστα με 306 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Bedfordshire

• Help and advice: Student life
  • Bethany's journey through Science