Manchester Metropolitan University
LLM στη νομική πρακτική στο δικηγορικό σώμα LLM
Manchester Metropolitan University - Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Το LLM in Legal Practice at the Bar είναι ένα επαγγελματικά εστιασμένο πρόγραμμα σπουδών που συνδυάζει τις βασικές πρακτικές δεξιότητες και γνώσεις από το Bar Training Course (BTC) και τις δεξιότητες νομικής έρευνας επιπέδου master. Σε αυτό το μάθημα θα σας βοηθήσουμε να αναπτύξετε την ανθεκτικότητα, την αυτοπεποίθηση και τις ηγετικές δεξιότητες που απαιτούνται για να ευδοκιμήσετε στον δικηγορικό σύλλογο ή σε έναν συναφή τομέα.

Όλα όσα αφορούν το στοιχείο BTC αυτού του μαθήματος είναι σχεδιασμένα για να σας προετοιμάσουν για τη ζωή ως δικηγόρος. Θα συνεργαστείτε με άλλους σπουδαστές σε μια υποστηρικτική μίνι ομάδα δικηγορικών γραφείων, σχεδιασμένη να αντικατοπτρίζει τις πρακτικές της πραγματικής ζωής ενός εργαζόμενου δικηγόρου. Θα έχετε πλούσιο χρόνο προσωπικής διδασκαλίας, διασφαλίζοντας ότι θα έχετε κάθε ευκαιρία να μάθετε από μια ομάδα που περιλαμβάνει σήμερα έμπειρους barristers, έναν King's Counsel (KC) και έναν ανώτερο εταίρο σε κορυφαία δικηγορική εταιρεία του Ηνωμένου Βασιλείου. Με την καινοτόμο μονάδα επαγγελματικής πρακτικής, την εξαιρετική διδασκαλία συνηγορίας και τους ισχυρούς δεσμούς με το νομικό επάγγελμα, θα είστε προετοιμασμένοι για τις απαιτήσεις του δικηγορικού σώματος.

Για το στοιχείο προχωρημένης μελέτης του LLM, θα εμβαθύνετε τις γνώσεις σας σε έναν εξειδικευμένο τομέα του δικαίου με την καθοδήγηση ενεργών ερευνητών και μελετητών που παράγουν επιδραστική νομική έρευνα στο Ηνωμένο Βασίλειο και διεθνώς.

Χαρακτηριστικά και οφέλη

• Εξειδικευμένες εγκαταστάσεις για φοιτητές δικηγορικού συλλόγου - εφαρμόστε τις δεξιότητές σας σε ένα ρεαλιστικό περιβάλλον με τις εξειδικευμένες εγκαταστάσεις μας που περιλαμβάνουν αίθουσες δικηγορικών γραφείων, νομική βιβλιοθήκη και σύγχρονη αίθουσα διεξαγωγής δίκης.
  • Ευέλικτοι τρόποι σπουδών - με επιλογές πλήρους και μερικής φοίτησης και ευέλικτες επιλογές σπουδών μπορείτε να παρακολουθήσετε αυτό το πρόγραμμα σπουδών σε ένα έτος ή έως και πέντε έτη, επιτρέποντάς σας να σχεδιάσετε προσωπικά τις σπουδές σας ανάλογα με τις υποχρεώσεις σας και το μαθησιακό σας στυλ.
  • Εμπειρογνώμονες σε νομικά θέματα - θα διδάσκεστε από μια επαγγελματική ομάδα, η οποία περιλαμβάνει επί του παρόντος εν ενεργεία και πρώην εν ενεργεία barristers και solicitors, έναν KC και ειδικούς σε αστικές και ποινικές διαφορές.
  • Εξερευνήστε την επαγγελματική πρακτική - με μια ενότητα που επικεντρώνεται στην ανάπτυξη επαγγελματικών δεξιοτήτων και νομικών διασυνδέσεων, θα εξερευνήσετε την πραγματικότητα της εργασίας στο δικηγορικό σώμα μέσω των προγραμμάτων καθοδήγησης και πρακτικής άσκησης, των ευκαιριών pro bono και των δεσμών με το Northern Circuit.
  • Διαθέσιμη χρηματοδότηση - αν είστε κάτοικος Ηνωμένου Βασιλείου, μπορεί να είστε επιλέξιμοι για το πρόγραμμα μεταπτυχιακών δανείων.
  • Ένας νομικός κόμβος - το Μάντσεστερ διαθέτει έναν δυναμικό νομικό τομέα, στην καρδιά του Northern Circuit του Δικηγορικού Συλλόγου.
  • Σειρά επαγγελματικών διαλέξεων - γεφυρώστε το χάσμα μεταξύ φοιτητικής και επαγγελματικής ζωής και προετοιμαστείτε για το δικηγορικό σώμα, με τακτικές προσκεκλημένες διαλέξεις που προσφέρουν γνώσεις από έμπειρους επαγγελματίες.
  • Αίθουσα διεξαγωγής δίκης - η υπερσύγχρονη αίθουσα διεξαγωγής δίκης, που άνοιξε το φθινόπωρο του 2021, υποστηρίζει την ανάπτυξη της νομικής συνηγορίας των φοιτητών μας. Βρίσκεται στην καρδιά του κτιρίου της Νομικής Σχολής και αποτελεί σημαντικό σημείο εστίασης της κοινότητας της Νομικής Σχολής μας.
  • Υποστηρικτική κοινότητα - ο φοιτητικός μας σύλλογος δικηγόρων συγκεντρώνει φοιτητές από όλα τα στάδια των νομικών σπουδών για δικτύωση, διαλέξεις προσκεκλημένων και κοινωνικές εκδηλώσεις.

• All other courses
    • Foundation / Pathway Courses
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςLLM in Legal Practice at the Bar, LLM, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Παρακαλούμε δείτε την ιστοσελίδα μας για πληροφορίες σχετικά με τις προϋποθέσεις συμμετοχής

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Το Μητροπολιτικό Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ είναι ένα ίδρυμα που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και ιδρύθηκε το 1970 στην πόλη του Μάντσεστερ. Βρίσκεται στην καρδιά της πόλης, οι φοιτητές μπορούν να επωφεληθούν πλήρως από το γεγονός ότι απέχουν λιγότερο από δέκα λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης. Από ακαδημαϊκής άποψης, το πανεπιστήμιο προσφέρει όλα τα πιο συνηθισμένα προγράμματα Φιλελευθέρων Τεχνών, αλλά και κάποια λιγότερο συχνά εμφανιζόμενα αντικείμενα, όπως η Εγκληματολογία και η Κοινωνιολογία. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να περιμένουν να απολαύσουν την ησυχία και την ιδιωτικότητα του έβδομου ορόφου του πανεπιστημίου, ο οποίος είναι αποκλειστικά αφιερωμένος στις μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Λίστα με 278 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Νομική": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • What to Expect on Arrivals Day: Birley