Manchester Metropolitan University
Αξιολόγηση και ανάλυση πολιτικής MSc
Manchester Metropolitan University - Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Τα τελευταία χρόνια παρατηρείται ραγδαία αύξηση της χρήσης της αξιολόγησης και της ποσοτικής ανάλυσης. Οι υπεύθυνοι για τις δημόσιες υπηρεσίες και οι πάροχοι υπηρεσιών του δημόσιου, του εθελοντικού και του ιδιωτικού τομέα υποχρεούνται να αιτιολογούν με μεγαλύτερη αυστηρότητα την προτεινόμενη χρήση των δημόσιων πόρων και να αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα προηγούμενων παρεμβάσεων για να δικαιολογούν μελλοντικά σχέδια. Η εργασία ως αξιολογητής σε αυτό το περιβάλλον απαιτεί δεξιότητες στις ποσοτικές μεθόδους και την ικανότητα να αξιολογούνται αυστηρά οι παρεμβάσεις, χρησιμοποιώντας ένα συνδυασμό πρωτογενών ερευνητικών μεθόδων, όπως έρευνες και συνεντεύξεις, και διοικητικών δεδομένων. Το μάθημα αυτό έχει ως στόχο να παρέχει βασικές βάσεις σε ένα ευρύ φάσμα ερευνητικών μεθόδων με σαφή έμφαση στις ποσοτικές μεθόδους, καθώς και εξειδικευμένη κατανόηση και δεξιότητες στην αξιολόγηση. Θα δοθεί επίσης η ευκαιρία να μελετηθούν μέθοδοι αιχμής, όπως οι τυχαιοποιημένες δοκιμές ελέγχου, και να αντιμετωπιστούν οι τρέχουσες προκλήσεις γύρω από την πολυπλοκότητα.

Είναι επίσης σημαντικό τα άτομα που εργάζονται σε αυτά τα επαγγέλματα να κατανοούν το πλαίσιο λήψης αποφάσεων και πολιτικής για την εργασία τους. Συνεπώς, το μάθημα αυτό θα προσφέρει μια εισαγωγή στα οικονομικά της δημόσιας πολιτικής, καθώς και την ευκαιρία να παρακολουθήσετε βασικές ενότητες σε πτυχές της δημόσιας πολιτικής, όπως η στέγαση, η ποινική δικαιοσύνη, η φτώχεια και η ανισότητα και η υγεία και η κοινωνική φροντίδα.

Θα διδάσκεστε από ακαδημαϊκούς που εδρεύουν στην Ερευνητική Μονάδα Αξιολόγησης Πολιτικής (PERU), μια διεθνώς αναγνωρισμένη μονάδα αξιολόγησης και έρευνας πολιτικής με ιδιαίτερη εξειδίκευση στην ποσοτική αξιολόγηση. Τα μέλη της PERU έχουν 12ετές ιστορικό έρευνας στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ευρώπη και διασυνδέσεις με ιδρύματα στις ΗΠΑ και τη Νοτιοανατολική Ασία. Αναλαμβάνει τακτικά αξιολογήσεις για υπουργεία της κυβέρνησης του Ηνωμένου Βασιλείου, εθνικές ΜΚΟ, την τοπική αυτοδιοίκηση και άλλες τοπικές οργανώσεις παροχής υπηρεσιών. Έχει επίσης ιστορικό υλοποίησης έργων εφαρμοσμένης έρευνας και αξιολόγησης στην Ευρώπη.

Αυτές οι διεθνείς επαφές και αυτή η πρακτική και ερευνητική εμπειρία θα επηρεάσουν άμεσα τη διδασκαλία σας, με το περιεχόμενο του μαθήματος να βασίζεται σε παγκόσμιες μελέτες περιπτώσεων αξιολόγησης και πολιτικής. Όλα αυτά σημαίνουν ότι θα μαθαίνετε στην αιχμή των τελευταίων εξελίξεων στην αξιολόγηση και την ανάλυση πολιτικής.

Χαρακτηριστικά και οφέλη

• Σπουδές παράλληλα με την εργασία - σχεδιασμένο για να εξυπηρετεί άτομα που εργάζονται και δεν μπορούν να μετακομίσουν στο Μάντσεστερ, η πρόσωπο με πρόσωπο διδασκαλία πραγματοποιείται σε τρεις ή τέσσερις σύντομες, εντατικές περιόδους στην πανεπιστημιούπολη, σε συνδυασμό με τακτικές διαλέξεις και σεμινάρια, διαδικτυακά καθ' όλη τη διάρκεια του ακαδημαϊκού έτους.

• Διδασκαλία από ειδικούς - διδάσκονται από ερευνητικά ενεργούς ακαδημαϊκούς της Μονάδας Αξιολόγησης Πολιτικής και Έρευνας, με εμπειρία στην ποσοτική αξιολόγηση και 12ετή ερευνητική δραστηριότητα στο Ηνωμένο Βασίλειο και την Ευρώπη, καθώς και διασυνδέσεις με ιδρύματα στις ΗΠΑ και τη Νοτιοανατολική Ασία, παρέχοντάς σας πρόσβαση στις τελευταίες εξελίξεις στην έρευνα πολιτικής και αξιολόγησης.

• Ένα πλούσιο πρόγραμμα προσκεκλημένων διαλέξεων - επωφεληθείτε από ένα πλούσιο πρόγραμμα προσκεκλημένων διαλέξεων από επαφές του κλάδου και χτίστε το δικό σας επαγγελματικό δίκτυο.

• Έργα πραγματικού κόσμου - ευκαιρία να αναλάβετε έργα σε πραγματικές συνθήκες μέσω των διασυνδέσεων που έχει το PERU με οργανισμούς του δημόσιου και του εθελοντικού τομέα.

• Ένα τελικό έργο που σχετίζεται με τους στόχους της σταδιοδρομίας σας - στο τελικό σας έργο θα διερευνήσετε ένα θέμα αξιολόγησης ή/και πολιτικής που είναι σχετικό με τους στόχους της σταδιοδρομίας σας και θα υποστηριχθείτε ώστε να επιτύχετε πραγματικό αντίκτυπο στην πολιτική και την πρακτική.

• All other courses
    • Foundation / Pathway Courses
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςEvaluation and Policy Analysis, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

Το Μητροπολιτικό Πανεπιστήμιο του Μάντσεστερ είναι ένα ίδρυμα που χρηματοδοτείται από το δημόσιο και ιδρύθηκε το 1970 στην πόλη του Μάντσεστερ. Βρίσκεται στην καρδιά της πόλης, οι φοιτητές μπορούν να επωφεληθούν πλήρως από το γεγονός ότι απέχουν λιγότερο από δέκα λεπτά με τα πόδια από το κέντρο της πόλης. Από ακαδημαϊκής άποψης, το πανεπιστήμιο προσφέρει όλα τα πιο συνηθισμένα προγράμματα Φιλελευθέρων Τεχνών, αλλά και κάποια λιγότερο συχνά εμφανιζόμενα αντικείμενα, όπως η Εγκληματολογία και η Κοινωνιολογία. Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές μπορούν να περιμένουν να απολαύσουν την ησυχία και την ιδιωτικότητα του έβδομου ορόφου του πανεπιστημίου, ο οποίος είναι αποκλειστικά αφιερωμένος στις μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές.

Λίστα με 278 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Manchester Metropolitan

• What to Expect on Arrivals Day: Birley
  • #McrMetUni Open Day: Welcome