Lancaster University
Διπλωματία και διεθνές δίκαιο MA
Lancaster University - Πανεπιστήμιο Lancaster

Γιατί Lancaster;

• Σπουδάστε σε ένα από τα πρώτα πανεπιστήμια που προσέφεραν μεταπτυχιακό στο Διεθνές Δίκαιο και τη Διπλωματία
  • Συνεργαστείτε με μια σειρά εξωτερικών οργανισμών μέσω του Ινστιτούτου Richardson του Lancaster, του παλαιότερου ερευνητικού κέντρου ειρήνης και συγκρούσεων στο Ηνωμένο Βασίλειο
  • Αναπτύξτε τις δεξιότητές σας στις διαπραγματεύσεις και τη διπλωματία με ακαδημαϊκούς που ερευνούν τις τελευταίες εξελίξεις στο διεθνές δίκαιο και τα ανθρωπιστικά δικαιώματα
  • Προετοιμαστείτε για μελλοντικούς ρόλους στις εξωτερικές υποθέσεις μέσω εκτεταμένων και σύνθετων ασκήσεων εικονικής διαπραγμάτευσης
  • Συνεργαστείτε με τους ηγέτες του αύριο στο Lancaster Security Institute, ένα κέντρο που διερευνά τη διασταύρωση της τεχνολογίας, της κοινωνίας και της συμπεριφοράς.

Η επίτευξη συμφωνίας δεν είναι πάντα εύκολη υπόθεση, ιδίως όταν πρόκειται για πολιτισμικές και οικονομικές διαφορές που περιβάλλουν τις διεθνείς διαφορές. Αυτό το δυναμικό πτυχίο σας επιτρέπει να εξερευνήσετε τις πολυπλοκότητες της εξωτερικής διπλωματίας στο πλαίσιο του διεθνούς δικαίου.

Κατανόηση των στρατηγικών διαπραγματεύσεων

Σε αυτό το ενδιαφέρον πρόγραμμα θα αποκτήσετε βαθιά κατανόηση της διπλωματίας, της εξωτερικής πολιτικής και του διεθνούς δικαίου. Θα μάθετε να ξεχωρίζετε τους στρατηγικούς και θεσμικούς περιορισμούς που επηρεάζουν τις διαπραγματεύσεις και θα προετοιμαστείτε για μια μελλοντική εργασία στη διεθνή σκηνή.

Θα αφιερώσετε επίσης χρόνο για να εξετάσετε πώς η διπλωματική θεωρία συγκρίνεται με τα ρεαλιστικά ζητήματα που σχετίζονται με τη λήψη αποφάσεων. Οι εικονικές διαπραγματεύσεις μας θα σας δώσουν την ευκαιρία να εφαρμόσετε τη θεωρία σας στην πράξη.

Παγκόσμιοι κανόνες, νόμοι και έθιμα

Σε συνδυασμό με το διεθνές δίκαιο, το μάθημα αυτό προσφέρει τεράστια δύναμη στην κατανόηση των διεθνών κανόνων και του διεθνούς δικαίου. Θα αποκαλύψετε τις ασυλίες και τη δικαιοδοσία και θα εξετάσετε τις αποχρώσεις της κρατικής ευθύνης και της επίλυσης διαφορών.

Μέσω ενός συνδυασμού θεωρητικών και πρακτικών ασκήσεων, διαλέξεων και επισκέψεων προσκεκλημένων ομιλητών, θα εξερευνήσετε θέματα όπως τα πυρηνικά όπλα και η εξωτερική πολιτική, ο έλεγχος των εξοπλισμών και η διπλωματία, οι διεθνείς διαπραγματεύσεις για το κλίμα, η τρομοκρατία και η προστασία των πολιτών.

Έμφαση στο διεθνές δίκαιο

Στο μάθημα LLM, θα εξερευνήσετε τη σχέση μεταξύ διεθνούς δικαίου και διπλωματίας και θα παρακολουθήσετε μια ενότητα για τα διεθνή ανθρώπινα δικαιώματα. Θα εστιάσετε έντονα στις νομικές πτυχές του θέματος και θα εφαρμόσετε όλα όσα έχετε μάθει στη διπλωματική σας εργασία.

Έμφαση στη διπλωματία

Στο μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα σπουδών, θα μάθετε για τη διπλωματία και πώς εφαρμόζεται το διεθνές δίκαιο σε αυτήν, και θα παρακολουθήσετε μια ενότητα για τη θεωρία και τις μεθόδους μεταπτυχιακής έρευνας. Θα συγκεντρώσετε όλα όσα έχετε μάθει στη διπλωματική σας εργασία.

**Η αξιολόγηση βασίζεται στις εργασίες μαθημάτων και τη διπλωματική εργασία**

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDiplomacy and International Law, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

**2:1 πτυχίο Hons (Ηνωμένο Βασίλειο ή ισοδύναμο) σε σχετικό αντικείμενο**

Μπορούμε επίσης να εξετάσουμε μη τυποποιημένους υποψηφίους, παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας για πληροφορίες.

Ενδέχεται να σας ζητήσουμε να προσκομίσετε έναν αναγνωρισμένο τίτλο σπουδών αγγλικής γλώσσας, ανάλογα με την εθνικότητά σας και το πού έχετε σπουδάσει στο παρελθόν.

Συνήθως απαιτείται εξέταση IELTS (Academic) με συνολική βαθμολογία τουλάχιστον 6,5 και τουλάχιστον 5,5 σε κάθε στοιχείο της εξέτασης. Εξετάζουμε επίσης και άλλα προσόντα αγγλικής γλώσσας.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Lancaster στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 34 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Lancaster

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Lancaster

Το Πανεπιστήμιο του Λάνκαστερ ιδρύθηκε το 1964 και βρίσκεται στο αγροτικό περιβάλλον του Λάνκαστερ. Η πανεπιστημιούπολη παρέχει μια σειρά από ανέσεις για τους φοιτητές της, όπως τράπεζες και ταχυδρομείο. Από ακαδημαϊκής άποψης, όλα τα μαθήματα και τα προγράμματα αυτού του πανεπιστημίου είναι διαπιστευμένα και εγκεκριμένα από το MARP, διασφαλίζοντας ότι τα προγράμματα σπουδών που παρέχονται εδώ είναι υψηλού επιπέδου. Όσον αφορά τις εγκαταστάσεις, οι φοιτητές έχουν πρόσβαση σε διάφορους χώρους μελέτης και αναψυχής που προορίζονται για τη βελτίωση της ευεξίας τους, όπως μαθήματα διαλογισμού και τάι τσι, καθώς και περιπάτους στο δάσος.

Λίστα με 452 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Lancaster - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Lancaster

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Νομική": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Things to know before you come to Lancaster University
  • Why did you come to Lancaster to study a postgraduate degree?
  • Things I wish I knew before coming to Lancaster University
  • 40 Questions with Lancaster University student Erin
  • My Favourite Spots in Lancaster

Νομικές σπουδές και πολιτική MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen