Bangor University
Δημιουργική και κριτική γραφή MPhil
Bangor University - Πανεπιστήμιο Bangor

Αν κάνετε το διδακτορικό ή το μεταπτυχιακό σας στην πορεία στη Σχολή Αγγλικής Γλώσσας του Πανεπιστημίου Bangor, θα βιώσετε:

• Κατ' ιδίαν διδασκαλία και επίβλεψη από καταξιωμένους συγγραφείς και ακαδημαϊκούς.

• Την ευκαιρία να αναπτύξετε τα δικά σας ειδικά ενδιαφέροντα, δουλεύοντας στο είδος και το στυλ της επιλογής σας.

• Την ευελιξία να σπουδάσετε με πλήρη ή μερική απασχόληση.

• Η ευκαιρία να αναπτύξετε επίγνωση της δικής σας γραφής και των διαδικασιών γραφής μέσω του συνδυασμού δημιουργικής και κριτικής εργασίας, προετοιμάζοντάς σας για μια μελλοντική καριέρα στο χώρο της γραφής ή ως ακαδημαϊκός.

Το μάθημα σας δίνει την ευκαιρία να εργαστείτε για μεγάλο χρονικό διάστημα πάνω σε μια συλλογή διηγημάτων, ένα μυθιστόρημα ή μια συλλογή ποιημάτων υπό την ατομική επίβλεψη ενός συγγραφέα που δημοσιεύει ενεργά στον τομέα σας. Το δημιουργικό σας έργο θα συνοδεύεται από ένα κριτικό σχόλιο- η έρευνα αυτού του στοιχείου θα διασφαλίσει ότι είστε καλά διαβασμένοι στον τομέα που επιλέξατε και έχετε καλή γνώση των σύγχρονων τάσεων στη συγγραφή. Η διπλωματική εργασία, που περιλαμβάνει τόσο το δημιουργικό όσο και το κριτικό στοιχείο, αναμένεται να έχει αριθμό λέξεων περίπου 100.000 λέξεις (για πεζογραφία).

Θα ενταχθείτε σε μια ζωντανή κοινότητα μεταπτυχιακών φοιτητών και σε μια Σχολή με σημαντική εμπειρία στη διδασκαλία δημιουργικής γραφής σε μεταπτυχιακό επίπεδο. Ορισμένα μέλη του προσωπικού είναι δημοσιευμένοι και βραβευμένοι συγγραφείς και συμμετέχουν σε διάφορες δραστηριότητες έκδοσης και κρίσης: η Zoe Skoulding είναι εκδότρια του Poetry Wales, ο Ian Gregson είναι εκδότης του Salt Wales και ο Kachi Ozumba ήταν κριτής στον διαγωνισμό διηγήματος της Κοινοπολιτείας το 2010 και το 2011.

Η Σχολή επωφελείται από την παρουσία της ποιήτριας καθηγήτριας Carol Rumens ως επισκέπτριας καθηγήτριας και τις συχνές επισκέψεις του επίτιμου καθηγητή Philip Pullman, ο οποίος προσφέρει αναγνώσεις και εργαστήρια.

Οι μαθητές μας είναι επιτυχημένοι. Ορισμένοι πρόσφατοι ή υφιστάμενοι μεταπτυχιακοί φοιτητές έχουν δημοσιεύσει με επιτυχία συλλογές ποιημάτων ή διηγημάτων που προέκυψαν από τις σπουδές τους εδώ στο Bangor. Σε αυτούς περιλαμβάνονται οι John Tanner, Zoe Skoulding και Nessa O'Mahoney. Άλλοι έχουν δημοσιεύσει διηγήματα, συμπεριλαμβανομένων των Terri Lee Hackman, Zoe Perrenoud και Lisa Blower (η οποία κέρδισε τον διαγωνισμό διηγήματος της Guardian το 2009) ή μεμονωμένα ποιήματα και άλλες μορφές γραφής.

Το περιβάλλον στο Bangor δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο για σπουδές δημιουργικής γραφής, καθώς βρίσκεται ανάμεσα στα βουνά και τη θάλασσα. Είναι ένα μέρος όπου η δημιουργικότητα είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

• Foundation / Pathway Courses
    • Others Pre-masters English 5 month program
    • Others Pre-masters English 6 month program
    • Others Pre-masters English 9 month program
    • (no subscore less than 5.5)
    • (no subscore less than 5.5)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςCreative and Critical Writing, MPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Bangor στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Bangor

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Bangor

Το Πανεπιστήμιο Bangor ιδρύθηκε το 1884 στο Μπάνγκορ της Ουαλίας και προσφέρει ισχυρή υποστήριξη σε ό,τι αφορά τις ερευνητικές πρωτοβουλίες των φοιτητών. Μερικά παραδείγματα περιλαμβάνουν το Κέντρο Περιβάλλοντος, μια ειδική εγκατάσταση για τη Γλώσσα, και το μεγαλύτερο υπόγειο εργαστήριο ριζών της Ευρώπης στους Βοτανικούς Κήπους Treborth. Επιπλέον, η πανεπιστημιούπολη βρίσκεται λιγότερο από 15 λεπτά μακριά από την προβλήτα Garth Pier on-foot, ένα από τα κύρια μέρη που μπορείτε να επισκεφθείτε στο Bangor.

Λίστα με 463 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Bangor - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• The Bangor Student Experience
  • Malaysian Psychology students at Bangor University
  • Favourite thing about Bangor University?
  • Student Profile: Maisie - Spanish with International Experience

Αγγλικά με δημιουργική γραφή MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Aberdeen
(University of Aberdeen)
79% 5% 10% £21900 £20800 177 Αμπερντίν Oncampus πλήρους απασχόλησης