Aberystwyth University
Διεθνείς Σχέσεις (Ερευνητική κατάρτιση) MA
Aberystwyth University - Πανεπιστήμιο Aberystwyth

Οι σπουδαστές των διεθνών σχέσεων στον 21ο αιώνα έρχονται αντιμέτωποι με έναν κόσμο που μεταβάλλεται. Οι καθιερωμένες δομές εξουσίας και δύναμης αναδιαμορφώνονται βαθιά, ή ακόμη και καταρρίπτονται εντελώς, καθώς νέα πρότυπα παγκόσμιων σχέσεων και νέες μορφές πολιτικής ταυτότητας έρχονται στο προσκήνιο. Μέσω αυτής της διαδικασίας, το τοπίο της σύγχρονης παγκόσμιας πολιτικής μεταβάλλεται ταχύτατα, με έντονο και συχνά απρόβλεπτο τρόπο.

Ταυτόχρονα, οι δραματικές πρόοδοι στην επιστήμη και την τεχνολογία, καθώς και οι εκτεταμένες εξελίξεις στην οικονομική και κοινωνική οργάνωση, απαιτούν νέες αντιλήψεις για το τι είναι πολιτική και πού συμβαίνει. Όπως καταδεικνύει με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο η έκτακτη ανάγκη για το κλίμα, οι προκλήσεις που αντιμετωπίζουν σήμερα οι διεθνείς σχέσεις είναι πρωτοφανείς. Ωστόσο, οι βαθιές αλλαγές προσκαλούν επίσης μια τολμηρή επαναπροσδιορισμό της φύσης της πολιτικής μας, των μεταξύ μας σχέσεων και της ύπαρξής μας στον κόσμο.

Το μάθημα ΜΑ Διεθνείς Σχέσεις σας δίνει τη δυνατότητα να κατανοήσετε την πολυπλοκότητα αυτής της ταραχώδους στιγμής στην παγκόσμια πολιτική και να σκεφτείτε τις έννοιες της, τόσο θεωρητικές όσο και πρακτικές. Ανεξάρτητα από το αν το υπόβαθρό σας είναι στις Διεθνείς Σχέσεις ή σε κάποιο άλλο επιστημονικό πεδίο, το φάσμα των ενοτήτων και η ακαδημαϊκή εμπειρογνωμοσύνη που σας παρέχει το μεταπτυχιακό μας πρόγραμμα θα σας ενθαρρύνει να διευρύνετε τους ορίζοντές σας και να εξερευνήσετε τις πολλές διαφορετικές δυνατότητες για να οραματιστείτε τη διεθνή πολιτική σήμερα.

Γιατί να σπουδάσετε ΜΑ Διεθνείς Σχέσεις στο Πανεπιστήμιο Aberystwyth;

• Ευκαιρία να σπουδάσετε στο πρώτο πανεπιστημιακό τμήμα Διεθνούς Πολιτικής στον κόσμο
  • Top 5 στο Ηνωμένο Βασίλειο για την εμπειρία των φοιτητών και την ποιότητα της διδασκαλίας για το αντικείμενο της Πολιτικής (GUG 2022)
  • Top 10 στο Ηνωμένο Βασίλειο για την αξιολόγηση της έρευνας για το γνωστικό αντικείμενο της Πολιτικής (GUG 2022)
  • Δυνατότητα εξειδίκευσης σε πολλές διαφορετικές κατευθύνσεις, όπως οι σπουδές ασφάλειας, η μετααποικιακή πολιτική, η θεωρία/κριτική θεωρία και οι σπουδές πληροφοριών και στρατηγικής.
  • Ευκαιρία ένταξης στην ερευνητική κουλτούρα ενός τμήματος που βρίσκεται στην πρώτη γραμμή της κατανόησης και της αντιμετώπισης των προκλήσεων του "πώς θα μπορούσαμε να ζήσουμε" στον 21ο αιώνα.
  • Ευκαιρία να σπουδάσετε σε ένα προκλητικό και ιδιαίτερα διεγερτικό πνευματικό περιβάλλον και να ασχοληθείτε με τα πιο πιεστικά και προκλητικά ζητήματα και θέματα της διεθνούς πολιτικής.
  • Το 76% των δημοσιεύσεων του Τμήματος κρίθηκαν είτε κορυφαίες παγκοσμίως είτε διεθνώς άριστες, καθιστώντας το Τμήμα το καλύτερο στην Ουαλία και 7ο στο Ηνωμένο Βασίλειο - REF 2014
  • Το Τμήμα διαθέτει πάνω από τριάντα ακαδημαϊκούς και ερευνητές, οι οποίοι είναι όλοι ερευνητικά ενεργοί.
  • Το Τμήμα φιλοξενεί μια μεγάλη ποικιλία ακαδημαϊκών εκδηλώσεων, τις οποίες οι μεταπτυχιακοί φοιτητές ενθαρρύνονται να παρακολουθήσουν, συμπεριλαμβανομένων των προσκεκλημένων διαλέξεων από κορυφαίους εμπειρογνώμονες και ακαδημαϊκούς, των συζητήσεων στρογγυλής τραπέζης για διεθνή ζητήματα του παρελθόντος, του παρόντος και του μέλλοντος, καθώς και των εβδομαδιαίων ερευνητικών σεμιναρίων του Τμήματος.

Η αξιολόγηση θα γίνει μέσω ενός συνδυασμού εξετάσεων, σχεδίων εργασίας, σύντομων εκθέσεων, δοκιμίων και διατριβής. Μπορεί, ανάλογα με τις ενότητες που επιλέγονται, να περιλαμβάνει παρουσιάσεις σεμιναρίων, δοκίμια ανασκόπησης και βιβλιογραφικές αναζητήσεις.

Παρακαλούμε δείτε τον Υπολογιστή Χρηματοδότησης και Υποτροφιών: http://www.aber.ac.uk/en/postgrad/funding-fees/calculator/
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInternational Relations (Research Training), MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

2ii Bachelor (Honours) ή ισοδύναμο πτυχίο σε συναφές γνωστικό αντικείμενο. Οι Ευρωπαίοι και οι διεθνείς υποψήφιοι μπορούν να βρουν την αντιστοιχία των βαθμών τους στη σελίδα συγκρισιμότητας στον ιστότοπό μας. Οι μη πτυχιούχοι θα εξεταστούν ξεχωριστά με βάση τη σχετική εργασία

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Aberystwyth στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 25 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Aberystwyth

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Aberystwyth

Το Πανεπιστήμιο Aberystwyth (Aber) ιδρύθηκε το 1872 στο Aberystwyth της Ουαλίας. Αυτό το πανεπιστήμιο έχει κερδίσει μια εντυπωσιακή σειρά από βραβεία σε διάφορους τομείς, συμπεριλαμβανομένων των προτύπων διδασκαλίας και της απασχολησιμότητας των μεταπτυχιακών φοιτητών. Είτε σας αρέσει να περπατάτε στην παραλία είτε να επισκέπτεστε το ιστορικό κέντρο της πόλης, το Aberystwyth αποτελεί μια εξαιρετική επιλογή για όσους φοιτητές αναζητούν ένα ήσυχο μέρος για να επικεντρωθούν στους ακαδημαϊκούς τους στόχους.

Λίστα με 383 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Aberystwyth - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Διεθνείς Σχέσεις MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Edinburgh
(The University of Edinburgh)
47% 5% 2% £26500 190 Εδιμβούργο Oncampus πλήρους απασχόλησης