University of South Wales
Γονιδιωματική ιατρική και υγειονομική περίθαλψη PgDip
University of South Wales - Πανεπιστήμιο του South Wales

Οι ραγδαίες εξελίξεις στη γενετική και τη γονιδιωματική φέρνουν επανάσταση στην πρακτική της σύγχρονης ιατρικής και της υγειονομικής περίθαλψης και ως εκ τούτου οι υγειονομικές και ιατρικές υπηρεσίες σε όλο τον κόσμο προετοιμάζουν τις δυνάμεις εργασίας τους για την ενσωμάτωση της γονιδιωματικής. Αυτό το μεταπτυχιακό δίπλωμα στη γονιδιωματική ιατρική και υγειονομική περίθαλψη θα παρέχει μια ολοκληρωμένη προσέγγιση αυτού του ενδιαφέροντος θέματος και θα εστιάζει στην εφαρμογή επιστημονικών αρχών στην άμεση φροντίδα των ασθενών. Η ομάδα συγγραφέων και διδασκόντων του μαθήματός μας είναι αναγνωρισμένοι εμπειρογνώμονες και διαμορφωτές γνώμης στους τομείς της ειδικότητάς τους- το γεγονός αυτό, σε συνδυασμό με τις προσιτές τιμές μας, υπόσχεται ένα πραγματικά προσιτό μάθημα υψηλών προδιαγραφών.

Αυτό το μεταπτυχιακό δίπλωμα απευθύνεται σε Γενικούς Ιατρούς, Ειδικούς Ιατρούς (για παράδειγμα που εργάζονται στην Παιδιατρική, τη Γενική Ιατρική, τη Μαιευτική & Γυναικολογία και την Ιατρική Ογκολογία), Νοσηλευτές (Ογκολογία, Καρδιολογία, Παιδιατρική, Νευρολογία κ.λπ.), Μαίες και Συναφείς Επαγγελματίες Υγείας (Κλινικοί Ψυχολόγοι, Εργοθεραπευτές και Φυσικοθεραπευτές). Επιπλέον, το μάθημα θα ενδιέφερε όσους έχουν συναφείς προπτυχιακούς τίτλους σπουδών (π.χ. Διαιτολογία, Βιοϊατρική Επιστήμη και Φαρμακευτική) ή ισοδύναμα επαγγελματικά προσόντα και προϋπηρεσία.

Το μάθημα θέτει την αξιολόγηση στο επίκεντρο της μάθησης, χρησιμοποιώντας κλινικά σενάρια για να διευκολύνει την επίλυση προβλημάτων, την κριτική ανάλυση και την τεκμηριωμένη φροντίδα. Κάθε μία από τις 6 ενότητες έχει την ίδια μορφή αξιολόγησης. Οι φοιτητές αξιολογούνται στα ακόλουθα στοιχεία της ενότητας: **Σενάρια κλινικών περιστατικών με συζήτηση βάσει περιστατικών - 40%** ** Ατομικό χαρτοφυλάκιο μάθησης - 10%** ** Ομαδική/ατομική δραστηριότητα - 20%** ** Εξέταση με βάση υπόθεση - 30%**

• Foundation / Pathway Courses
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGenomic Medicine and Healthcare, PgDip, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Η εισαγωγή στο μάθημα γίνεται συνήθως μέσω των ακόλουθων προσόντων:

• Πρώτο πτυχίο ή ισοδύναμο (συμπεριλαμβανομένων των διεθνών τίτλων).

• Σχετικά επαγγελματικά προσόντα υγείας (π.χ. γιατρός, νοσηλευτής).

Όσοι δεν διαθέτουν αναγνωρισμένα προσόντα θα εξεταστούν σε ατομική βάση και μπορεί να ληφθεί υπόψη ένα ευρύ φάσμα προηγούμενης εμπειρίας. Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να έχουν πρόσβαση σε αυτόν τον μηχανισμό θα υποβάλουν αποδεικτικά στοιχεία στον διευθυντή μαθημάτων της Learna Ltd. Το χαρτοφυλάκιο θα εξεταστεί στη συνέχεια σε συνεργασία με τον σύνδεσμο μαθημάτων στη Σχολή Βιοεπιστημών και Εκπαίδευσης για να επιβεβαιωθεί ότι είναι σε θέση να εργαστούν με άνεση σε επίπεδο πτυχίου. Η διαδικασία αυτή είναι σύμφωνη με τους κανονισμούς του Πανεπιστημίου της Νότιας Ουαλίας.

Οι απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας για τους υποψηφίους από το εξωτερικό (IELTS 6.5 ή ισοδύναμο) είναι σύμφωνες με τις απαιτήσεις του USW για μεταπτυχιακές σπουδές.

Οι υποψήφιοι πρέπει να υποβάλουν μαζί με την αίτησή τους αντίγραφα των ακόλουθων εγγράφων:

- Πιστοποιητικά προσόντων

- Μία γραπτή σύσταση

- Πτυχίο αγγλικής γλώσσας (IELTS 65 ή ισοδύναμο)

Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακών Σπουδών: Οι φοιτητές μπορούν να αποφοιτήσουν και να αποκτήσουν Πιστοποιητικό Μεταπτυχιακών Σπουδών στη Γονιδιωματική Ιατρική και Υγεία μετά την επιτυχή ολοκλήρωση 60 πιστωτικών μονάδων από τις τρεις πρώτες ενότητες.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του South Wales στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 16 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του South Wales

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του South Wales

Το Πανεπιστήμιο της Νότιας Ουαλίας είναι ένα κρατικά χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο στην Ουαλία, και οι πανεπιστημιουπόλεις του βρίσκονται στο Κάρντιφ, το Νιούπορτ και το Ποντιπρίντ. Το πανεπιστήμιο είναι το αποτέλεσμα της συγχώνευσης του University of Glamorgan και του University of Wales, στο Newport. Κάθε πανεπιστημιούπολη μοιράζεται την ίδια σημασία για το πανεπιστήμιο, παρέχοντας το καθένα τη δική του σειρά εγκαταστάσεων για ξεχωριστές χρήσεις.

Λίστα με 299 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του South Wales - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

• Why study at South Wales Business School?
  • French Student studying at The University of South Wales
  • So you want to study photography? - University of South Wales
  • Lauren's Vlog - Student Life - University of South Wales

Νοσηλευτικές σπουδές και επαγγελματική υγειονομική περίθαλψη CertHE Πανεπιστήμιο Wales