University of Oxford
Ισλαμική τέχνη και αρχιτεκτονική MPhil
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

MSt

Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα Σπουδών στην Ισλαμική Τέχνη και Αρχιτεκτονική είναι ένα μονοετές πτυχίο που στοχεύει στην παροχή εξατομικευμένων μαθημάτων προκειμένου να σας εκπαιδεύσει για την έρευνα στην ιστορία της ισλαμικής τέχνης και αρχιτεκτονικής (μέχρι περίπου το 1900).

Πριν από την εισαγωγή σας σε αυτό το μάθημα, θα πρέπει να έχετε αποδείξει ότι διαθέτετε τα απαραίτητα προσόντα στην αραβική ή περσική ή οθωμανική τουρκική γλώσσα για τη χρήση πρωτογενών πηγών στην πρωτότυπη γλώσσα για τη μελέτη της ισλαμικής τέχνης.

Θα πρέπει να παρακολουθείτε τακτικά φροντιστήρια, μαθήματα, διαλέξεις και σεμινάρια και οι καθηγητές θα σας αναθέτουν τακτικά γραπτές εργασίες. Η δομή του μαθήματος είναι ευέλικτη και θα προσαρμόζεται στο προφίλ και τα ενδιαφέροντα του κάθε φοιτητή. Οι πιθανές προσφορές περιλαμβάνουν διδακτικά μαθήματα (π.χ. μια ιστορική επισκόπηση της ισλαμικής τέχνης και αρχιτεκτονικής), μελέτη βάσει αντικειμένων, γλωσσικά μαθήματα και ειδικά σχεδιασμένες επιλογές που βασίζονται σε δοκίμια.

MPhil

Το MPhil στην Ισλαμική Τέχνη και Αρχιτεκτονική είναι ένα διετές πρόγραμμα σπουδών που συνδυάζει ολοκληρωμένη εκπαίδευση στην ιστορία της ισλαμικής τέχνης και αρχιτεκτονικής, έρευνα και γλωσσική διδασκαλία. Το πρόγραμμα έχει σχεδιαστεί για φοιτητές με μικρό ή καθόλου υπόβαθρο στην ισλαμική τέχνη και αρχιτεκτονική, οι οποίοι επιθυμούν επίσης να μάθουν αραβικά, περσικά, τουρκικά ή άλλη σχετική γλώσσα.

Το MPhil στην Ισλαμική Τέχνη και Αρχιτεκτονική είναι κατάλληλο είτε ως αυτόνομο πρόγραμμα είτε ως εφαλτήριο για διδακτορική έρευνα.

Θα έχετε έναν επιβλέποντα στο Ερευνητικό Κέντρο Χαλίλι, ο οποίος θα καθοδηγήσει την πρόοδό σας κατά τη διάρκεια των μαθημάτων και ο οποίος θα συμφωνήσει μαζί σας ένα πρόγραμμα εργασίας και ένα χρονοδιάγραμμα για κάθε εξάμηνο των μαθημάτων, το οποίο θα περιλαμβάνει: γενική κατάρτιση σε δεξιότητες και ειδική κατάρτιση σε θέματα έρευνας, επίσημη διδασκαλία και εκπαίδευση, παρακολούθηση διαλέξεων και σεμιναρίων και τακτικές συναντήσεις (συνήθως τουλάχιστον δύο φορές ανά εξάμηνο) με τον επιβλέποντα για λεπτομερή συζήτηση σχετικά με την πρόοδό σας. Αναμένεται να παρακολουθείτε τακτικά φροντιστήρια, μαθήματα, διαλέξεις και σεμινάρια, και οι καθηγητές σας και οι γλωσσικοί δάσκαλοι θα σας αναθέτουν τακτικά γραπτές εργασίες.

Στο πρώτο έτος, θα παρακολουθήσετε ένα ευρύ μάθημα επισκόπησης σε τρία εξάμηνα με τίτλο Ιστορία της ισλαμικής τέχνης και αρχιτεκτονικής. Κατά τη διάρκεια του δεύτερου έτους, θα παρακολουθήσετε οκτώ πρακτικά μαθήματα (γνωστά ως "χαρτοφυλάκιο"). Χρησιμοποιώντας τις συλλογές του Μουσείου Ashmolean, της Βιβλιοθήκης Bodleian και άλλες πηγές της Οξφόρδης, το μάθημα αυτό εισάγει τεχνικές για την περιγραφή και ανάλυση κτιρίων και αντικειμένων σε διάφορα μέσα (όπως χειρόγραφα, κεραμικά, μεταλλοτεχνία και νομίσματα). Θα αναπτύξετε επίσης τις ανεξάρτητες ερευνητικές και κριτικές σας δεξιότητες με τη συγγραφή μιας διπλωματικής εργασίας, ενώ θα συνεχίσετε να λαμβάνετε εντατική γλωσσική εκπαίδευση.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςIslamic Art and Architecture, MPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Αρχιτεκτονική": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Πολιτικός Μηχανικός και Αρχιτέκτονας με έτος βιομηχανικής πρακτικής άσκησης MEng (Hons) Πανεπιστήμιο του Southampton
(University of Southampton)
81% 5% 0% £27400 174 Σαουθάμπτον Oncampus πλήρους απασχόλησης