University of Oxford
Ελληνική ή/και Λατινική γλώσσα και λογοτεχνία MPhil
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

MSt

Αυτός ο εννεάμηνος κύκλος μαθημάτων έχει σχεδιαστεί για να σας επιτρέψει μια περίοδο μελέτης της ελληνικής ή/και λατινικής λογοτεχνίας, η οποία είναι πιο προχωρημένη και πιο ανεξάρτητη από ό,τι έχετε συνηθίσει από το προπτυχιακό σας πρόγραμμα σπουδών και ταυτόχρονα πιο αυστηρά δομημένη και εποπτευόμενη από ό,τι η εργασία για ένα διδακτορικό.

Το MSt είναι το κύριο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην κλασική λογοτεχνία και αυτό που συνιστά η σχολή, εκτός εάν υπάρχουν ιδιαίτεροι λόγοι για την προτίμηση του MPhil στην ελληνική ή/και λατινική γλώσσα και λογοτεχνία.

Η πλειονότητα των φοιτητών παρακολουθεί το μάθημα ως προετοιμασία για ένα ερευνητικό πτυχίο, και για τους φοιτητές αυτούς μπορεί να προσφέρει, για παράδειγμα, γλωσσική κατάρτιση, την ευκαιρία να εξοικειωθούν με έναν βοηθητικό κλάδο, όπως η παπυρολογική ή η παλαιογραφία, την ενασχόληση με τα κείμενα ενός συγκεκριμένου συγγραφέα σε βαθύτερο επίπεδο και μια πρώτη εισαγωγή, μέσω της διατριβής, στην εκτεταμένη έρευνα και την εκτεταμένη παρουσίαση ενός επιστημονικού επιχειρήματος.

Θα αναλάβετε τρεις σπονδυλωτές επιλογές, μία από τις οποίες πρέπει να είναι από τους καταλόγους Β ή Γ. Οι περισσότεροι φοιτητές προσφέρουν μια διπλωματική εργασία (επιλογή Δ) ως μία από αυτές τις τρεις επιλογές, αν και δεν είναι υποχρεωτική.

Ο κατάλογος Α περιλαμβάνει επιλογές σχετικά με είδη, συγγραφείς ή ομάδες κειμένων, π.χ. ιστοριογραφία, ελληνική τραγωδία, κωμωδία, Κικέρωνας, Οβίδιος. Μπορείτε επίσης να επινοήσετε τη δική σας επιλογή, με την επιφύλαξη της έγκρισης του συνόλου των κειμένων σας. Ο κατάλογος Β περιλαμβάνει μια σειρά επιλογών σχετικά με μεθόδους και τεχνικές της επιστήμης, π.χ. παπυρολογίας, παλαιογραφίας, υποδοχής, γλωσσολογίας και κριτικής κειμένων.

Ο κατάλογος Γ περιλαμβάνει επιλογές γλωσσών στα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά, για όσους δεν έχουν σπουδάσει και τις δύο γλώσσες σε υψηλό επίπεδο κατά τη διάρκεια του πρώτου τους πτυχίου. Μόνο μία γλώσσα μπορεί να επιλεγεί. Διατίθενται γλωσσικά μαθήματα στα ελληνικά και τα λατινικά τόσο σε στοιχειώδες όσο και σε μεσαίο επίπεδο. Η επιλογή Δ περιλαμβάνει διατριβή έως 10.000 λέξεων.

Ο προγραμματισμός των επιλογών εξαρτάται από τις επιλογές που θα κάνετε, αλλά συνήθως θα εργαστείτε ιδιαίτερα στις δύο πρώτες επιλογές σας κατά τα δύο πρώτα εξάμηνα και ιδιαίτερα στη διπλωματική σας εργασία κατά το τρίτο εξάμηνο.

MPhil

Η πλειονότητα των φοιτητών επιλέγει το συντομότερο μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSt, το οποίο η σχολή συνιστά ως την προεπιλεγμένη επιλογή μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών στην ελληνική ή/και λατινική γλώσσα και λογοτεχνία. Ωστόσο, το MPhil λαμβάνεται συχνά από δύο ομάδες φοιτητών και έχει σχεδιαστεί με γνώμονα αυτές: εκείνους που αισθάνονται ότι θα ωφεληθούν από δύο ακόμη χρόνια διδασκαλίας στις κλασικές σπουδές πριν ξεκινήσουν το διδακτορικό τους- και εκείνους που έχουν μια σαφή ιδέα για το θέμα που ελπίζουν να ερευνήσουν τελικά για το διδακτορικό τους, και οι οποίοι επιθυμούν να ξεκινήσουν εκτεταμένη εργασία πάνω στο θέμα αυτό ήδη από τη διατριβή του μεταπτυχιακού τους.

Οι περισσότεροι φοιτητές παρακολουθούν το μάθημα ως προετοιμασία για ένα ερευνητικό πτυχίο, και για τους φοιτητές αυτούς μπορεί να προσφέρει, για παράδειγμα, γλωσσική κατάρτιση, την ευκαιρία να εξοικειωθούν με έναν βοηθητικό κλάδο, όπως η παπυρολογική, την ενασχόληση με τα κείμενα ενός συγκεκριμένου συγγραφέα σε βαθύτερο επίπεδο, και/ή την κριτική κειμένων στα ελληνικά και/ή στα λατινικά, ή μελέτες υποδοχής. Το MPhil προσφέρει επίσης, μέσω μιας υποχρεωτικής διατριβής, τα πρώτα βήματα στην πραγματική έρευνα και την εκτεταμένη παρουσίαση ενός επιστημονικού επιχειρήματος.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGreek and or Latin Languages and Literature, MPhil, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 39 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ελληνική ή/και Λατινική γλώσσα και λογοτεχνία MPhil Πανεπιστήμιο του Oxford