University of Oxford
Παγκόσμια και αυτοκρατορική ιστορία MSt
University of Oxford - Πανεπιστήμιο του Oxford

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSt στην Παγκόσμια και Αυτοκρατορική Ιστορία προσφέρει μια εννιάμηνη εισαγωγή στην μεταπτυχιακή έρευνα. Είναι ανοικτό σε όλους τους φοιτητές που επιθυμούν να εξερευνήσουν την ιστορία της Μέσης Ανατολής, της Αφρικής, της Νότιας Ασίας, της Ανατολικής Ασίας, της Αυστραλασίας ή της Αμερικής (εκτός των ΗΠΑ) σε παγκόσμια προοπτική.

Η παγκόσμια και αυτοκρατορική ιστορία στο πλαίσιο αυτό συνεπάγεται υπερωκεάνιες και διηπειρωτικές συνδέσεις, συγκρίσεις και ανταλλαγές μεταξύ πολιτισμών, πολιτευμάτων και κοινωνιών. Εξετάζει επίσης ευρύτερα πρότυπα και συστήματα στην ιστορία, είτε πρόκειται για θρησκευτικά, πολιτικά, οικονομικά, πολιτιστικά ή οικολογικά.

Η παγκόσμια ιστορία, με άλλα λόγια, είναι η ιστορία με παγκόσμιο πεδίο εφαρμογής (που συχνά περιλαμβάνει ευρωπαϊκές διαστάσεις), η οποία δίνει έμφαση στις συγκριτικές προοπτικές. Δεν αναμένεται να κατακτήσετε τις ιστορίες πολλών περιοχών, αλλά να χρησιμοποιήσετε μια παγκόσμια προσέγγιση για να ρίξετε φως στο δικό σας ερευνητικό πεδίο.

Η ερευνητική κατάρτιση συνδυάζεται με ευρείες εννοιολογικές προσεγγίσεις που ενθαρρύνουν τους φοιτητές να μαθαίνουν από τις πρόσφατες ιστοριογραφίες διαφόρων περιόδων και περιοχών και με εστιασμένες μελέτες περιόδων ή θεμάτων. Όλοι οι φοιτητές ενθαρρύνονται να παρακολουθήσουν κάποια από τα πολλά σεμινάρια προχωρημένης έρευνας της σχολής.

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών στην Παγκόσμια και Αυτοκρατορική Ιστορία μπορεί να ληφθεί είτε ως αυτοτελές πτυχίο, είτε ως το πρώτο βήμα για την απόκτηση του διδακτορικού διπλώματος DPhil. Εάν επιθυμείτε να υποβάλετε αίτηση για το διδακτορικό δίπλωμα, θα σας ενθαρρύνουμε να αναπτύξετε τη διδακτορική σας πρόταση σε συνεννόηση με τον επιβλέποντα καθηγητή σας κατά τη διάρκεια των πρώτων μηνών του κύκλου σπουδών σας, ώστε να είστε σε θέση να υποβάλετε αίτηση για διδακτορικό δίπλωμα.

Δομή του μαθήματος

Το μάθημα περιλαμβάνει ένα υποχρεωτικό μάθημα κορμού, ένα μάθημα επιλογής και ένα ερευνητικό έργο:

• Βασικό μάθημα: Έννοιες και Θέματα στην Παγκόσμια και Αυτοκρατορική Ιστορία, που διδάσκεται σε εβδομαδιαία μαθήματα στο εξάμηνο Michaelmas
  • Μάθημα επιλογής: Διδασκαλία σε εβδομαδιαία μαθήματα στο Hilary term
  • Ερευνητική εργασία: Θα εργαστείτε πάνω στο πρωτότυπο ερευνητικό σας έργο καθ' όλη τη διάρκεια του μαθήματος, υπό την καθοδήγηση του επιβλέποντα καθηγητή σας, και αναμένεται να αφιερώσετε τις διακοπές του Πάσχα και το τρίμηνο του Τριμήνου στην έρευνα και συγγραφή αρχείων.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα βασικά και τα προαιρετικά μαθήματα είναι διαθέσιμες στη σελίδα μαθημάτων του δικτυακού τόπου της σχολής (βλ. την ενότητα Περαιτέρω πληροφορίες και ερωτήσεις για περισσότερες λεπτομέρειες). Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι μπορεί να μην προσφέρονται κάθε χρόνο όλα τα αναφερόμενα προαιρετικά μαθήματα, εν μέρει ανάλογα με τα επίπεδα ζήτησης από τους φοιτητές.

• (no subscore less than 6.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGlobal and Imperial History, MSt, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Oxford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 38 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Oxford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Oxford

Το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης είναι ένα διάσημο ερευνητικό πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην Οξφόρδη της Αγγλίας και είναι το παλαιότερο αγγλόφωνο πανεπιστήμιο στον κόσμο. Αποτελείται από 39 εν μέρει αυτόνομες συστατικές σχολές, έξι ιδιωτικές αίθουσες και μια ποικιλία ακαδημαϊκών τμημάτων που χωρίζονται σε τέσσερα τμήματα: Ανθρωπιστικές επιστήμες, Μαθηματικές, Φυσικές και Βιολογικές Επιστήμες, Ιατρικές Επιστήμες και Κοινωνικές Επιστήμες.

Λίστα με 389 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Oxford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Oxford

• Official Guide for an Oxford Applicant: Undergraduate (1/3) – What Oxford is Like
  • Our student stories – finding a place
  • Aula Education: Anders' advice for Economics & Management students
  • I am African, and Oxford was for me: Oxford MBA
  • The Master of Public Policy at Oxford (MPP)
  • How has Oxford changed you?

University of Oxford

Ιστορία MA (Hons) Πανεπιστήμιο του Dundee
(University of Dundee)
95% 0% 0% £20900 165 Νταντί Oncampus πλήρους απασχόλησης