University of Liverpool
Προχωρημένη Επιστήμη Υπολογιστών με ένα έτος στη βιομηχανία MSc (PG)
University of Liverpool - Πανεπιστήμιο του Liverpool

Για να ικανοποιήσουμε την αυξανόμενη ζήτηση για τους φοιτητές του ΠΜΣ να έχουν εμπειρία στη βιομηχανία, έχουμε εισαγάγει αυτό το νέο διετές πρόγραμμα ΠΜΣ. Σχεδιασμένο για αποφοίτους υψηλού επιπέδου, το ΠΜΣ θα αναπτύξει προηγμένες γνώσεις και δεξιότητες και θα σας δώσει την ευκαιρία να εφαρμόσετε τις γνώσεις σας στην πράξη μέσω πολύτιμης εργασιακής εμπειρίας κατά τη διάρκεια μιας ετήσιας βιομηχανικής πρακτικής άσκησης. Το MSc in Advanced Computer Science απευθύνεται σε αποφοίτους που έχουν ήδη ένα πρώτο πτυχίο στην Επιστήμη των Υπολογιστών ή σε ένα στενά σχετικό αντικείμενο και οι οποίοι επιθυμούν να επεκτείνουν τις γνώσεις που απέκτησαν κατά τις προπτυχιακές τους σπουδές με πιο προηγμένο εξειδικευμένο υλικό που αντανακλά την τρέχουσα έρευνα στην "αιχμή" του κλάδου.

Το πρόγραμμα αυτό είναι διαπιστευμένο από τη British Computer Society ως εξής:

• BCS The Chartered Institute for IT

• CITP (Chartered IT Professional) με στοιχεία περαιτέρω μάθησης

• Μερική διαπίστευση CSci

• Μερική διαπίστευση CEng.

Το διετές ΠΜΣ έχει τις ίδιες διδακτικές ενότητες με το αντίστοιχο μονοετές πρόγραμμα. Ωστόσο, σε αντίθεση με το μονοετές ΠΜΣ, το οποίο περιλαμβάνει μια εργασία ΠΜΣ κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, το διετές πρόγραμμα περιλαμβάνει μια βιομηχανική εργασία και πρακτική άσκηση στο δεύτερο έτος (είτε στο Ηνωμένο Βασίλειο είτε στο εξωτερικό). Η πρακτική άσκηση διαρκεί συνήθως 30 εβδομάδες από τον Σεπτέμβριο έως τον Ιούνιο.

Αυτή η ευκαιρία να εργαστείτε στη βιομηχανία θα σας βοηθήσει να ενισχύσετε τις επιλογές σταδιοδρομίας σας με:

• Αναλαμβάνοντας την εργασία σε βιομηχανικό περιβάλλον

• Εφαρμογή της θεωρίας που διδάσκεται στην τάξη στην πράξη

• Ανάπτυξη επικοινωνιακών και διαπροσωπικών δεξιοτήτων Δημιουργία δικτύων και γνώσεων που θα είναι ανεκτίμητες καθ' όλη τη διάρκεια της σταδιοδρομίας σας.

Κατά τη διάρκεια του έτους πρακτικής άσκησης θα εργαστείτε σε μια σχετική εταιρεία κατάλληλη για το ΠΜΣ. Πρόκειται για μια εξαιρετική ευκαιρία να αποκτήσετε πρακτική εμπειρία μηχανικού, η οποία θα ενισχύσει το βιογραφικό σας σημείωμα, θα δημιουργήσει δίκτυα και θα αναπτύξει την αυτοπεποίθησή σας σε ένα εργασιακό περιβάλλον. Πολλοί φοιτητές που κάνουν πρακτική άσκηση συνεχίζουν τη σχέση τους με τον πάροχο της πρακτικής άσκησης αναλαμβάνοντας σχετικά έργα και μπορεί τελικά να επιστρέψουν να εργαστούν στην εταιρεία όταν αποφοιτήσουν.

Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ διαθέτει ειδική ομάδα για να βοηθήσει τους φοιτητές να βρουν την κατάλληλη πρακτική άσκηση. Η προετοιμασία για την πρακτική άσκηση γίνεται από την Υπηρεσία Σταδιοδρομίας και Απασχόλησης (CES) του Πανεπιστημίου, η οποία βοηθά τους φοιτητές στην εξεύρεση θέσης, τους βοηθά να συντάξουν επαγγελματικό βιογραφικό σημείωμα και τους προετοιμάζει για τις συνεντεύξεις για την πρακτική άσκηση. Το Πανεπιστήμιο έχει πολύ καλούς δεσμούς με τη βιομηχανία και πολλές εταιρείες συνεργάζονται μαζί μας για να προσφέρουν στους φοιτητές μας στο ΠΜΣ ανταγωνιστικές θέσεις πρακτικής άσκησης. Παρόλο που η πρακτική άσκηση στη βιομηχανία δεν είναι εγγυημένη, το Πανεπιστήμιο σας προσφέρει ευκαιρίες και υποστήριξη καθ' όλη τη διάρκεια της διαδικασίας για να διασφαλίσει ότι οι πιθανότητες να βρείτε μια πρακτική άσκηση είναι υψηλές. Εάν δεν καταφέρετε να εξασφαλίσετε κατάλληλη θέση εργασίας μέχρι το τέλος Απριλίου κατά τη διάρκεια του πρώτου έτους, θα μεταφερθείτε στο μονοετές ΠΜΣ για να αναλάβετε το έργο του ΠΜΣ κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και να αποφοιτήσετε μετά από ένα έτος.

Το πρόγραμμα αυτό διατίθεται επίσης χωρίς το έτος στη βιομηχανία ως Advanced Computer Science MSc/PGDip/PGCert.

• All Degrees
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςAdvanced Computer Science with a Year in Industry, MSc (PG), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Προχωρημένη Επιστήμη Υπολογιστών με ένα έτος στη βιομηχανία MSc (PG)

Αγγλία £14550
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £14550
Σκωτία £14550
Ουαλία £14550
Διεθνή £31650

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Liverpool στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 32 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Liverpool

Το Πανεπιστήμιο του Λίβερπουλ είναι ένα κρατικά χρηματοδοτούμενο πανεπιστήμιο που βρίσκεται στην πόλη του Λίβερπουλ της Αγγλίας. Είναι ένα από τα πανεπιστήμια που ίδρυσαν το Russell Group, το N8 Group, το οποίο είναι μια σύμπραξη των οκτώ πιο ερευνητικών πανεπιστημίων της Βόρειας Αγγλίας. Η πλειονότητα των δραστηριοτήτων του πανεπιστημίου λαμβάνει χώρα σε μια ενιαία αστική πανεπιστημιούπολη μόλις πέντε λεπτά με τα πόδια από το κέντρο του Λίβερπουλ.

Λίστα με 627 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Liverpool - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Liverpool

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Επιστήμη Υπολογιστών": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • 'Day in the life' at the University of Liverpool
  • Find your future at the University of Liverpool
  • Student Experience | University of Liverpool
  • Welcoming you to campus
  • Why choose Liverpool to study Medicine?
  • Realise your potential | University of Liverpool Master's Student Stories

City Centre Campus

Επιστήμη της Πληροφορικής Msci (Hons) Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου
(Royal Holloway, University of London)