University of Hull
Τεχνητή νοημοσύνη και επιστήμη δεδομένων MSc
University of Hull - Πανεπιστήμιο του Hull

Τα δεδομένα είναι ένα από τα πολυτιμότερα αγαθά του 21ου αιώνα. Η κατανόηση του τρόπου ανάλυσης, επικύρωσης και ερμηνείας τους για τη λήψη αποφάσεων είναι βασικές δεξιότητες σχεδόν σε κάθε τομέα της ζωής. Σε εθνικό επίπεδο, υπάρχει ευρέως αναγνωρισμένη έλλειψη εξειδικευμένων επιστημόνων Τεχνητής Νοημοσύνης (ΤΝ) και δεδομένων για να καλύψουν τις ανάγκες της βιομηχανίας.

Το μάθημα αυτό θα σας εφοδιάσει με τις δεξιότητες και την επαγγελματική γνώση που χρειάζεστε για να ξεκινήσετε μια καριέρα σε αυτόν τον ταχέως αναπτυσσόμενο τομέα. Το πρόγραμμα απευθύνεται σε αποφοίτους STEM (επιστήμη, τεχνολογία, μηχανική και μαθηματικά) και μη STEM, οι οποίοι θέλουν να αναπτύξουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες. Είναι επίσης κατάλληλο για άτομα που επιθυμούν να αναβαθμίσουν τις δεξιότητές τους και να βελτιώσουν τις προοπτικές σταδιοδρομίας τους.

Δεν απαιτείται εμπειρία στον προγραμματισμό.

Θα καλύψετε θέματα όπως ο προγραμματισμός, η στατιστική, η μηχανική μάθηση, τα μεγάλα δεδομένα, η οπτικοποίηση δεδομένων, η όραση υπολογιστών και οι ηθικές και νομικές ευθύνες της χρήσης δεδομένων. Η μάθηση παρέχεται διαδικτυακά και στην πανεπιστημιούπολη μέσω μιας σειράς ειδικά σχεδιασμένων διδακτικών ενοτήτων. Στο τρίτο εξάμηνο, θα εκπονήσετε μια ακαδημαϊκή διπλωματική εργασία ή μια βιομηχανική πρακτική άσκηση, όπου θα εφαρμόσετε τις γνώσεις σας σε πραγματικά προβλήματα, χρησιμοποιώντας λύσεις επιστήμης δεδομένων και τεχνητής νοημοσύνης. Το Πανεπιστήμιο έχει συνεργαστεί με διάφορους εργοδότες για να προσφέρει ευκαιρίες πρακτικής άσκησης στους φοιτητές.

Στο τέλος του κύκλου σπουδών, οι απόφοιτοι θα έχουν αναπτύξει βασικές ικανότητες στον τομέα της ΤΝ και της επιστήμης των δεδομένων, συμπεριλαμβανομένου του προγραμματισμού, της οπτικοποίησης δεδομένων, της επίλυσης προβλημάτων και της ερμηνείας δεδομένων.

Θα είστε σε θέση να εφαρμόζετε τεχνικές τεχνητής νοημοσύνης και επιστήμης των δεδομένων σε προβλήματα του πραγματικού κόσμου, να αξιολογείτε κριτικά μεθοδολογίες τεχνητής νοημοσύνης και επιστήμης των δεδομένων, να σχεδιάζετε, να σχεδιάζετε και να διεξάγετε εμπειρική έρευνα και να ερμηνεύετε, να παρουσιάζετε και να επικοινωνείτε τα αποτελέσματα των λύσεων της επιστήμης των δεδομένων και της τεχνητής νοημοσύνης.

Το μάθημα συνδυάζει τεχνογνωσία από Τμήματα όλης της Σχολής Θετικών Επιστημών και Μηχανικής, συμπεριλαμβανομένων της Επιστήμης των Υπολογιστών, της Φυσικής και των Μαθηματικών. Θα έχετε πρόσβαση στο VIPER - έναν από τους ισχυρότερους υπολογιστές υψηλής απόδοσης στον τομέα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Η έρευνά μας στην Επιστήμη των Υπολογιστών κατατάσσεται στην 5η θέση στο Ηνωμένο Βασίλειο όσον αφορά τον αντίκτυπο.

• English language courses

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςArtificial Intelligence and Data Science, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Τεχνητή νοημοσύνη και επιστήμη δεδομένων MSc

Αγγλία £11550
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £11550
Σκωτία £11550
Ουαλία £11550
Channel Islands £11550
Ιρλανδία £11550
EU £14000
Διεθνή £14000

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Hull στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 29 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Hull

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Hull

Το Πανεπιστήμιο του Hull ιδρύθηκε το 1928 και βρίσκεται στα προάστια της μικρής πόλης Hull, στην κομητεία Yorkshire and the Humber. Στην πανεπιστημιούπολη μπορείτε να βρείτε μπαρ, καφετέριες, βιβλιοθήκη, ένα υπερσύγχρονο γυμναστήριο, ένα μίνι σούπερ μάρκετ και ένα νυχτερινό κέντρο, παρέχοντας όλα όσα μπορεί να χρειαστεί ένας φοιτητής στις εγκαταστάσεις του. Αυτό το πανεπιστήμιο είναι ιδιαίτερα υπερήφανο για την ερευνητική του δραστηριότητα στους τομείς της ναυτικής ιστορίας, της περιβαλλοντικής τεχνολογίας και της κοινωνικής δικαιοσύνης.

Λίστα με 183 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Hull - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Hull

Αριθμός φοιτητών που έχουν εγγραφεί σε προγράμματα σπουδών του γνωστικού αντικειμένου "Τεχνητή Νοημοσύνη (AI)": Ακαδημαϊκό έτος - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • A Day in the Life | University of Hull