University of Bradford
Φυσιολογία και Μοριακή Βιολογία MSc
University of Bradford - Πανεπιστήμιο του Bradford

Η φυσιολογία είναι η μελέτη του τρόπου λειτουργίας των ζωντανών συστημάτων. Η κατανόηση του τρόπου με τον οποίο το σώμα λειτουργεί και ανταποκρίνεται στις καθημερινές προκλήσεις είναι απαραίτητη πριν από τον προσδιορισμό του τι δεν πάει καλά στις ασθένειες και την ανάπτυξη νέων θεραπειών και κατευθυντήριων γραμμών για τη διαχείριση της υγείας και της ευεξίας.

Το πρόγραμμα MSc Φυσιολογίας και Μοριακής Βιολογίας στο Bradford επικεντρώνεται στη μελέτη των κυτταρικών και μοριακών μηχανισμών που συμβάλλουν στη λειτουργία των οργάνων και των συστημάτων που στηρίζουν την ολοκληρωμένη λειτουργία και συμπεριφορά ολόκληρου του ζώου, τόσο στην υγεία όσο και στην ασθένεια.

Ιδιαίτερη έμφαση στο πρόγραμμα αυτό δίνεται στους υποκείμενους παθοφυσιολογικούς μηχανισμούς που ευθύνονται για μια σειρά από διαδεδομένες ανθρώπινες ασθένειες. Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί αυτή τη βασική γνώση για να αναπτύξει την κατανόηση των προσεγγίσεων που ακολουθούνται για την ανάπτυξη της λογικής νέων θεραπευτικών παρεμβάσεων και θεραπειών για το μέλλον.

Βασικό χαρακτηριστικό του προγράμματος είναι η κάλυψη των θεωρητικών γνώσεων που αφορούν ένα ευρύ φάσμα ανθρώπινων ασθενειών, όπως η νόσος του Αλτσχάιμερ, ο διαβήτης, η παχυσαρκία, η καρδιακή ανεπάρκεια και η αρθρίτιδα. Αυτό συνδυάζεται με εργαστηριακή εκπαίδευση σε ερευνητικές μεθόδους μοριακής βιολογίας, η οποία προηγείται ενός ανεξάρτητου πειραματικού ερευνητικού έργου με στόχο την ανάπτυξη νέων γνώσεων και στρατηγικών για τη θεραπεία ασθενειών με σκοπό τη βελτίωση της ανθρώπινης υγείας. Κατά συνέπεια, οι απόφοιτοι του MSc Φυσιολογίας και Μοριακής Βιολογίας είναι καλά εξοπλισμένοι με τις επιστημονικές γνώσεις και τις συνοδευτικές πρακτικές δεξιότητες που απαιτούνται για να εισέλθουν στην αγορά εργασίας σε διάφορους εξειδικευμένους τομείς, τόσο στον δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, ιδίως σε βιομηχανίες που συνδέονται με νοσοκομεία, πανεπιστήμια, εργαστήρια υγειονομικής περίθαλψης και διαγνωστικά εργαστήρια, καθώς και σε εκείνες που συνδέονται με κυβερνητικά και άλλα ιδρύματα.

• A-level Humanities
    • General Test
    • (no subscore less than 7.0)
    • A-level Sciences
    • General Test
    • Foundation / Pathway Courses
    • Foundation Law
    • Graduate Degrees Education, Law
    • (no subscore less than 5.0)
    • Undergraduate Degrees Law etc.
    • (no subscore less than 5.0)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςPhysiology and Molecular Biology, MSc, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο με βαθμό άριστα σε κατάλληλο κλάδο βιολογικών επιστημών με βαθμό τουλάχιστον 2:2 ή παρόμοιο προσόν.

Δίδακτρα Φυσιολογία και Μοριακή Βιολογία MSc

Αγγλία £9230
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £9230
Σκωτία £9230
Ουαλία £9230
Ιρλανδία £9230
EU £23028
Διεθνή £23028
Channel Islands £23028

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο του Bradford στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 24 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο του Bradford

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο του Bradford

Το Πανεπιστήμιο του Bradford είναι ένα ερευνητικό πανεπιστήμιο που χρηματοδοτείται από την κυβέρνηση και εδρεύει στη μητροπολιτική πόλη Bradford της Αγγλίας. Αν και το πανεπιστήμιο είναι περισσότερο γνωστό για τον πολύ μεγάλο όγκο ερευνητικής παραγωγής του, είναι επίσης γνωστό για τις σημαντικές προσπάθειές του να γίνει "οικολογικό κέντρο", αποτελώντας παράδειγμα για άλλα ιδρύματα στο θέμα της βιωσιμότητας και της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης.

Λίστα με 168 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο του Bradford - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο του Bradford

• what’s the student experience like at bradford? | student life at bradford
  • what advice would you give new students? | student life at bradford