Teesside University
Ιστορία BA (Hons)
Teesside University - Πανεπιστήμιο Teesside

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £20570 - £28247 £17647 - £28615 £20983 - £35780

Στοιχεία μαθήματος: Η ιστορία ασχολείται με το πώς ο κόσμος έγινε όπως είναι και γιατί. Για να κατανοήσουμε πλήρως το παρόν, πρέπει να κοιτάξουμε στο παρελθόν. Ένα πτυχίο ιστορίας σας δίνει δεξιότητες για να υπερασπιστείτε την αλλαγή στην κοινωνία και "γυαλίζει την ψυχή", όπως μας έλεγαν οι αρχαίοι Έλληνες και οι Ρωμαίοι. Πολλές πόρτες καριέρας ανοίγονται με ένα πτυχίο ιστορίας σε τομείς όπως η εκπαίδευση, ο στρατός (συνήθως ως αξιωματικοί), οι αστυνομικές υπηρεσίες, το ΕΣΥ, η κυβέρνηση, οι τέχνες, η διοίκηση και η πολιτική. Λίγοι έχουν γίνει ιστορικοί. Η ιστορία στο Teesside σας επιτρέπει να εξερευνήσετε ένα ευρύ φάσμα ιστορικών θεμάτων και περιόδων, όπως η σύγχρονη και σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία, ο αρχαίος κόσμος, η κοινωνική και πολιτιστική ιστορία, η πρώιμη σύγχρονη ιστορία και η σύγχρονη ιρλανδική ιστορία. Επιλέξτε θέματα κατά μήκος μιας ποικίλης διαδρομής που ταιριάζουν ή κεντρίζουν τα ενδιαφέροντά σας. Αναπτύσσετε κατανόηση της φύσης της ιστορικής έρευνας, συμπεριλαμβανομένων των σχέσεων μεταξύ πηγών, θεωρίας και ερμηνείας. Αποκτάτε βασικές μεταβιβάσιμες δεξιότητες, συμπεριλαμβανομένης της διακριτικής κριτικής σκέψης, της προφορικής και γραπτής επικοινωνίας - όλα αυτά εκτιμώνται ιδιαίτερα από τους εργοδότες.

Οι κυριότεροι λόγοι για να σπουδάσετε αυτό το μάθημα

1. Ευκαιρίες σταδιοδρομίας σε διάφορους τομείς, από τις τέχνες μέχρι την πολιτική και πολλά άλλα ενδιάμεσα.
  2. Η παγκόσμια ποικιλομορφία του αντικειμένου και της εμπειρογνωμοσύνης της διεθνώς δημοσιευμένης και ιδιαίτερα αναγνωρισμένης ομάδας διδασκόντων.
  3. Αποκτάτε εξαιρετικά μεταβιβάσιμες δεξιότητες για να υπερασπιστείτε την αλλαγή στην κοινωνία.
  4. Έχετε σημασία - και θα είστε μέρος μιας κοινότητας που σας ενθαρρύνει να βρείτε τη φωνή σας, με επαγγελματική και προσωπική εποπτεία και υποστήριξη ειδικά για τις ανάγκες σας.
  5. Έχετε πρόσβαση στο μοναδικό στην πανεπιστημιούπολη North East Film Archive, που χρονολογείται από 130 χρόνια, αυτή η συναρπαστική συλλογή υλικού παρέχει μια εικόνα των αξιομνημόνευτων γεγονότων των δεκαετιών, των ζωών των ανθρώπων και των κοινοτήτων. Μετά το πέρας των μαθημάτων: Μια ποικιλία επαγγελματικών διαδρομών θα είναι ανοιχτή για εσάς, όπως η νομική, η λογιστική, η κοινωνική εργασία, η βιβλιοθηκονομία, η δημοσιογραφία, οι δημόσιες σχέσεις, η διδασκαλία, η διαχείριση λιανικής πώλησης και η εργασία στην τοπική αυτοδιοίκηση.

Βαθμολόγηση & χρόνος μελέτης

Πρόσβαση στις πληροφορίες αξιολόγησης μέσω της ιστοσελίδας του Πανεπιστημίου Teesside χρησιμοποιώντας τον σύνδεσμο της σελίδας του μαθήματος που παρέχεται (ή επισκεφθείτε www.tees.ac.uk).

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςHistory, BA (Hons), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Ιστορία BA (Hons)

Ιρλανδία £9250 έτος 1
EU £15000 έτος 1
Διεθνή £15000 έτος 1

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Teesside στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Κατατάξεις του πανεπιστημίου Πανεπιστήμιο Teesside σε σχετικές θεματικές κατατάξεις.

Κοινωνικές & Ανθρωπιστικές Σπουδές

The Guardian Πίνακες Κατάταξης Πανεπιστημίων βάσει Γνωστικού Αντικειμένου
    [Δημοσίευση 09 Σεπτεμβρίου, 2023]
    CUG The Complete University Guide - Ανά Γνωστικό Αντικείμενο
    [Δημοσίευση 08 Ιουνίου, 2023]

Προβολή του συνόλου των 18 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Teesside

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Teesside

Το Πανεπιστήμιο Teesside ιδρύθηκε το 1929 και βρίσκεται στο περιβάλλον της μεγάλης πόλης Middlesbrough. Το ίδρυμα αυτό είναι ιδιαίτερα ενεργό όσον αφορά την ερευνητική δραστηριότητα, επενδύοντας σημαντικά κεφάλαια στα έξι κέντρα του, καθένα από τα οποία είναι αφιερωμένο στους δικούς του ξεχωριστούς τομείς μελέτης. Για τους φοιτητές που είναι λάτρεις του αθλητισμού, υπάρχει επίσης μεγάλη ποικιλία σύγχρονων εγκαταστάσεων για να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σας για άσκηση.

Λίστα με 220 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Teesside - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Πανεπιστήμιο Teesside

• Teesside University Students’ Union
  • Reasons to Choose Teesside