Royal Holloway, University of London
Διεθνής Δημόσια Πολιτική MSc (PG)
Royal Holloway, University of London - Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου

Ο 21ος αιώνας είναι μάρτυρας νέων παγκόσμιων προκλήσεων που σχετίζονται με την τρομοκρατία, τον εφοδιασμό τροφίμων, την κλιματική αλλαγή, τις μεταναστευτικές πιέσεις και την αναδυόμενη γεωπολιτική των πόρων. Οι προκλήσεις αυτές είναι πολύπλοκες και πολυεπίπεδες στη φύση τους, καθιστώντας τις πολιτικές λύσεις προβληματικές. Η πολιτική εξουσία είναι επίσης πιο διασκορπισμένη από ποτέ, καθώς πέραν του παραδοσιακού έθνους-κράτους, στηρίζεται σε φορείς τόσο διαφορετικούς όσο οι διεθνείς οργανισμοί, τα παγκόσμια δίκτυα πολιτικής, οι συμπράξεις δημόσιου και ιδιωτικού τομέα ή οι διεθνικές ΜΚΟ.

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSc στη Διεθνή Δημόσια Πολιτική του Royal Holloway παρέχει στους φοιτητές μια λεπτομερή και συστηματική κατανόηση του τρόπου με τον οποίο λειτουργούν οι πολιτικοί θεσμοί, οι διαδικασίες και οι δημόσιες πολιτικές στις παγκόσμιες υποθέσεις. Το μάθημα συνδυάζει την ακαδημαϊκή μελέτη των Διεθνών Σχέσεων με μια ανάλυση της διαμόρφωσης και της διακυβέρνησης της δημόσιας πολιτικής πέρα από το έθνος-κράτος που βασίζεται στην πράξη.

Με βάση τις Διεθνείς Σχέσεις, τη δημόσια πολιτική και τη συγκριτική πολιτική, το ΠΜΣ στη Διεθνή Δημόσια Πολιτική θα σας εφοδιάσει με τα θεωρητικά εργαλεία και τις πρακτικές δεξιότητες που απαιτούνται για την εις βάθος κατανόηση της χάραξης πολιτικής για την αντιμετώπιση των σύγχρονων διακρατικών φαινομένων.

Θα μελετήσετε ένα μείγμα βασικών ενοτήτων και επιλογών επιλογής, συμπεριλαμβανομένης μιας γενναιόδωρης επιλογής ελεύθερων επιλογών, και θα εκπονήσετε μια επιβλεπόμενη διπλωματική εργασία κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Οι προαιρετικές ενότητες του προγράμματος καλύπτουν βασικούς τομείς πολιτικής, όπως η εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, η μετανάστευση και οι πρόσφυγες, η τρομοκρατία, η ενέργεια και οι πόροι ή η επισιτιστική ασφάλεια, εκτός από την πολιτική της Νότιας Ασίας, την εξωτερική πολιτική και την πολιτική ασφάλειας της ΕΕ, τα μέσα ενημέρωσης και τον πόλεμο και το διεθνές δίκαιο. Η διδασκαλία διεξάγεται κυρίως σε σεμινάρια μικρών ομάδων, τα οποία συμπληρώνονται από ατομική διδασκαλία για τη διατριβή. Το μάθημα δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη γεφύρωση της θεωρίας και της πρακτικής, με στοιχεία πρακτικής και έμφαση στις προκλήσεις του πραγματικού κόσμου.

Το Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων έχει δεσμευτεί ιδιαίτερα στην έρευνα υψηλής ποιότητας και αιχμής, η οποία τροφοδοτεί τη διδασκαλία μας. Είμαστε μια ερευνητική κοινότητα που αντλεί από διάφορες μεθοδολογικές και θεωρητικές προσεγγίσεις για τη μελέτη της εγχώριας, διακρατικής, περιφερειακής και παγκόσμιας πολιτικής. Αυτό περιλαμβάνει έρευνα σε τομείς όπως η ασφάλεια, η διεθνής διπλωματία, το διεθνές δίκαιο, η χρήση στρατιωτικής βίας, η Ευρωπαϊκή Ένωση και ο αντίκτυπος της νέας τεχνολογίας επικοινωνίας στην πολιτική, ο εθνικισμός και η μετανάστευση.

• (minimum 7.0 in Writing)
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςInternational Public Policy, MSc (PG), εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Δίδακτρα Διεθνής Δημόσια Πολιτική MSc (PG)

Ιρλανδία £10100 έτος 1
EU £18200 έτος 1
Channel Islands £10100 έτος 1
Διεθνή £18200 έτος 1

Κατατάξεις του Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 27 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου

Σχετικά με το Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου

Το Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, ιδρύθηκε το 1886 και βρίσκεται στο προαστιακό περιβάλλον του Egham, στη νοτιοανατολική Αγγλία. Η πανεπιστημιούπολη φιλοξενεί την εντυπωσιακή Πινακοθήκη της βικτοριανής εποχής, η οποία λειτουργεί ως μουσείο για μια συλλογή έργων τέχνης υψηλής αξίας. Το κτίριο Founder's Building του Royal Holloway είναι το κύριο χαρακτηριστικό της πανεπιστημιούπολης, όπου οι φοιτητές θα μπορούν να βρουν τη διαμονή τους στις εγκαταστάσεις του, καθώς και την παλιομοδίτικη αλλά πλήρως εξοπλισμένη βιβλιοθήκη.

Λίστα με 336 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύνθεση φοιτητών του Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου

Συνολικός αριθμός εγγεγραμμένων φοιτητών στο Royal Holloway, Πανεπιστήμιο του Λονδίνου ανά επίπεδο Ακαδημαϊκό έτος 2021/22 - Εγγραφές φοιτητών σε ισοδύναμο πλήρους φοίτησης που δημοσιεύθηκαν από την Higher Education Statistics Agency (HESA) στις Φεβρουαρίου 2022
  • Our local area