Royal Conservatoire of Scotland
Επαγγελματικό μεταπτυχιακό δίπλωμα στην εκπαίδευση (μουσική) PGDE
Royal Conservatoire of Scotland - Βασιλικό Ωδείο της Σκωτίας

Παρακάτω μπορείς να δεις τις κριτικές για το συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, από 15 αποφοίτους του προγράμματος Professional Graduate Diploma in Education (Music) PGDE στο Βασιλικό Ωδείο της Σκωτίας για κάθε μία από τις ερωτήσεις της έρευνας σε σύγκριση με το μέσο όρο για όλα τα προγράμματα σπουδών στην τοποθεσία: UK σχετικά με: Δράμα & Θέατρο.

Μισθός όλων των αποφοίτων Ηνωμένου Βασιλείου σε Δράμα & Θέατρο (κυρίως προπτυχιακοί φοιτητές)

Διάμεσος μισθός £20903 £17931 £21753
Εύρος 25-75 εκατοστημόρια £17825 - £24915 £12598 - £22386 £15916 - £27274

Το Professional Graduate Diploma in Education (Music) είναι ένα επαγγελματικό πρόγραμμα για πτυχιούχους που φιλοδοξούν να διδάξουν μουσική σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Σε αυτό το πρόγραμμα, θα ασχοληθείτε με εντατικές σπουδές στην εκπαίδευση (επαγγελματικές σπουδές), 90 ημέρες πρακτικής άσκησης σε σχολείο και εξειδικευμένες μουσικές σπουδές.

Μετά την αποφοίτησή σας, θα αποκτήσετε τα προσόντα για προσωρινή εγγραφή στο Γενικό Συμβούλιο Διδασκαλίας της Σκωτίας (GTCS). Σε όλους τους επιλέξιμους αποφοίτους εξασφαλίζεται ένα δοκιμαστικό έτος διδασκαλίας στην τάξη. Τα πρότυπα του GTCS αναγνωρίζονται στο Ηνωμένο Βασίλειο και διεθνώς.

Επαγγελματικές σπουδές

Οι Επαγγελματικές Σπουδές θα επικεντρωθούν στην ανάπτυξη της ταυτότητάς σας ως εκπαιδευτικού: διερεύνηση θεμάτων που σχετίζονται με τη μάθηση και τη διδασκαλία στη Σκωτία, βασικά ζητήματα σχετικά με το πώς μαθαίνουν τα παιδιά και τον επαγγελματισμό των εκπαιδευτικών, συμπεριλαμβανομένου του προτύπου GTCS για την προσωρινή εγγραφή.

Θέση

Οι εξειδικευμένες διαλέξεις θα σας προετοιμάσουν για την πρακτική άσκηση και θα σας δώσουν την ευκαιρία να αναπτύξετε τις δεξιότητες που απαιτούνται για τη διδασκαλία της μουσικής. Η πρακτική άσκηση θα γίνει σε διάφορα σχολεία, όπου θα έχετε υποστήριξη από καθηγητές μουσικής και έναν καθηγητή σχολικής εμπειρίας του RCS. Οι σχολικές τοποθεσίες προσφέρονται συνήθως σε λογική απόσταση από τη διεύθυνση που έχετε κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Ειδικές μουσικές σπουδές

Οι εξειδικευμένες μουσικές σπουδές έχουν σχεδιαστεί για να υποστηρίζουν το έργο σας στην τάξη. Θα μελετήσετε και θα εξασκηθείτε σε έναν αριθμό εξειδικευμένων μουσικών παιδαγωγικών μεθόδων (π.χ. Kodaly, Orff, Dalcroze), καθώς και θα αξιοποιήσετε και θα επαναπροσδιορίσετε τις προηγούμενες μουσικές σας σπουδές για το πλαίσιο της τάξης.

Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι, ενώ θα εκτελέσετε την κύρια μελέτη σας ως μέρος της εισαγωγικής ακρόασης, αυτή δεν θα αποτελεί μέρος της διδασκαλίας του μαθήματος.

Το παρακάτω παράδειγμα βασίζεται σε όλους τους αποφοίτους Professional Graduate Diploma in Education (Music) PGDE από Βασιλικό Ωδείο της Σκωτίας

45% Επαγγέλματα πωλήσεων
30% Αναψυχή, ταξίδια και συναφή επαγγέλματα παροχής προσωπικών υπηρεσιών
15% Συνεργαζόμενοι επαγγελματίες στον τομέα των επιχειρήσεων και των δημόσιων υπηρεσιών

Βαθμολόγηση & χρόνος μελέτης

Δασμολόγιο UCAS των αποδεκτών φοιτητών για αυτό το μάθημα

Απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας

Βαθμός Πρόσθετα Στοιχεία
IELTS (Academic) 7

Οι υποψήφιοι των οποίων η πρώτη γλώσσα δεν είναι η αγγλική θα πρέπει να προσκομίσουν αποδεικτικά στοιχεία για τη γνώση της αγγλικής γλώσσας. Απαιτείται βαθμολογία IELTS 7,0 σε κάθε στοιχείο (χωρίς κανένα στοιχείο κάτω από 6,5).

Επί του παρόντος, περίπου το 20% των φοιτητών μας προέρχονται από χώρες εκτός του Ηνωμένου Βασιλείου. Μεταξύ τους εκπροσωπούν πάνω από 60 διαφορετικές εθνικότητες και προσθέτουν μια πλούσια πολυπολιτισμική ποικιλομορφία στο RCS.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςProfessional Graduate Diploma in Education (Music), PGDE, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Πτυχίο από ίδρυμα τριτοβάθμιας εκπαίδευσης του Ηνωμένου Βασιλείου ή πτυχίο ισοδύναμου επιπέδου από ίδρυμα εκτός Ηνωμένου Βασιλείου.

Το πτυχίο θα πρέπει κανονικά να περιλαμβάνει 80 πιστωτικές μονάδες SCQF στη μουσική, εκ των οποίων οι 40 πρέπει να έχουν σπουδάσει σε επίπεδο SCQF 8 ή υψηλότερο.

Αγγλικά (ή ισοδύναμα) με βαθμό Γ ή ανώτερο

Μαθηματικά σε επίπεδο National 5, Standard Grade 2 ή Intermediate 2 με βαθμό C ή ανώτερο (ή ισοδύναμο)

Δίδακτρα Επαγγελματικό μεταπτυχιακό δίπλωμα στην εκπαίδευση (μουσική) PGDE

Channel Islands £9250
Αγγλία £9250
Βόρεια Ιρλανδία (Ηνωμένο Βασίλειο) £9250
Ουαλία £9250
Ιρλανδία £9250
Σκωτία £1820
EU £27968
Διεθνή £27968

Σχετικά με το Βασιλικό Ωδείο της Σκωτίας

Στην καρδιά της Γλασκώβης βρίσκεται το Royal Conservatoire of Scotland, το οποίο είναι αφιερωμένο στις τέχνες του θεάτρου, της μουσικής και του χορού. Η πανεπιστημιούπολη στην οδό Renfrew Street έχει σχεδιαστεί αποκλειστικά για όσους σπουδάζουν αυτές τις μορφές τέχνης, πράγμα που σημαίνει ότι όσοι εγγραφούν μπορούν να περιμένουν να αποκτήσουν πρόσβαση σε σύγχρονες αίθουσες προβών και στούντιο ηχογράφησης, με όλα τα σύγχρονα υλικά και εξοπλισμό που χρειάζεστε για να εξελιχθείτε στον τομέα των ενδιαφερόντων σας.

Λίστα με 44 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Βασιλικό Ωδείο της Σκωτίας - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Δημιουργική μουσική τεχνολογία CertHE Πανεπιστήμιο Falmouth
(Falmouth University)
- - - - - Φάλμουθ Oncampus πλήρους απασχόλησης