Queen's University of Belfast
Παγκόσμια ασφάλεια και σύνορα MA
Queen's University of Belfast - Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Τρέχουσες πληροφορίες: Τα σύνορα έχουν καταστεί βασικός τόπος και κεντρικό μέλημα των πρακτικών και της θεωρίας της παγκόσμιας ασφάλειας, από τα σύνορα Μεξικού-ΗΠΑ μέχρι τα μεσογειακά λιμάνια της ΕΕ. Οι πολλές πτυχές των συνόρων παρουσιάζονται και αναλύονται σε αυτό το πρόγραμμα: κατανοούνται ως δοχεία ταυτότητας, τόποι εξουσίας και σημεία αδυναμίας όπου η κινητικότητα ανθρώπων (π.χ. τρομοκράτες, μετανάστες) και πραγμάτων (π.χ. ναρκωτικά, όπλα) μπορεί να διαταράξει τις επικρατούσες μορφές ασφάλειας. Αυτό το πρόγραμμα έχει ως στόχο να βοηθήσει τους φοιτητές να περιηγηθούν σε αυτό το πολύπλοκο έδαφος, παρέχοντας μια σταθερή βάση στις κριτικές μελέτες των συνόρων. Στο επίκεντρο του προγράμματος αυτού βρίσκεται η ευκαιρία για τους φοιτητές να εφαρμόσουν τις ακαδημαϊκές τους γνώσεις σε ένα εργασιακό περιβάλλον με επαγγελματίες των συνόρων/ασφάλειας μέσω της ενότητας Πρακτική Άσκηση Συνόρων. Παρακαλώ σημειώστε: λόγω των εξωτερικών προθεσμιών διεθνούς χρηματοδότησης και της περιορισμένης διαθεσιμότητας θέσεων πρακτικής άσκησης, η καταληκτική ημερομηνία για τις αιτήσεις των διεθνών φοιτητών για το πρόγραμμα αυτό είναι η 31η Ιανουαρίου 2024 στις 16:00 ώρα Ελλάδας- για τους φοιτητές της ΕΕ και του Ηνωμένου Βασιλείου η καταληκτική ημερομηνία για τις αιτήσεις είναι η 29η Μαρτίου 2024 στις 16:00 ώρα Ελλάδας. Οι αιτήσεις που θα παραληφθούν μετά τις εν λόγω καταληκτικές ημερομηνίες θα θεωρηθούν ως εκπρόθεσμες και θα εξεταστούν μόνο εάν υπάρχουν κενές θέσεις όταν όλες οι αιτήσεις που θα έχουν παραληφθεί μέχρι τις εν λόγω καταληκτικές ημερομηνίες θα έχουν διεκπεραιωθεί.

Απαιτείται η απόδειξη βαθμολογίας IELTS* 6,5, με βαθμολογία τουλάχιστον 5,5 σε οποιαδήποτε συνιστώσα, ή ισοδύναμου τίτλου αποδεκτού από το Πανεπιστήμιο (*που έχει ληφθεί εντός των τελευταίων 2 ετών). Οι ξένοι φοιτητές που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση στο Queen's University Belfast (και για τους οποίους τα αγγλικά δεν είναι η πρώτη τους γλώσσα), πρέπει να είναι σε θέση να αποδείξουν ότι γνωρίζουν καλά τα αγγλικά προκειμένου να επωφεληθούν πλήρως από το πρόγραμμα σπουδών ή την έρευνά τους. Οι υπήκοοι χωρών εκτός ΕΟΧ πρέπει επίσης να πληρούν τις μεταναστευτικές απαιτήσεις του UK Visas and Immigration (UKVI) όσον αφορά την αγγλική γλώσσα για σκοπούς θεώρησης. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις απαιτήσεις αγγλικής γλώσσας για υπηκόους του ΕΟΧ και μη υπηκόους ΕΟΧ βλέπε: www.qub.ac.uk/EnglishLanguageReqs.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη χρηματοδότηση και τις υποτροφίες για μεταπτυχιακές σπουδές, ανατρέξτε στη διεύθυνση http://www.qub.ac.uk/Study/PostgraduateStudy/FundingandScholarships/.
Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςGlobal Security and Borders, MA, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Κανονικά, τουλάχιστον πτυχίο με βαθμό άριστα 2,1 ή ανώτερο, ή ισοδύναμο προσόν αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο σε αντικείμενο κοινωνικών, ανθρωπιστικών ή καλλιτεχνικών επιστημών, ή τουλάχιστον πτυχίο με βαθμό άριστα 2,1 ή ανώτερο, ή ισοδύναμο προσόν αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο σε οποιοδήποτε αντικείμενο με σχετική επαγγελματική εμπειρία.

Ενδέχεται να εφαρμοστούν περαιτέρω κριτήρια, δεδομένου ότι οι θέσεις είναι περιορισμένες. Αυτό μπορεί να περιλαμβάνει την κατάταξη των αιτήσεων με βάση τις ακαδημαϊκές επιδόσεις, μια προσωπική δήλωση ή/και μια συνέντευξη.

Παρακαλώ σημειώστε: Λόγω των εξωτερικών προθεσμιών διεθνούς χρηματοδότησης και της περιορισμένης διαθεσιμότητας θέσεων πρακτικής άσκησης, η καταληκτική ημερομηνία για τους μη Βρετανούς/Ιρλανδούς υποψηφίους σε αυτό το πρόγραμμα είναι η 31η Ιανουαρίου 2024 στις 16:00 ώρα Ελλάδας- για τους Βρετανούς/Ιρλανδούς υποψηφίους η καταληκτική ημερομηνία υποβολής αιτήσεων είναι η 29η Μαρτίου 2024 στις 16:00 ώρα Ελλάδας. Οι αιτήσεις που θα παραληφθούν μετά τις εν λόγω καταληκτικές ημερομηνίες θα θεωρηθούν ως εκπρόθεσμες και θα εξεταστούν μόνο εάν υπάρχουν κενές θέσεις όταν όλες οι αιτήσεις που θα έχουν παραληφθεί μέχρι τις εν λόγω καταληκτικές ημερομηνίες θα έχουν διεκπεραιωθεί.

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ (QUB) είναι ένα δημόσιο ίδρυμα που απολαμβάνει διεθνούς φήμης για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου λειτουργίας του ως εκπαιδευτικού κέντρου, και αυτό αντικατοπτρίζεται σήμερα στις εντυπωσιακές κατατάξεις των Πανεπιστημίων του από τους Times Higher Education και την QS. Με τη σημαντική φήμη του πανεπιστημίου για την ερευνητική του προβολή και τα ακαδημαϊκά του αποτελέσματα, καθώς και με τη ζωή στην πόλη που προσφέρει η πρωτεύουσα της Ιρλανδίας, το QUB αξίζει να το λάβει υπόψη του κάθε φοιτητής που ελπίζει να διαπρέψει στον τομέα του και παράλληλα να δημιουργήσει όμορφες αναμνήσεις κατά τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας.

Λίστα με 326 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Σύγχρονη ιστορία και διεθνής πολιτική MA Πανεπιστήμιο του York
(The University of York)
- - - £11125 £11950 - Γιορκ Oncampus μερική απασχόληση