Queen's University of Belfast
Διδακτορικό στην Κλινική Ψυχολογία (DClinPsy) DClinPsy
Queen's University of Belfast - Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Ο βασικός σκοπός του διδακτορικού στην κλινική ψυχολογία είναι να παρέχει επαγγελματική κατάρτιση στην κλινική ψυχολογία για όσους εισέρχονται στο επάγγελμα. Το πρόγραμμα επιδιώκει να παρέχει στους εκπαιδευόμενους ένα ευρύ φάσμα ψυχολογικής εμπειρογνωμοσύνης που βασίζεται σε ακαδημαϊκές γνώσεις, έρευνα και κλινικές δεξιότητες.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί στην προώθηση της ανάπτυξης των βασικών ικανοτήτων του επαγγέλματος (αξιολόγηση, διαμόρφωση, παρέμβαση και αξιολόγηση), οι οποίες μπορούν να εφαρμοστούν σε διαφορετικά περιβάλλοντα και ομάδες πελατών και σε διαφορετικά επίπεδα του συστήματος υγείας.

Το πρόγραμμά μας είναι εγκεκριμένο από το Συμβούλιο Επαγγελμάτων Υγείας και Φροντίδας (HCPC), τη ρυθμιστική αρχή για τους επαγγελματίες ψυχολόγους και τα μαθήματα στο Ηνωμένο Βασίλειο. Το πρόγραμμα είναι επίσης διαπιστευμένο από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία (BPS). Η BPS είναι ο επαγγελματικός φορέας που είναι υπεύθυνος για την ανάπτυξη και την υποστήριξη του κλάδου της ψυχολογίας και τη διάδοση της ψυχολογικής γνώσης στο κοινό και στους φορείς χάραξης πολιτικής. Είναι ο βασικός επαγγελματικός φορέας για την ψυχολογία και τους ψυχολόγους.

Το διδακτορικό στην Κλινική Ψυχολογία υιοθετεί το ήθος του στοχαστικού επιστήμονα-πρακτικού της κλινικής ψυχολογικής πρακτικής. Οι εκπαιδευόμενοι διδάσκονται να εκτιμούν, να αξιολογούν και να εφαρμόζουν αυστηρά τις ψυχολογικές γνώσεις και τις γνώσεις της επαγγελματικής πρακτικής για την προώθηση της ψυχολογικής ευημερίας και την ανακούφιση της ψυχολογικής δυσφορίας. Επιπλέον, το πρόγραμμα προάγει την αυτοαναστοχαστική πρακτική και, μέσω των δικών τους ερευνητικών προσπαθειών, οι εκπαιδευόμενοι έχουν τη δυνατότητα να συμβάλλουν, καθώς και να χρησιμοποιούν, την τεκμηριωμένη και δημοσιευμένη βιβλιογραφία στον τομέα της κλινικής ψυχολογίας.

Το πρόγραμμα είναι μια κοινή επιχείρηση μεταξύ του Πανεπιστημίου και του NHS, με τους μισθούς και τις αμοιβές των εκπαιδευομένων να χρηματοδοτούνται από το DHSSPS. Οι εκπαιδευόμενοι χρηματοδοτούνται πλήρως και έχουν συμβάσεις πρακτικής άσκησης με τον Οργανισμό Επιχειρηματικών Υπηρεσιών Υγείας και Κοινωνικής Φροντίδας (BSO), οπότε για τους εκπαιδευόμενους αυτούς, αναμένεται ότι θα παραμείνουν στην απασχόληση στο πλαίσιο της Υγείας και της Κοινωνικής Φροντίδας στη Βόρεια Ιρλανδία (HSC), εφόσον απαιτείται, για περίοδο τουλάχιστον δύο ετών μετά την επιτυχή ολοκλήρωση του προγράμματος. Το πρόγραμμα είναι ένα τριετές (36 μηνών) μεταπτυχιακό πρόγραμμα επαγγελματικής κατάρτισης, διαπιστευμένο από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία, το οποίο παρέχει το δικαίωμα για την απόκτηση της ιδιότητας του διπλωματούχου ψυχολόγου και εγκεκριμένο από το Συμβούλιο Επαγγελμάτων Υγείας και Φροντίδας, το οποίο παρέχει το δικαίωμα για την υποβολή αίτησης εγγραφής ως κλινικός ψυχολόγος.

Το διδακτορικό μας στην Κλινική Ψυχολογία αποτελείται από 18 υποχρεωτικές ενότητες που περιλαμβάνουν:

Κλινικές παρουσιάσεις

Ψυχολογική αξιολόγηση και διατύπωση

Ψυχολογικές θεραπείες

Προσωπική και επαγγελματική ανάπτυξη

Πρακτικές τοποθετήσεις

Έρευνα

Λάβετε συμβουλές σχετικά με το ποια foundation προγράμματα είναι καλύτερα ώστε να μπορέσετε να συνεχίσετε τις σπουδές σαςDoctorate in Clinical Psychology (DClinPsy), DClinPsy, εάν δεν πληροίτε τις ελάχιστες απαιτήσεις όσον αφορά τη βαθμολογία UCAS, τη βαθμολογία στα A Levels ή τις απαιτήσεις γνώσης Αγγλικών.

Οι υποψήφιοι πρέπει να κατέχουν ή να αναμένουν να κατέχουν μέχρι την ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων, τουλάχιστον πτυχίο ανώτερης κατηγορίας (2.1) ή ισοδύναμο πτυχίο αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο, το οποίο έχει πιστοποιηθεί από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία (BPS) ως δίνοντας το δικαίωμα συμμετοχής στην κατηγορία Graduate Basis for Chartered Membership (GBC).

Οι υποψήφιοι με πτυχίο ψυχολογίας Lower Second Class Honours (2.2), το οποίο έχει αναγνωριστεί από τη Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία (BPS) ως πτυχίο που παρέχει δικαίωμα συμμετοχής στο Graduate Basis for Chartered Membership (GBC), μπορούν να υποβάλουν αίτηση εάν κατέχουν επίσης ανώτερο πτυχίο (π.χ. Masters ή PhD ή ισοδύναμο τίτλο αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο).

Επιπλέον, δεχόμαστε αιτήσεις από άτομα που έχουν τουλάχιστον πτυχίο ανώτερης δεύτερης τάξης (2.1) ή ισοδύναμο πτυχίο αποδεκτό από το Πανεπιστήμιο σε πρώτο πτυχίο διαφορετικό από την ψυχολογία, αλλά που αναμένουν να ολοκληρώσουν, μέχρι την ημερομηνία έναρξης των μαθημάτων, ένα πτυχίο που παρέχει δικαίωμα για την απόκτηση της βάσης για Chartered Membership (GBC) με το British Psychological Association (Βρετανική Ψυχολογική Εταιρεία).

Κοινωνία

Κατατάξεις του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ στις κορυφαίες βρετανικές και παγκόσμιες κατατάξεις.

Προβολή του συνόλου των 30 πανεμιστημιακών κατατάξεων του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Σχετικά με το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ

Το Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ (QUB) είναι ένα δημόσιο ίδρυμα που απολαμβάνει διεθνούς φήμης για το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου λειτουργίας του ως εκπαιδευτικού κέντρου, και αυτό αντικατοπτρίζεται σήμερα στις εντυπωσιακές κατατάξεις των Πανεπιστημίων του από τους Times Higher Education και την QS. Με τη σημαντική φήμη του πανεπιστημίου για την ερευνητική του προβολή και τα ακαδημαϊκά του αποτελέσματα, καθώς και με τη ζωή στην πόλη που προσφέρει η πρωτεύουσα της Ιρλανδίας, το QUB αξίζει να το λάβει υπόψη του κάθε φοιτητής που ελπίζει να διαπρέψει στον τομέα του και παράλληλα να δημιουργήσει όμορφες αναμνήσεις κατά τη διάρκεια αυτής της προσπάθειας.

Λίστα με 326 Προγράμματα Σπουδών Bachelor και Master του Πανεπιστήμιο Queen's του Μπέλφαστ - Κατάλογος για Προγράμματα Σπουδών

Κλινική Ψυχολογία ClinPsyD Πανεπιστήμιο του Birmingham
(University of Birmingham)
- - - - - Μπέρμιγχαμ Oncampus πλήρους απασχόλησης